Amerika se bez ruských raketových motorů neobejde ještě 7 až 9 let

30.10 2015|Zbraně
Amerika se bez ruských raketových motorů neobejde ještě 7 až 9 let

Americká společnost United Launch Alliance (ULA) bude muset používat ruské raketové motory RD-180 na raketu Atlas-5 dalších 7 až 9 let. Uvedl to Tory Bruno, ředitel ULA v publikaci Space News.

Nový raketový motor

Letecké společnosti Boeing a Lockheed Martin začaly vyvíjet nový americký raketový motor, který bude jednou nahrazovat ruský motor RD-180. Společnosti uzavřely smlouvu s firmou Blue Origin. "Vývoj takového motoru trvá mnoho let. To znamená, že budeme muset pokračovat v nákupu RD-180 po dobu více než sedmi let. Motory však budeme používat ještě několik let potom," uvedl Bruno. Bruno potvrdil, že rusko-americká společnost RD Amros zvýšila vývoz RD-180 do USA na pět kusů ročně v závislosti na zvýšené poptávce. "Příští rok plánujeme získat osm motorů," potvrdil Bruno.

První test se plánuje v roce 2019

Vysvětlil také, že při nahrazování motoru je třeba nahradit i zbytek struktury rakety. Nový BE-motor 4 poběží na zkapalněný metan. RD-180 funguje na kyslíku a petroleji. Bude se tedy muset zvětšit velikost palivové nádrže. ULA a Blue Origin plánují, že nový motor vytvoří za pět let. Motor chtějí použít na nový typ rakety. První kontroly enginů by mohly začít v roce 2016. V roce 2019 by mohl být uskutečněn první pokus vypuštění rakety s novým motorem. Konsorcium, které bylo založeno společností Boeing a Lockheed Martin, uzavřelo také smlouvu na vývoj nového motoru se společností Aerojet Rocketdyne. Je to záložní plán pro případ, že společnost Blue Origin bude mít nějaké potíže.

Debata o potřebě vybudovat si vlastní raketový motor se stala v USA intenzivnější poté, co Rusko v reakci na sankce upozornilo, že by mohlo přestat do USA dodávat motory RD-180. Vývoj nového raketového motoru může stát přibližně 1,5 miliardy USD. Finanční prostředky jsou již předěleny.

Autor: AlD, Space News

Amerika se bez ruských raketových motorů neobejde ještě 7 až 9 let. Americká společnost United Launch Alliance (ULA) bude muset používat ruské raketové motory RD-180 na raketu Atlas-5 dalších 7 až 9 let
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ