Výbuchy největších atomových bomb na světě a jejich rozsah

17.10 2016|Zbraně
Výbuchy největších atomových bomb na světě a jejich rozsah

Když se řekne jaderná zbraň, první, co většinu z nás napadne, jsou ničivé útoky na Hirošimu a Nagasaki v roce 1945. Tyto bombové útoky navždy změnily svět. Nebyly to však jediné jaderné bomby, které byly od prvního jaderného testu v roce 1945 odpáleny. Po celém světě od té doby vybuchlo přes 2475 atomových bomb, a některé z nich byly mnohem silnější než jejich předchůdci.

Není asi žádným překvapením, že z těch 2475 jaderných výbuchů bylo více než 85 % z nich provedeno pouze ve dvou zemích - ve Spojených státech (1132) a v bývalém Sovětském svazu (981). Samozřejmě, že od útoků na Hirošimu a Nagasaki, nebyly nukleární zbraně nikdy více použity ve válce, protože, kdyby se tak stalo, tak bychom se s naší Zemí mohli rozloučit.

Hirošima, B83 a Castle Bravo

Dne 6. srpna 1945 bomba shozená na Hirošimu vyprodukovala explozi o energii 15 kilotun (15 000 tun v hodnotě TNT) a o tři dny později bomba shozená na Nagasaki 21 kilotun. A teď si představte, že v americkém arzenálu existuje právě teď jaderná bomba nazvaná B83, která může vyprodukovat výbuch o energii 1,2 megatun. Dejme si do souvislosti, že 1 megatuna se rovná se rovná 1 000 000 tun TNT, což znamená, že B83 by mohla vyprodukovat 75 krát silnější výbuch než v bomba v Hirošimě.Hirošima a Nagasaki

Neděsí vás to? Tak se podíváme na výšku atomového hřibu, který při výbuchu jaderné bomby B83 vyletí až do průměrné letové výšky komerčního dopravního letadla nebo až na vrchol Mont Everestu. Ještě vyšší příčku mezi jadernými bombami však zaujímá Castle Bravo, která vyprodukovala výbuch o energii 15 megatun, což byl 1000 silnější výbuch než v Hirošimě. Ale ani to není nic ve srovnání s největší jadernou zbraní, která kdy vybuchla.


Castle Bravo

Car bomba

V říjnu 1961 odpálil tehdejší Sovětský svaz největší jadernou bombu v historii - Car bombu. Car bomba byla třístupňová termonukleární puma, kterou Rusové vyvíjeli pod jménem Ivan či Váňa. Označení Car bomba vzniklo díky západním zdrojům a později se rozšířilo i do dnešního Ruska. Rusy pravděpodobně zaujala podobnost s Car puškou. Car bomba měla hmotnost 27 tun, délku 8 metrů a průměr 2 metry. Aby ji byli Sověti někam schopni dopravit, museli kvůli ni upravit čtyřmotorový turbovrtulový bombradér Tupolev Tu-95.

Bombu s explozí 50 megatun, což je 1350-1570 krát silnější bomba než byla ta, která vybuchla v Hirošimě. Výbuch byl tak intenzivní, že rozbil všechna okna v Norsku i Finsku a seismická tlaková vlna obletěla třikrát zeměkouli.Výroba a odpálení Car bomby

Odpálení Car bomby

Odpálení Car-bomby proběhlo 30. října 1961 v 11:32 moskevského času nad sovětskou jadernou střelnicí Nová země (Objekt 700). Bomba byla shozena z letounu Tupolev Tu-95V z výšky 10,5 km. Její padákový systém zbrzdil pád a tím umožnil posádce letadla dostat se do bezpečné vzdálenosti v okamžiku výbuchu. Ten nastal ve výšce 4 km nad povrchem (roznět byl sepnut vestavěným senzorem tlaku vzduchu).

Ihned po výbuchu se vytvořila ohnivá koule o průměru přibližně 8 km. Její spodní část nezasáhla zemi kvůli odražené tlakové vlně, vrchní část téměř dosáhla výšky, ze které byla shozena (10,5 km). Světlo z výbuchu bylo pozorovatelné téměř 1 000 km od místa výbuchu. Následný atomový hřib byl 64 kilometrů vysoký, takže zasahoval až do mezosféry. Průměr klobouku hřibu byl 95 km a průměr jeho nohy 40 km.

Všechny budovy ve vesnici Severny, 55 km daleko od epicentra byly zničeny. V místech stovky kilometrů daleko byly zničeny dřevěné domy, kamenné domy ztratily střechy, okna a dveře. Radiová komunikace byla přerušena téměř na hodinu. Uvolněné teplo by mohlo způsobit popáleniny 3. stupně 100 km daleko.

Tlaková vlna byla pozorována 700 km daleko v přístavu Dikson. Výbuch byl tak intenzivní, že rozbil všechna okna v Norsku i Finsku. Okenní tabule byly poškozeny ve vzdálenosti 900 km. Seismická vlna vytvořená výbuchem byla měřitelná i po třetím oběhnutím Země. Podle Einsteinovy rovnice E=mc² byla uvolněna energie odpovídající 2,34 až 2,67 kilogramům hmoty. A to ještě nic není. Sovětský svaz měl v té době v plánu vytvořit atomovou bombu, která by byla dvakrát silnější než Car bomba.

Situace v pozadí

Na vývoji a odpálení Car-bomby pracovali sovětští vědci v rámci tehdejšího sovětského jaderného programu, který se rozvíjel po celou dobu studené války. Protože Sověti ke konci 50. let nedosahovali takové přesnosti radiového navádění zbraní jako Američané, kompenzovali účinnost zvyšováním ničivého potenciálu svých raket a bomb, aby mohly zničit cíl, i když spadly i o několik kilometrů mimo něj.

Před výbuchem byly uzavřeny smlouvy o ukončení atmosférických testů atomových bomb, proto detonace Car-bomby zdvihla vlnu mezinárodního napětí a americký vyslanec Adlai Stevenson obvinil Chruščova na konferenci Spojených národů ze zbytečného znečišťování atmosféry nesmyslnými odpaly takto monstrózních zbraní nebezpečných pro celé lidstvo.

Zkouška ukázala nebezpečí dalších závodů ve vyvíjení stále silnějších bomb a přiměla obě hlavní jaderné mocnosti zahájit jednání o omezení jaderných zkoušek. Tyto rozhovory skončily podpisem Smlouvy o omezení jaderných zkoušek, což byl začátek mezinárodní spolupráce na tomto poli. O Smlouvu se významně zasloužil i jeden z tvůrců Car bomby, akademik Sacharov, pozdější sovětský obhájce lidských práv a disident. Teprve později byl koncept jaderných bomb (jak SSSR tak USA) postupně přeorientován na mezikontinentální balistické střely s jadernými hlavicemi.

Autor: Lin

Jaký byl skutečný rozsah největších jaderných bomb? Car bomba - největší atomová bomba, která vybuchla zapálila atmosféru. Car bomba, Castle Vravo, B83
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ