Rusko připravuje Americe jaderný "pozdrav"

27.05 2015|Zbraně
Rusko připravuje Americe jaderný "pozdrav"

Do roku 2020 plánuje Moskva plnou aktualizaci strategické a odstrašující jaderné síly. Nové pozemní a námořní balistické rakety, jaderné ponorky a bombardéry řízené střely dlouhého dosahu by měly zaručit bezpečnost ruského státu proti vnější agresi.

Uvádí to nová vojenská doktrína podepsána Vladimírem Putinem v předvečer novoročních svátků. Hlava ruského státu prohlásila, že na státní zbrojní program je až do roku 2020 určeno 20 triliard rublů. To znamená, že na modernizaci ruských ozbrojených sil padne téměř 20 % z ruského rozpočtu. "Potřebujeme moderní kompaktní ozbrojené síly," řekl Putin.

Iluze nadřazenosti

Důvodem ke znepokojení není nouze v Rusku, ale expanze NATO na východ a zřizování jeho vojenských základen na východě. Vznik protiraketových základen v Polsku a Rumunsku,
strategie "bleskového úderu" Washingtonu, kvůli kterým musí vzniknout nadzvukové střely, které mohou za několik minut pokrýt vzdálenost z Ameriky do Rusku a mohou kompletně zničit ruské jaderné síly - to všechno vytváří iluzi, že USA nejenom že může začít jadernou válku, ale dokonce ji i vyhrát. Tuto teorii zastávalo mnoho amerických expertů.

Vědci Kir Lieber a Darryl Press poprvé od konce studené války otevřeně prohlásili v časopise Foreign Affairs, že USA je po stránce jaderné technologie mnohem silnější než Rusko. Myšlenky o konceptu neopětovaného jaderného úderu vznikly nejen proto, že tento úder je možné provést rychle, ale i proto, že USA má smlouvu o souřadnicích všech raketových sil v Rusku a ve Spojených státech. Takže je jasné, kam mířit. Dalším důvodem je, že Američané doufají, že všechny ruské rakety mohou díky systému protiraketové obrany rychle sestřelit.

"Nasazení amerického protiraketového systému v Polsku, Rumunsku a možná v dalších pobaltských zemích, je přímou hrozbou pro ruskou bezpečnost," řekl bývalý náčelník generálního štábu Strategických raketových sil Viktor Esin. Pokud raketa Pershing-2 letí z Německa do Moskvy za 7 až 10 minut, z Pobaltí to bude dvakrát rychleji. Díky tomuto malému intervalu nemůže v takovém případě ruská protiraketová obrana nic dělat.



Tu - 160

V hledáčku amerických raket by byly mobilní komplexy RS-12M Topol-M, RS-26 Jars v saratovské a ivanovské oblasti a balistické rakety UR-100 UTTCH v regionu Kaluga. Podle webu "Strategické jaderné síly Ruska" mělo Rusko v lednu 2014 40 raket UR-100 UTTCH, 108 mobilních pozemních zařízení Topol, 60 komplexů podzemních raket, 18 mobilních raket Topol M a 33 mobilních raketových komplexů RS 24 Jars. To je skoro polovina celého ruského jaderného potenciálu.

Ve skutečnosti to je jeden z důvodů, proč Moskva musí provést co nejrychlejší modernizace svých jaderných sil, aby se staly pro nepřátele nepřekonatelné. Oznámil to nedávno prezident Putin, který řekl, že Rusko má své západní partnery čím překvapit. Co přesně tím Putin myslel, neuvedl, ale kvůli tomu, jak rychle pokračuje modernizace ruských jaderných sil, je možné rozumět, kvůli čemu to bude.

Rozsah problému

Na poslední poradě prohlásil Sergej Šojgu, ruský ministr obrany, že v roce 2014 začaly fungovat tři nové raketové pluky vybaveny novým raketovým komplexem RS-24 Jars. Tři nové raketové pluky stojí v regionech Kozeľsk, Tagil a Novosibirsk. V bojové síle dálkového letectví bylo přidáno 7 modernizovaných strategických bordérů Tu-160 a Tu-95MS, v pohotovostních sílách námořnictva pak nejnovější ponorky projektu Jurij Dolgoruky a Vladimir Monomach, ozbrojené nejnovějšími balistickými raketami Bulava. Celkem strategické jaderné síly získaly 38 mezikontinentálních balistických raket, z nichž 22 je součástí ponorek strategického účelu.


Raketa Bulava

V novém roce má Rusko ještě větší plány

Ministerstvo obrany plánuje získat více než 50 mezikontinentálních balistických raket, 2 ponorky projektu typu Borei vyzbrojené 20 mezikontinentálními raketami Bulava. Raketové strategické síly budou tvořit ještě čtyři nové pluky, každý s 12 raketami RS-24 Jars. Tyto střely budou nahrazovat komplexy Topol a Topol-M.

Jars mohou být umístěny i na mobilní odpalovací zařízení i do dobře chráněných podzemních dolů. Rakety mají multiblokové nadzvukové manévrovací jaderné hlavice. Každá jednotka má svůj vlastní naváděcí systém a může překonat jakýkoliv systém protiraketové obrany. Těchto komplexů je v Rusku jen 33, ale v plánech je výměna všech 186 komplexů Topol a Topol-m.

Náměstek ministra obrany Jurij Borisov, velitel strategických raketových vojsk Sergej Karakajev a velitel Ústředního vojenského regionu Vladimír Zarudnitsky, několikrát prohodili mezi řečí, že Rusko pracuje nad dvěma typy nových strategických raket.

První z raket s názvem Rubež vyvíjí Moskevský institut tepelné techniky. Druhou s názvem Sarmat vyrábí tvůrčí svaz strojírenství ve městech Reutov a Mias. O raketě Rubež zatím nikdo nic neví. Ví se jen to, že to pravděpodobně bude nástupce rakety Jars - multiblokový raketový systém, který může být umístěn na mobilním zařízení, v podzemí a ve vlaku. Ministerstvo obrany oznámilo, že vlakový raketový komplex Barguzin bude do tří let.

Hlavní zaměření je však zatím na raketu Sarmat. Raketa má nahradit RS-20V Vojevoda. Západ ji nazývá Satan. Vojevoda je největší a nejpůsobivější strategická raketa, která byla kdy vytvořena. Váží 210 tun a má deset jaderných hlavic, přičemž každá má 750 kilotun.

Satan bude imunní vůči elektromagnetickým impulzům a bude moci střílet z podzemí i poté, co bude zasažen jaderným úderem. V sobě má velký komplex proti protiraketové obraně. Zároveň je schopen donést na jakékoliv místo na světě 10 tun jaderných zbraní - 10 jaderných bloků, z nichž každý má individuální nezávislé navádění. Jedna taková raketa dokáže zničit město o velikosti New Yorku, proto jí daly západní státy jméno Satan. Sarmat by měla být lepší. Raketa bude stát na místě Vojevody. Svědčí o tom rozměr rakety.

Podle náměstka obrany Jurije Borisova bude mít tato raketa lepší energetickou účinnost, která ji dá možnost přidat další nové komplexy proti protiraketové obraně. Nová raketa bude schopna vydržet údery z vesmíru. Raketa může vystřelit z jakéhokoliv regionu jakýmkoliv směrem, a to jak přes severní, tak přes jižní pól.



Ponorka typu Borei

Přiblížení k paritě

Podle amerického ministerstva zahraničí má Moskva díky prováděné modernizaci vyrovnané jaderné sily jako USA. Dne 8. dubna 2010 podepsal v Praze Barack Obama a tehdejší prezident Dmitrij Medvěděv smlouvu o omezení jaderných sil, která je známá pod názvem START III a vstoupila v platnost 5. února 2011. Podle smlouvy každá ze stran musela snížit počet jaderných hlavic na 1550, počet mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a strategických bombardérů na 700 kusů.

Podle zprávy ministerstva zahraničí je v současností u Ruska 528 nosičů a u USA 794 nosičů. Rusko má 1643 jaderných hlavic a Amerika 1652. "Blíží se parita, což je jedna z hlavních věcí ve strategii jaderného odstrašování. V minulosti pomohla opakovaně zabránit vojenskému konfliktu mezi Moskvou a Washingtonem. Totéž lze vidět i dnes. Barack Obama úplně vyloučil možnost vojenského střetu s Ruskem. Deklaruje to NATO.

Autor: Jad

Rusko připravuje Americe jaderný pozdrav . Do roku 2020 plánuje Moskva plnou aktualizaci strategické a odstrašující jaderné síly. Nové pozemní a námořní balistické rakety
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ