10 velkých věcí, které provedly největší monstra v dějinách

05.10 2016|Historie
10 velkých věcí, které provedly největší monstra v dějinách

Dějiny se odjakživa píšou jako boj mezi hrdiny a monstry. Ale i ta nejtmavší tma má v sobě záblesk světla. Přestože si lidé na následujícím seznamu zaslouží označení jako nejhorší monstra v dějinách, každý z nich udělal pár dobrých věcí, které pozitivně ovlivňují naše životy ještě dnes.

1. Joseph Stalin dvojnásobně prodloužil střední délku života Rusů

Joseph Stalin vládl železnou pěstí, která terorizovala celá Sovětský svaz. Je zodpovědný za porážku 20 milionů vlastních lidí. Život Stalina byl podle statistických údajů brutální a krátký. Faktem je, že za Stalinovy vlády se průměrná délka života sovětských občanů zdvojnásobila z 32 let na 68 let.

Před komunistickou revolucí žili ruští lidé špatně, převládal rolnický životní styl. Stalin byl hlavním člověkem, který je z toho dostal ven. Zavedl sérii pětiletek, které způsobily zázraky. Pod jeho vedením vzrostla průmyslová výroba o 40 % a země zaznamenala meziroční růst o 18 %. Byla zavedena bezplatná zdravotní péče a vzdělání všem potřebným. Nemoci klesly na rekordní minima.

2. Čingischán měl překvapivě pokrokovou politiku

Čingischán a jeho armáda se přehnali přes Asii, kde bezohledně vraždili, znásilňovali a drancovali každé město, jehož populace se odmítla podřídit. Ke konci jeho vlády, která způsobila smrt téměř jedné pětiny světové populace, si podmanil téměř čtvrtinu své země.

Život pro jeho nepřátelé byl hrozný. Ale pro lid žijící v jeho říši byl vlastně docela dobrý. Mongolský vůdce zajistil kompletní náboženskou svobodu pro všechny své lidi a nechal buddhistické a muslimské vůdce vzrůst na nejvyšší úroveň mongolské vlády. Čingischán zavedl také jednu z prvních mezinárodních poštovních služeb. Objem jeho pošty zasílané z Ruska do Číny byl tak velký, že v Číně založil 1400 poštovních poboček. Země v té době ekonomicky vzkvétala, stejně jako kultura a náboženství.

3. Nacisté byli průkopníci v právech zvířat

Nacisté byli překvapivě benevolentní, když došlo na zvířata. Možná jste slyšeli, že Adolf Hitler byl vegetarián a Joseph Goebbels jeho sympatie k utrpení zvířat sdílel. Díky tomu představil překvapivě humánní politiku, která ovlivňuje způsob, jakým přistupujeme ke zvířatům i dnes.

Nacisté prošli celou řadu zákonů, aby zajistili, že úmrtí zvířat bude pokud možno bezbolestné. Nadiktovali konkrétní způsoby, jak při přípravě pokrmu usmrtit humry a kraby, aby co nejméně trpěli. Nastavili celou řadu pravidel o tom, jak by mohla být porážena hospodářská zvířata. Byli také první, kdo zakázali vivisekci - pitvání zvířat za účelem výzkumu. Dnes je tato práce přísně kontrolována ve většině vyspělých zemí a za tyto změny vděčíme nacistům. Bohužel, nacisté neprokázali stejné sympatie k člověku.

4. Papež Alexandr VI. zachránil tisíce Židů

Papež Alexander VI byl považován za zlého papeže. Byl patriarchou rodu Borgia, nechvalné známé rodiny, která byla známá pro své hédonistické orgie, násilné týrání a zneužívání papežské moci.

Co se však týká židovských uprchlíků, byl papež Alexander VI. hrdinou. V roce 1492, když byli Židé vyhnáni ze Španělska, bylo deportováno 9000 hladovějících Židů. Ačkoliv se k Židům všichni obraceli pryč a zneužívali je, Alexander VI je pozval do svého státu, udělil jim ochranu a svobodu vyznání.

Jiní politici a veřejní činitelé snažili co mohli, aby změnili jeho názor. Alexander VI. však i přesto držel Židy v bezpečí. Existuje názor, že to Alexander VI. dělal jen proto, aby naštval Španělsko. Bez ohledu na jeho motivy, mu však za život vděčí tisíce lidí.

5. Aaron Burr bojoval za ženy a chudé

Aaron Burr byl generálním prokurátorem státu New York, senátorem, poslancem New Yorku. Prohrál prezidentské volby v roce 1800 (spolu s Thomasem Jeffersonem získali stejný počet volitelů, rozhodnutí přinesla sněmovna reprezentantů až po 36. hlasování), stal se ale viceprezidentem v letech 1801–1805.

Přezdívalo se mu Bouřlivák Burr. Po období viceprezidenta Spojených států vyzýval svého soka, tehdejšího ministra financí Alexandra Hamiltona na souboj, který Hamilton nakonec 11. července 1804 přijal, byl v něm postřelen a následující den zemřel. Tím si Burr zkazil další politickou kariéru.

Lidé však Burra milovali, protože bojoval za svá práva a přesvědčení. V té době mohli hlasovat pouze vlastníci půdy, ale Burr zajistil, aby i chudí měli právo volit. Založil pozemková družstva, ve kterých se chudí lidé mohli registrovat jako vlastníci a díky tomu hlasovat. Byl horlivým bojovníkem za práva žen.

6. Mao Ce-tung přinesl mír do Číny

Mao Ce-tung zabil více vlastních lidí, než jakýkoliv jiný vůdce v historii. Během Velkého skoku vpřed jeho politika přinesla smrt více než 45 milionům lidí během 4 let. Vláda Mao Ce-tunga byla plná násilí a brutality. Krátce po začátku 20. století se země dostala do své neslavné válečné éry. Jakmile se situace v zemi začala uklidňovat, napadli ji Japonci a původní válka byla následována další občanskou válkou.

Když Mao Ce-tung přišel k moci, válka byla definitivně ukončena. Vojáci byli posláni na podporu dalších zemí a potlačení vzpurný států a vzestup lidové republiky přinesl do Číny dlouho očekávanou éru míru.

7. Saddám Husajn všem zaručil vzdělání a zdravotní péči

Na přelomu 21. století byl Saddám Husajn jedním z největších nepřátel Ameriky. Silný a nebezpečný Husajn, který spáchal neuvěřitelné krutosti, by byl mnohem horší, kdyby dostal do rukou ty správné zbraně.

Nicméně, on investoval do některých významných změn, které masivně zlepšily každodenní život v Iráku. Za vlády Husajna byly v Iráku otevřeny některé z nejlepších vysokých škol a nemocnic v arabském světě, přičemž všechno bylo zadarmo. Gramotnost vyletěla v dobách Husajna o 52-80 % během deseti let.

Samozřejmě, že lidé nezapomněli na ty, které Husajn mučil a věznil a když zemřel, strhli jeho sochy a oslavili jeho smrt. Ale mnozí Iráčané, kteří četli v novinách o jeho konci dobře rozuměli, že číst můžou jen kvůli němu.

8. Pol Pot je dodnes milován kambodžskými zemědělci

Během jeho vlády v 20. století vyhladili Pol Potovi Rudí Khmerové více než 3 miliony lidí, což byla téměř polovina populace Kambodži. Ačkoliv většina lidí Pol Pota nenáviděla, některé zprávy uvádí, že farmáři ho milovali.

Před Pol Potem zemi vedl muž jménem Lon Nol, který byl neslavný pro jeho korupci. Když Rudí Khmerové Lon Nola svrhli, Spojené státy přešly na jejich stranu a bombardovali kambodžskou krajinu. Když Pol Pot převzal moc, dodal chudému venkovskému obyvatelstvu novou energii. Farmy, které patřily soukromým vlastníkům půdy byly rozděleny chudým rodinám, které díky tomu získaly nové příležitosti. Ačkoliv je jeho život sporný, spisovatel Israel Shamir tvrdí, že kambodžští zemědělci Pol Pota oslavují jako hrdinu za to, že jim dal půdu.

9. Kaddáfí zajistil rovnoprávnost žen

Plukovník Muammar Kaddáfí byl netvor. Když proti němu lidé z Lybie konečně povstali, začal na ně pálit a házet bomby. čímž porušil všechny zákony války. Před tím vším však měl docela neuvěřitelnou sociální politiku. Kaddáfí byl hlavním podporovatel sociální rovnosti. Zavedl v Lybii bezplatné vzdělání pro muže i ženy, společně s bezplatnou zdravotní péčí pro všechny. Dokonce se snažil
zřídit bydlení zdarma pro každého, i když tohoto snu nakonec nedosáhl.

Pod vedením Kaddáfího se dařilo zejména ženám. Ty dostaly zcela nové příležitosti v průmyslu, vojenství i vládě. Kaddáfí měl dokonce elitní skupinu ženských bodyguardů, které se nazývaly "Amazonky".

10. Ivan Hrozný otevřel v Rusku obchodní trasy

Ivan Hrozný zmasakroval své vlastní lidi v záchvatech paranoie a dokonce zabil svého vlastního syna. Ivan Hrozný věřil, že se proti němu všichni spikli s cílem zbavit se ho, proto se všem mstil hroznými způsoby. Předtím však Ivan Hrozný udělal pro Rusko celou řadu velkých věcí. Otevřel časnou konstituční monarchii a nechal jendotlivé provincii, aby si volily
své vlastní úředníky do kanceláře.

On také otevřel obchodní cesty s Anglií a Holandskem, které zlepšili života mnoha lidem. Rolníci mohli využívat obchodní trasy k posunu do lepších zemí a ekonomika se v té době výrazně zlepšila. Petr Veliký později používal Ivanovy obchodní cesty, aby z Ruska vytvořil velmoc.

Autor: Mak

10 velkých věcí, které provedly největší monstra v dějinách. Stalin, nacisté, Ivan Hrozný, Mao Ce-tung, Pol Pot, Čingischán udělali i pár dobrých věcí
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Magda|28.05 2019 02:37
Proč doslovně opisujete z Listverse.com a ještě si ani nedáte práci s uhlazením vět tak, aby to nebylo přeloženo slovo od slova z angličtiny, ale znělo to tak, jak to v češtině znít má?
Odpovědět
 1