9 detailů, které dělají největší světové tragédie ještě tragičtějšími

02.02 2017|Historie
9 detailů, které dělají největší světové tragédie ještě tragičtějšími

Bylo by krásné, kdyby se lidstvo poučilo ze svých tragédií. Ale někdy, i když už jsou samotné katastrofy u konce, tragédie pokračují. Lidé je dělají ještě horšími, než jsou. Ifenomén pro vás dnes má 9 tragédií, které se díky lidské bezohlednosti a chladnokrevnosti staly ještě horšími než původně byly.

1. Masakr v Tiananmen - Čína účtovala rodinám obětí náklady za kulky

V roce 1989, po smrti kontroverzní postavy Hu Yaobanga, čínští studenti vpochodovali na náměstí Nebeského klidu a snažili se tehdejší čínskou vládu přimět ke skutečné změně. Předložili seznam požadavků a vedli hladovku v naději, že čínská vláda skoncuje s korupcí a začne první kroky směrem k demokracii.

Místo domluvy na náměstí Nebeského klidu vpochodovala armáda, která postřílela nejméně 300 lidí. Neoficiální zdroje však tvrdí, že obětí bylo nejméně 2700.

Tady obvykle příběh končí, ale v tomto případě je zde malý detail, který celou situaci dělá ještě mnohem horší. Podle některých zdrojů po masakru čínská vláda účtovala rodinám obětí náklady na kulky, kterými je zabila. Rodiny protestujících museli zaplatit 27 centů za každou kulku, která byla použita k zabití jejich dětí. Čínská vláda tuto informaci nikdy nepotvrdila. Ale existuje spousta důkazů, které potvrzují, že je to pravda.

2. Masakr v My Lai - Nixon osvobodil odpovědnou osobu

Nejhorší incident ve vietnamské válce byl masakr v My Lai. V roce 1968 američtí vojáci zabili v jižním Vietnamu více než 350 neozbrojených civilistů. Znásilnili ženy, zmrzačili děti a přitom za to nenesli žádné důsledky.

Ze všech zúčastněných byl skutečně potrestán jen jeden jediný voják - William Calley. Toho soudy shledaly vinným ze zabití 22 nevinných lidí a odsoudili ho k pobytu ve vězení. Calley si svůj trest nakonec místo nástupu do věznice odpykával v domácím vězení, a to pouhé tři roky. Poté dostal plnou prezidentskou milost od Richarda Nixona.

Všichni však z této tragédie nevyvázli tak lehce. Jedna osoba přece jen trpěla, byl ji Hugh Thompson. Byl to muž, který ohlásil masakr a svědčil proti lidem, kteří ho provedli. Thompson riskoval svůj život, když se snažil zachránit co nejvíce vietnamských civilistů. Místo odměny za statečnost a hrdinství mu však bylo vyhrožováno smrtí. Lidé nechávali na jeho verandě každé ráno zmrzačená živá zvířata. Hugh Thompson po zbytek života trpěl posttraumatickou stresovou poruchou.

3. Ve městě sousedícím s Pompejemi lidem horkem explodovaly hlavy

Zkáza v Pompejích je jednou z nejslavnějších přírodních katastrof v historii lidstva. Celé město bylo srovnáno s mořem pod sopečným popelem. Zemřely tisíce lidí.

Avšak ve srovnání s lidmi ve městě Herculaneum to bylo nic. Poté, co sopka v roce 79 n.l. vybuchla, očitý svědek popsal, že se nad město snesl strašlivý černý mrak, který pokryl celé Herculaneum. S ním přišly i horké toxické plyny o teplotě 400° až 500°C (tzv. pyroklastická vlna). Teplota úplně spálila všechny budovy. Při těchto neuvěřitelných teplotách praskali lidem zuby, jejich kůže byla spálena a jejich hlavy doslova explodovaly.

4. 11. září vedlo k rakovině a k autonehodám

Dne 11. září 2001 narazila do budov dvojčat v New Yorku dvě letadla. Budovy se následně zhroutily, což si vyžádalo 2996 nevinných životů. Byl to nejhorší teroristický útok na americké půdě. Během několik příštích let se však počet obětí několikanásobně zvýšil.

Lidé po 11. září ze strachu přestali tak často využívat leteckou přepravu. Počet zákazníků klesl o 20 %. V důsledku toho stále více lidí překonávalo vnitrostátní vzdálené trasy v autech, což je mnohem nebezpečnější. Za 12 měsíců po útocích zemřelo podle odhadů při autonehodách o 1595 Američanů více.

Další hrůzou byl nárůst rakoviny. DvojčatA byly postaveny ze 400 tun azbestu, který si při zhroucení věží rozšířil přes celé město. Azbestový mrak způsobil rakovinu odhadem 410 000 lidí. Nejhůře na tom byli zaměstnanci záchranných složek. Asi 70 % zaměstnanců záchranných složek, kteří pomáhali při zhroucení dvojčat, v současné době trpí plicními problémy. Přibližně 1400 záchranářů zemřelo do 10 let po tragédii. Dalších 1140 mají rakovinu.

5. Velký irský hladomor - královna Viktoria odmítla humanitární pomoc

Když Irové začali hladovět během Velkého irského hladomoru, Abdul Medjid Khan, sultán Osmanské říše, nabídl královně Viktorii pomoc. V roce 1847 připravil lodě plné jídla a nabídlo Irsku, že mu pošle 10 000 liber, aby jim peníze pomohly překonat krizi.

Britští diplomaté však nabídku nepřijali. Protokol britské královny vysvětlil, že nikdo by neměl přispívat více, než samotná královna Viktorie. Kvůli tomu sultán snížil svůj dar na pouhých 1000 liber. Irové byli byli darem nadšeni a označili jej za akt královské štědrosti. Bylo to poprvé, co muslimský vládce, jež byl zástupcem nesčetné islámské populace projevil vřelé sympatie s křesťanským národem.

6. Epidemie moru vedla k židovské genocidě

Epidemie moru, často nazývaná černá smrt, vyhladila ve 13. století 75-200 milionů lidí. Podle odhadů zabila třetinu populace Evropy. Bylo ta hrozná tragédie, za kterou Evropané jaké obvykle vinili Židy. Mnoho Evropanů věřilo, že mor bylo židovské spiknutí.

Podle tehdejších legend Židé otrávili půdu a studně křesťanů, aby jim způsobili utrpení. Zpočátku se jednalo o konspirační teorie. Pak ale inkvizice židovského národa nabrala na obrátkách. Mučili je tak dlouho, až nakonec někteří souhlasili s tím, že to udělali. Židovské děti byly odebírány rodičům. Celé komunity Židů byly vázány na kůly a upalovány za živa. V jednom případě bylo dokonce spáleno více než 2000 Židů najednou.

Černá smrt samozřejmě nebyla židovským spiknutím. Tato zkušenost však ovlivnila Židy i pohany. Ve městě Štrasburk například vyšel zákon, který zakazoval vstup Židům na dalších 100 let.

7. Hurikán Katrina a vyhánění uprchlíků

Když v roce 2005 zasáhl město New Orleans hurikán Katrina, nespočet lidí přišlo o své domovy. V zoufalé snaze přežít, uprchli lidé do sousedních měst. Policie z New Orleans jim pomohla ukázat cestu k mostu, který vedl do města Gretna.

Ale místo toho, aby je tamní lidé přivítali s nabídkou pomoci, našli uprchlíci na mostě barikádu. Čtyři pruhy silnice byly zablokovány policejními auty a osm důstojníků čekalo na uprchlíky s brokovnicemi s tím, že žádné uprchlíky ve svém městě nechtějí. Podle některých zpráv jim policisté dokonce ukradli jídlo a vodu. Arthur Lawson, policejní ředitel Gretna tuto zprávu popřel. Potvrdil však, že most byl uzavřen s tím, že pro uprchlíky nebylo na jejich straně místo.

8. Masakr u Wounded Knee - vojáci dostali medaile cti

V roce 1890 američtí vojáci napadli nevinné v táboře Lakota. Většina lidí byla neozbrojena. Vojáci však důkladně prohledali tábor a zabili co nejvíce nevinných mužů, žen a dětí. Byla to urážka a muži, kteří to udělali, vrazi. 20 z nich však obdrželo medaile cti.

Ocenění za masakr u Wounded Knee dostalo více vojáků než ve většině reálných bitev. Vláda chtěla původně rozdat dokonce 25 medailí, ale muž jménem General Miles bojoval za to, že by to bylo urážkou památky mrtvých. I přes jeho protesty bylo rozdáno 20 medailí.

Jeden muž, seržant Toy, byl zachycen při tom, když střílel na prchající původní Američany. Další muž, nadporučík Garlington byl oceněn za to, že blokoval prchající oběti. Přiměl je skrýt se do rokle, kde je poté přišel zabít poručík Gresham.

Alespoň jeden z oceněných měl pocit viny. O dva roky později spáchal seržant Loyd několik dní před výročím masakru sebevraždu. Seržant Loyd obdržel za svou účast u Wounded Knee medaili za statečnost.

9. Titanic

Společnost White Star Line byla společnost za "všechny prachy", jak by se dalo lidově říct. Když se Titanic potápěl, byli všichni zaměstnanci na lodi propuštěni. Společnost nechtěla vyplácet mzdy přeživším zaměstnancům. Po tragédii byly rodiny mrtvých informovány o tom, že budou muset zaplatit náklady na dopravu těl svých příbuzných, pokud je ještě někdy chtějí vidět. Většina z nich si to samozřejmě nemohla dovolit, a tak mnozí z těch, kteří tenkrát zemřeli, mají dodnes místo hrobů jen památníky.

Nejhůře na tom byli hudebníci. Kapela, která hrdinně hrála, zatímco se loď potápěla, byla registrována jako nezávislí dodavatelé, což znamenalo, že White Star Line pro ně nemusela legálně už nic dělat. Rodiny ostatních členů posádky dostaly pozůstalostní výhody, zatímco rodiny kapely nedostaly ani penny. Jen jim byl zaslán účet za uniformy zemřelých muzikantů.

Autor: Liv

10 detailů, které dělají největší světové tragédie ještě tragičtějšími - Masakr v My Lai, Masakr v Tiananmen, Herculaneum, Velký irský hladomor, Epidemie moru
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ