Hořčíkové baterie mohou jednou nahradit lithium-iontové baterie

22.04 2018|Technika
Hořčíkové baterie mohou jednou nahradit lithium-iontové baterie

Portál Science Daily zveřejnil informaci o tom, že američtí vědci vyvinuli nový druh katody pro baterie z oxidu hořečnatého. Důležitost této novinky je v tom, že může vést k vytvoření efektivnějších a bezpečnějších baterií v porovnání s lithium–iontovými bateriemi.

Nedostatek lithia

Skutečnost, že lithium–iontové baterie je třeba změnit na efektivnější a bezpečnější, vědci pochopili už dávno. Vyvíjení jejich alternativy je stále ještě v plenkách. Tentokrát uspěl tým amerických vědců z různých univerzit. Ve svém článku potvrzují, že lithium–iontové baterie představují hrozbu pro dlouhodobý vývoj technologií v oblasti úspory energie.

Lithium–iontové baterie těžko zvládají dlouhodobé skladování elektrické energie. Ještě více obav ale vyvolává situace s těžbou lithia. Předpokládá se, že v určitém okamžiku prostě nebude stačit k uspokojení rostoucích potřeb výrobců baterií.

Naděje v podobě hořčíku

Vědci věří, že hořčík je pro bateriový průmysl daleko slibnějším materiálem než lithium. Díky vyšší teplotě tání je stabilnější, bezpečnější, dokáže udržet delší napětí, ale co je nejdůležitější – hustota energie takovéto baterie může být až pětkrát vyšší, než je tomu u nynějších lithio–iontových baterií. Vědci vyvinuli katodu, která prakticky nepodléhá degradaci, což umožní, aby baterie netratila své vlastnosti po dobu mnoha cyklů.

Zatím existují alternativní baterie, které se připravují na masivní start. Jeden z nových startů začíná sériovou výrobou lithiových baterií, jejichž kapacita je dvakrát vyšší, než kapacita u lithium–iontových baterií. Ale ani lithium–iontové baterie se nechystají vzdát se bez boje. Specialisté z Velké Británie navrhli nahradit grafit v anodách lithium–iontových baterií silikonem a posílit anodové struktury grafenem. Díky tomu může být životnost baterie více než zdvojnásobena.

Autor: Tar

Hořčíkové baterie. Potenciální konkurence lithium-iontových baterií. Lithium-iontové baterie jsou v ohrožení. Lithia je nedostatek a jejich výdrž je pro současný vývoj nedostačující.
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ