Je slunce žluté nebo oranžové?

17.01 2015|Věda
Je slunce žluté nebo oranžové?

Již v mateřské školce nás naučili neváhat při výběru pastelky, kterou budeme malovat slunce. V případě, že je slunce na obzoru a zapadá, barva bude oranžová. Když je vysoko na obloze, bereme žlutou pastelku. Co je špatně?

Ti, kteří znají základy astrofyziky, jsou si samozřejmě vědomi toho, že Slunce patří ke hvězdám "žlutého trpaslíka", ovšem to ještě neurčuje jeho barvu.

Časopisy klamou

Nenechte se oklamat obrázky slunečního povrchu z časopisů, které byly pořízeny z pozemních dalekohledů a kosmických lodí. Zpravidla na nich vidíme vroucí oranžové peklo, avšak nutno podotknout, že obrázky jsou speciálně upraveny tak, aby odpovídaly názorům většiny pozemšťanů. Vypadají působivě. Na internetu ovšem můžete najít i fotografie přímo z vesmíru, které jasně ukazují, že barva slunečního světla je čistě bílá.
Slunce je ze Země viděno vlastně jen při svém východu a západu

V té době je blízko nad obzorem a jeho světlo na Zemi dorazí poté, co překonalo dlouhou cestu nižší a hustší vrstvou atmosféry. Molekuly vzduchu absorbují kratší vlnové délky světla (modré světlo), takže pozorovateli zůstane převážně červená. Během východu a západu se nám může Slunce jevit jako šišaté nebo velmi velké, podle vědců je to důsledek dlouhé cesty hustší atmosférou, která jeho tvar zkreslí.

Během poledne, kdy máme Slunce vysoko, vypadá barva oblohy jako modrá. Je to způsobeno tím, že sluneční světlo urazí kratší vzdálenost atmosférou. Vzdálenost, kterou sluneční světlo absolvovalo, odpovídá vlnové délce modrého světla a ostatní vlnové délky (delší červvená,..) jsou molekulami absorbovány, proto je obloha modrá a v této fázi tvar Slunce nejvíce odpovídá skutečnosti.Dopadající sluneční světlo na Zemi má bílou barvu se spektrem složených barev, které se rozkládají od červené, přes oranžovou, žlutou, zelenou, modrou až po fialovou. Tyto barvy je možné vidět během polarizace světla či v přírodě během vzniku duhy, která má v tomto pořadí i seřazené barvy. Pomocí optického hranolu můžete vidět, jak se sluneční světlo dělí do spektra svých barev: červená, žlutá, zelená, modrá, indigo a filalová. Když smícháte všechny tyto barvy dohormady, získáte bílou.

Všechny druhy kouře, opar a další optické látky znečišťují ovzduší. To je důvod, proč je v poušti jasná obloha bez mráčku a slunce se jeví jako obzvláště bíle, to znamená, že je téměř vidět z vesmíru.

Autor: Jil, NASA, Wikipedia
Foto: Yinan Chen

Je slunce žluté nebo oranžové? Již v mateřské školce nás naučili neváhat při výběru pastelky, kterou budeme malovat slunce. Jaká ja opravdová barva slunce?
Zajímavosti a novinky

 503 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ