8 šokujících faktů o Muammaru Kaddáfím

07.01 2017|Historie
8 šokujících faktů o Muammaru Kaddáfím

Co vás napadne, když slyšíte jméno plukovníka Muammara Kaddáfího? Tyran? Diktátor? Terorista? Mnoho občanů Libye by mohlo nesouhlasit. Ifenomén pro vás má 8 málo známých faktů o Muammarovi Kaddáfím, které vás v mnohém překvapí.

1. Dům je v Libyi považován za přirozené lidské právo

V Kaddáfího Zelené knize se uvádí: "Dům je základní potřeba pro jednotlivce i rodiny, proto by neměl být vlastněn někým jiným. Každý musí vlastnit dům, ve které žije, vozidlo, ve které jezdí a mít příjmy, ze kterých může žít. Aby byli lidé šťastní, musí být svobodní a musí mít možnost uspokojit své základní potřeby. Potraviny, bydlení, ošacení a doprava musí být regulovány jako soukromé a posvátné a jejich příjem by neměl být závislý na splátkách.

2. Vzdělávání zadarmo

Kaddáfi věřil, že vzdělávání nemá nic společného s rutinními osnovami. Poukazoval na skutečnost, že západní svět nutí své mladé učit se během stanovené doby, zatímco sedí ve školních lavicích, a že tento typ vzdělávání, který převládá po celém světě, je v rozporu s lidskou svobodou.

"Státem řízené vzdělávání, kterým se vždy světové vlády chlubily, je způsob potlačování svobody. Je to povinné vyhlazování talentu lidských bytostí. Je to akt diktatury, protože zbavuje lidi svobodné volby, kreativity a brilance. Všechny metody výuky převládající ve světě by měly být zničeny, protože záměrně zkreslují vkus člověka, jeho koncepční schopnosti a mentalitu. Vědění je přirozeným právem každé lidské bytosti a nikdo nemá právo ji tohoto práva zbavit," uvádí Kaddáfí v Zelené knize. Každý libyjský občan měl za jeho vlády přístup ke vzdělání zdarma.

Před Kaddáfího vládou bylo gramotných pouze 10 % Libyjců. Za jeho vlády se toto číslo zvedlo na 87 %, přičemž 25 % z Libyjců získalo i vysokoškolské vzdělání.

3. Lékařské ošetření zdarma

Pod Kaddáfího vedením se mohla Libye pochlubit jednou z nejlepších zdravotnických péčí ne Středním východě a v Africe. Lékařská péče byla samozřejmě zdarma. Podle Kaddáfího mají na bezplatnou lékařskou péči právo všichni občané jeho země. Pokud Libyjci nenašli potřebné zdravotnické zařízené v Libyi, vláda jim financovala péči v zahraničí.

4. Kaddáfi vytvořil největší zavlažovací projekt na světě

Největší zavlažovací systém na světě, také známý jako Velká umělá řeka, byl navržen tak, aby byla voda dostupná všem lidem Libye po celé zemi. Projekt měl být financován Kaddáfiho vládou a on sám jej nazval "osmým divem světa." Kdyby se projekt podařilo dokončit, změnila by se Libye z nehostinné pouště v úrodnou část světa, podobně jako Evropa či Amerika. A problém pro mnoho západních mocností by byl na světě.

5. Novomanželský dar

Všichni novomanželé v Libyi dostávali za vlády Kaddáfího svatební dar 50 000 USD na koupi svého prvního bytu. Pomoc měla podpořit založení rodiny. Libyjské ženy, které porodily, dostávaly pro sebe i potomka 5000 USD.

6. Zlatý dinár

Před pádem Tripolisu a svým předčasným úmrtím se Kaddáfi snažil zavést jednotnou africkou měnu propojenou na zlato. Kaddáfi chtěl obchodovat pouze v africkém zlatém dináru, což byl tah, který by ve světové ekonomice způsobil absolutní chaos. Díky zlatému dináru by měly africké země konečně potřebnou sílu zbavit se dluhů a chudoby. Byly by konečně schopné říct "ne" vnějšímu vykořisťování.

8. Muammar Kaddáfí byl nejdéle sloužící arabský vůdce

Moc nad Libyí získal Muammar Kaddáfí ve 27 letech v důsledku nekrvavého převratu. Než zemřel, stal se Kaddáfí nejdéle vládnoucím vůdcem v arabském světě. Po vypuknutí povstání v únoru roku 2011 a následné vojenské intervenci mezinárodních sil v březnu roku 2011 se oblast pod jeho kontrolou zmenšila, načež začal zpět ztracené území dobývat.

Během července a srpna 2011 se však situace opět obrátila a 23. srpna 2011 povstalci dobyli Kaddáfího sídlo Báb al-Azízíju, aniž by nalezli samotného diktátora. Byl stíhán Mezinárodním trestním soudem kvůli obviněním ze spáchání zločinů proti lidskosti. 20. října 2011 byl dopaden skupinou povstalců, lynčován a poté zastřelen.

Autor: Liv

8 šokujících faktů o Muammaru Kaddáfím. Byl Muammar Kaddáfí tyran, diktator, terorista nebo dobrý vládce? 8 faktů o Muammaru Kaddáfím vám přiblíží
Zajímavosti a novinky

 592 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ