Jakým dřevem nejlépe topit?

24.04 2018|Technika
Jakým dřevem nejlépe topit?

Dřevo je u nás pro topení a vytápění stále velmi rozšířeným palivem. Ať již se jedná o kamna, krby či kotle, dřevo má coby topivo místo v mnohých domácnostech. Správné topení dřevem ale nespočívá pouze v neustálém házení nových a nových polínek do hladového ohně.

Úsporné a ekologické topení dřevem má svá pravidla a je tak v zájmu majitele stejně jako životního prostředí, aby si je majitelé a uživatelé topných zařízení v co největší míře osvojili. Jak konkrétně tedy k topení dřevem přistupovat? Jaké zásady dodržovat a čeho se naopak vyvarovat? A co odpověď na nejklasičtější otázku – jakým dřevem topit?

Dřevo jen a pouze suché

Každý, kdo nedisponuje plynovým, elektrickým nebo dálkovým vytápěním, musí dřevo ve větší nebo menší míře používat. Základní pravidlo, které pro topení dřívím platí, zní – topte vždy jen suchým dřívím. Důvodů proč nepoužívat dřevo mokré je hned několik. Tím hlavním je jeho poměrně výrazně nižší výhřevnost daná tím, že vlhkost spotřebovává teplo na své vlastní odpaření. Při celodenním topení není problém do kamen nebo do kotle naházet ve formě vlhkosti třeba 15 nebo 20 litrů vody. Není těžké si představit, že se nejedná o ideální stav.

Dřevo


Dalším důvodem, proč nepoužívat mokré dřevo je fakt, že spalování bude produkovat mastné saze, které budou zanášet komín. Ideální je připravit si dřevo alespoň o jednu sezonu dopředu a nechat jej řádně vyschnout.

Dřevo 2


Co nabízí různé typy dřeva?

Na trhu je druhů dřeva pro topení v krbech velké množství, a ne každý se dokáže v jejich vlastnostech orientovat. Je ale užitečné se alespoň v základní míře znát rozdíly mezi tím či oním dřevem. Zatímco dřevo topolu je dobře zpracovává, velmi rychle hoří a jeho výhřevnost je nižší. Podobné vlastnosti má i lípa. O poznání lépe jsou na tom dřeva stromů, jako je dub či buk – jejich výhřevnost je velká a hoří pomalu. Do rovnice jejímž výsledkem je nejideálnější topivo však vstupuje i parametr ceny a ten je u těchto typů dřeva nepříliš výhodný, o exkluzivních dřevech jako je habr či dokonce ořech ani nemluvě. Prim proto při topení hraje především smrk, jehož dřevo má též dobrou výhřevnost, není příliš drahé, a navíc je z něj snadné připravit třísky. Pozor ale na dřevo z borovice, pro něj výše uvedené neplatí a na rozdíl od smrku se k topení nehodí – z dřeva borovice totiž vzniká až příliš mastných sazí, které komínu rozhodně neprospívají.

Dřevo 3


Oheň jako designový prvek

V krbech či krbových kamnech má oheň kromě funkce výhřevné i funkci estetickou. Pohled do plamenů může mít hypnotický účinek a posezení u praskajícího krbu se sklenkou dobrého vína nic nenahradí. Není proto divu, že po romantice krbu touží čím dál více lidí. Aby byl zážitek opravdu dokonalý, je třeba, aby použité dřevo hořelo co nejestetičtějším plamenem. Z toho důvodu je pro krby hojně využíváno dřeva buku, dubu a jasanu. Nejen, že tato dřeva mají velkou výhřevnost, hoří navíc krásným, zářivým plamenem a při hoření vytvářejí žhavé uhlíky, které dále předávají do okolí teplo.

Dřevo 4


Jaké dřevo nepoužívat

Při topení dřevem je dobré mít na paměti, že existuje i dřevo, které do kamen nepatří. Příliš pryskyřičnatá dřeva např. při hoření praská, vystřeluje uhlíky a v konečném důsledku také zanáší systém komínu. Ještě horší varianta nastává ve chvíli, kdy se rozhodnete topit starými železničními pražci nebo jiným chemicky ošetřeným dřevem. V takovém případě dochází při hoření k uvolňování nebezpečných chemických látek do ovzduší a v tom nejhorším případě i do vašich interiérů. Spalování takových typů dřeva navíc taktéž zanáší komíny sazemi.

Výběr dřeva na topení není žádná věda, vyplatí se ale dodržovat jistá pravidla.

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Jakým dřevem nejlépe topit? Úsporné a ekologické topení dřevem má svá pravidla a je tak v zájmu majitele stejně jako životního prostředí, aby si je majitelé a uživatelé topných zařízení
Zajímavosti a novinky

 303 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ