Amritsarský masakr - ukázka britských zvěrstev v Indii

10.11 2016|Historie
Amritsarský masakr - ukázka britských zvěrstev v Indii

Amritsarský masakr nebo-li Džallijáanválá Bagh jsou slova, která označují temnou fázi indického boje za svobodu. Tato tři slova vyjadřují britská zvěrstva provedená na Indii. Pokud vám nic neříkají, pojďte se s námi podívat, co se tenkrát 13. dubna 1919 v parku Džallijáanválá Bagh stalo.

Britská koloniální politika v Indii

Když v roce 1918 skončila první světová válka, mnozí Indové věřili, že se jejich postavení ve své vlasti, která byla přes půlstoletí britskou kolonií, konečně změní. Doufali v odměnu za lidskou, materiální a finanční podporu, kterou vydatně přispěli k britskému válečnému úsilí a k vítězství dohodových mocností. Na oplátku jim měly být přiznány jisté pravomoci, jak otevřeně slíbil například ministr pro Indii Edwin Montagu. Mezi ty měl patřit zejména pozvolný rozvoj místní samosprávy a ustavení zodpovědné vlády v rámci britského impéria.

Velmi brzy po skončení války však Indové zjistili, že to se změnou britské koloniální politiky nebude tak žhavé. Naopak, Britská koloniální správa v Indii přijala represivní Rowlattův zákon, který ještě více posílil bezprecedentní pravomoci bezpečnostních složek z dob války. Britští úředníci nikam nezmizeli a s indickými vojáky bylo po návratu z bojišť zacházeno už ne jako se spojenci, ale jako s bezcennými domorodci. Aby toho nebylo málo, přišla ještě hospodářská krize a epidemie španělské chřipky.

Urážlivé Rowlattovy zákony, které byly namířeny proti svobodě tisku a umožňovaly uvalovat vazbu na podezřelé osoby bez soudního rozhodnutí a soudit je bez přítomnosti poroty, vyvolaly velkou vlnu nespokojenosti a řadu místních nepokojů, v jejichž čele stanul Mahátma Gándhí. Protesty a demonstrace se konaly po celé Indii. Některé byly natolik násilné, že si vyžádaly i několik obětí na životech, i když to bylo v rozporu s Gándhího představou pokojných protestů.

Velmi silně sdíleli Gándhího vizi v severozápadní provincii Paňdžáb, odkud pocházela více než polovina vojáků nasazených v zámoří. Když byli dva hlavní organizátoři kampaně z rozhodnutí úřadů deportováni z Amritsaru, rozhořčený dav v ulicích vypálil vládní budovy a zabil i několik Britů. Situaci měl vrátit pod kontrolu brigádní generál Reginald Dyer. Ten ihned zakázal jakékoliv shromažďování.

O zákazu shromažďování zatím věděl málokdo, proto se v neděli 13. dubna 1919 sešlo k poklidném protestu na amritsarském prostranství Džalijánválá bágh více než 10 000 mužů, žen a dětí. Kromě toho zde v tento den probíhala Baisakhi, jedna z největších náboženských slavností.

Amritsarský masakr

Krátce po poledni na místo oslav dorazil i britský generál Reginald Dyer a jeho 50členná jednotka a začali bez varování střílet do neozbrojených mužů, žen a dětí. Oficiální zdroje odhadují 379 obětí a 1100 zraněných. Civilní chirurg Dr. Williams Deemeddy však uvedl, že obětí bylo 1526. Civilní indický celonárodní kongres toto číslo potvrdil.

V neděli 13. dubna 1919 se na svátek Baisakhi shromáždili v parku Džallijáanválá Bagh tisíce hinduistů, sikhů a muslimů. Baisakhi je festival připomínající den, kdy Guru Gobind Singh založil v roce 1699 Khalsa Panth. Tento den je známý také jako den narození Khalsa. Během této doby se lidé shromažďují na náboženských a společenských veletrzích a slaví.

Džallijáanválá Bagh byl ohraničený ze všech stran domy, budovami a zdmi. Většina vchodů byla trvale uzamčena. Hlavní vchod, který byl jedinou únikovou cestou, střežili vojáci krytí obrněnými vozidly. Generál Dyer nařídil vojákům začít střílet bez varování a hlavně střílet tam, kde je největší dav. On sám se střelbou přestal až poté, co mu došly náboje.

Mnoho lidí nezemřelo na následky střelby, ale ve snaze se zachránit. Někteří například naskákali do hluboké studny, ze které bylo později vytaženo 120 mrtvých těl. Mnoho lidí bylo označeno pouze za zraněné, ale během pár dnů na následky zranění zemřeli.



Zfilmovaná verze Amritsarského masakru

Dyer nebyl nikdy potrestán

Reginald Dyer před vyšetřujícím soudem prohlásil, že palbu zastavil jenom proto, že mu došla munice a že jeho zákrok měl sloužit k vyvolání „morálního a všeobecného účinku“. Byl zato zbaven velení, ale nijak nebyl potrestán. Ve Velké Británii byl oslavován jako hrdina a tamní veřejná sbírka mu vynesla 26 tisíc liber. Amritsarský masakr byl znázorněn i ve filmu Gándhí. V originální verzi jsou dokonce i původní černobílé záběry, které ale byly z české verze vystřiženy.

15. dubna vyhlásil místoguvernér O'Dwyer v Paňdžábu stanné právo, Indové byli hromadně zatýkáni, veřejně bičováni a umísťováni do klecí na veřejných místech. Proti obyvatelstvu bylo nasazeno i válečné letectvo, které bombardovalo a kulomety ostřelovalo civilní cíle podle libovůle pilotů. Tento akt násilí trvale poškodil britsko-indické vztahy. Miliony umírněných Indů odsoudilo Britskou správu a proměnili se v přesvědčené nacionalisty. Za rok vyhlásil Indický národní kongres celo indickou kampaň nespolupráce, která přispěla k vyhlášení nezávislé Indie.

Autor: Mak

Amritsarský masakr navždy zasadil ránu britsko-indickým vztahům. Při Amritsarském masakru nechal britský generál Reginald Dyer vystřílet 1500 bezbranných mužů, žen a dětí
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ