8 technologií starověku, kterým stále nerozumíme

10.01 2022|Technika
8 technologií starověku, kterým stále nerozumíme

I ve 21. století stále existuje několik fascinujících technologií starověku, které nedokážeme vysvětlit. Ifenomen pro vás připravil osm technologií, které vrtají hlavou vědců celá tisíciletí.

1. Dokázali staří Peruánci změkčovat kameny?

Archeologové si stále lámou hlavou tím, jak mohla být postavena tajemná stavba Sacsayhuaman v Peru. Obrovské kameny, které tvoří tuto mimořádně starobylou pevnost jsou tak těžké, že by bylo obtížné je nainstalovat do současné pozice i s nynějšími moderními technologiemi. Kameny jsou k sobě tak napasované, že by se mezi nevešel ani papír. Existuje snad nějaký klíč k tomuto tajemství ve zvláštním zařízení, které staří Peruánci používali ke změkčení kamenných bloků? Podle některých vědců byla žula, ze které byla postavena pevnost ve město Cusco vystavena velmi vysoké teplotě, díky které se její vnější povrch stal skelný a hladký. Vědci dospěli k závěru, že kameny byly zjemněny pomocí některých high-tech nástrojů a pak byl každý blok kamene vyleštěn tak, aby ležel v rovině se sousedními kameny.

Sacsayhuaman


2. Úžasná aktustika v Ħal Saflieni

Ħal Saflieni se nachází na Maltě a je to fascinující podzemní jeskynní systém o rozloze 500 metrů čtverečních, který se rozkládá ve třech úrovních. Chodby a průchody vedou do malé místnosti, jejíž stáří se datuje do období 3000 až 2500 let před našim letopočtem. V tomto kamenném pokojíku jsou slyšet neuvěřitelné zvukové efekty, které pronikají do celého těla. Hal Saflieni Hypogeum má temnou historii. Vědci zjistili, že na jeho území je pohřbeno více než 7000 lidí v hlubokých dírách, trhlinách a pohřebních komorách. Jaké podivné experimenty se prováděly na tomto tajemném starověkém místě?
3. Lycurgus Cup svědčí o dávné znalosti nanotechnologie

Tento úžasný artefakt dokazuje, že naši předkové byli mnohem více po předu, než jsme si doposud mysleli. Zařízení na výrobu pohárů bylo tak dokonalé, že odpovídá použití technologie, kterou dnes nazýváme nanotechnologie. Lycurgus Cup je neobvyklý a jedinečný pohár z diochroického skla, který je schopen měnit svou barvu v závislosti na osvětlení - například ze zelené na jasně červenou. Tento neobvyklý efekt vyplývá ze skutečnosti, že diochroické sklo obsahuje malé množství koloidního zlata a stříbra.4. Stará Bagdád baterie

Vědci naznačují, že tento malý a nepopsatelný artefakt je příkladem zdroje síly ve starověkém světě. Bagdád baterie pochází z Parhianského období. Elektrické baterie vyrobené asi před 2000 lety byly objeveny v roce 1936 železničáři v oblasti Kudzhut-Rabu nedaleko Bagdádu. Přitom se předpokládá, že první známá elektrická baterie na světě byla galvanická baterie od italského fyzika Alessandra Volty z roku 1799.
5. Neuvěřitelné starověké zázraky z kovu

Hitch-tech metody jako kalení a zpracování velkých kusů kovů byly pravděpodobně známé už ve starověku. Naši předkové měli nesmírně složité vědecké znalosti v oblasti zpracování kovů, které zdědili od předchozích civilizací, jejíž artefakty nalézáme po celém světě. Hutní technologie byly známy jako Esche ve starověké Číně, která byla jednou z prvních civilizací, která začala obrábět surové železo. Zdá se však, že i v Indii byli schopni obrábět železo, které díky vysokému obsahu fosforu není vystaveno korozi. Jeden z těchto zázračných železných sloupů s výškou 7 metrů a hmotností 6 tun je postaven v Qutub Minar v Dillí.

Železný sloup v Qutub Minar


6. Vrtání kamenů

Již v dávných dobách dokázali stavitelé vytvořit dokonale kulaté otvory ve skalách a tvrdých horninách. Tato impozantní technika naznačuje, že naši předkové byli obeznámeni s komplexními technologiemi. Vytvoření tak velké díry s pravidelnými závity není bez technických dovedností a vrtacího zařízení možné.

Závit


7. Starověké umění zlacení na bázi rtuti

Práce se stříbrem a zlatem za použití rtuti se používala při šperkařské práci a zdobení domů a interierů v mnoha zemích starověkého světa. Z technologického hlediska byli staří mistři před 2000 lety schopni zvládat povrchové úpravy kovu s neuvěřitelnou bravurností. Nedávné objevy naznačují, že jejich úroveň způsobilosti v této oblasti byla tak vysoká, že některé procesy nedokáží ani dnešní moderní technologie.

Egyptské zlato


8. Starý počítač - Antikythera

V roce 1900 byl v blízkosti malého ostrova Antikythera, 25 mil severozápadně od Kréty, objeven neobvyklý bronzový předmět neznámého účelu. Poté, co zvědaví vědci vytáhli artefakt z vody a očistili ho, našli součásti složitého mechanismu, který se skládá z různých zařízení. Ideální ploché disky tohoto mechanismu a zbytky nápisů se vší pravděpodobnosti plnili funkci orloje, i když se o něčem takovém v řecké nebo římské literatuře nemluví. Artefakt byl nalezen poblíž lodi potopené v 1. století před našim letopočtem.

AntikytheraAutor: Jad

8 technologií starověku, kterým stále nerozumíme. I ve 21. století stále existuje několik fascinujících technologií starověku, které nedokážeme vysvětlit. Starověké technologie se
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ