5 triků, které ocení každý majitel smartphonu

28.03 2015|Technika
5 triků, které ocení každý majitel smartphonu

Funkce chytrých telefonů nahrazují množství jiných přístrojů a bez jejich pomoci si už neumíme běžný den ani představit. Telefonujeme, kontrolujeme e-mail, fotíme, hrajeme hry nebo hledáme informace. Někdy je však potřeba věnovat našemu smartphonu i pár minut péče. Přinášíme vám univerzální rady, kterými by se měl řídit každý majitel smartphonu, a které vám ušetří hodně času, peněz a hlavně nervů.

Dejte řád úvodní obrazovce

Po chvíli užívání smartphonu se zpravidla úvodní obrazovka mění v neorganizovanou změť ikon nejrůznějších aplikací a složek. Pro bezproblémové a intuitivní používání chytrého telefonu je základním pravidlem přehledné uspořádání funkcí. Tento úklid zabere jen pár minut a rozhodně se u něj nezapotíte. Základním pravidlem je umístit své nejoblíbenější aplikace do spodní části úvodní obrazovky, a to ve dvou, maximálně třech řadách. Do toho samozřejmě nepočítáme funkce na spodní liště. Díky tomuto uspořádání spustíte všechny nejpoužívanější nástroje, aniž byste museli natáhnout prsty. Nad tyto řádky pak umístěte potřebné složky. Pokud využíváte systém Android, můžete na úvodní stránku přidat jeden či dva widgety. Užitečné je i vytvoření složky s praktickými nástroji, jako je kalkulačka, upomínky, poznámky a podobně. Pokud se vám tento úklid zalíbil, můžete se pustit do uspořádání i následujících stránek. Ideální je věnovat každou stránku konkrétní kategorii, jako například hrám, hudbě nebo zprávám a dalšímu čtení.

Prodlužte výdrž baterie

Největším problémem všech chytrých telefonů je nedostatečná výdrž baterie. Abychom nemuseli být stále v pohotovosti a vyhledávat připojení do elektrické zásuvky, stačí se vypořádat s největšími žrouty energie. Prvním krokem by mělo být snížení jasu obrazovky a zkrácení doby, po jejímž uplynutí displej v případě nečinnosti zhasne. Omezte také počet aktualizací na svém chytrém telefonu, což se týká zejména sociálních sítí nebo widgetů, jako například počasí nebo zprávy. „Jednou z největších zátěží pro baterii smartphonů je připojení k internetu, a to zvláště v případě využívání 3G sítě. Telefon totiž musí neustále vyhledávat dostupný signál. Pokud tedy potřebujete být připojení k internetu a zároveň chcete šetřit výdrž baterie, raději zvolte wi-fi síť,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do chytrých telefonů. „Vysoké nároky na spotřebu energie má i vyhledávání signálu v místech, kde jeho dostupnost kolísá nebo je signál slabý. V těchto situacích je nejúspornějším řešením nastavení letadlového režimu, ve kterém se telefon odpojí od všech sítí včetně GSM,“ doplnil Tlapák.

Zálohujte své fotky

Díky chytrým telefonům s kvalitními fotoaparáty máme neustále po ruce zařízení, kterým můžeme dokumentovat své zážitky. Rozhodně bychom se však neměli spolehnout pouze na manuální zálohování fotografií, na které stejně každý zapomíná. Řešením je nastavení automatického on-line zálohování fotek. Díky této funkci se už nemusíte o archivaci dále starat a přitom se můžete spolehnout, že o své zdokumentované vzpomínky nepřijdete. K zálohování fotografií lze využít Dropbox, ten je však v bezplatné verzi omezen na 5 GB volného prostoru, nebo je možné použít aplikaci Google+ pro iOS a Android. Ta nabízí neomezený prostor, u fotografií je však nutné omezit rozlišení na 2048 pixelů. Další možností je Flickr, který poskytuje 1 TB úložného prostoru pro fotografie ve vysokém rozlišení i videa. Pro maximalizaci zabezpečení vašich fotografií doporučují odborníci využít více služeb a jednou za čas nezapomenout ani na klasické zálohování do počítače.

Zkvalitněte práci s e-mailem

Běžný uživatel kontroluje e-mailovou schránku na smartphonu alespoň pětkrát do hodiny. Jde o jednu z nejexponovanějších funkcí chytrého telefonu. Proto je vhodné investovat i trošku času a vyzkoušet si, jaká aplikace mi bude pro práci s e-mailem nejlépe vyhovovat. Pro systémy iOS a Android je zajímavou alternativou aplikace Mailbox. Ta umožňuje například připojování souborů do e-mailů přímo z Dropboxu, jednoduché přecházení zpráv nebo nastavení připomenutí e-mailů, na které chcete odpovědět později. Výchozí e-mailová aplikace v iPhonech neposkytuje dostatečný komfort pro případ vyhledávání nebo pročítání delších vláken e-mailů. Pro tyto účely je pohodlnější například aplikace Google Gmail pro iOS.

Vyměňte nefunkční součástky

Podle nově zveřejněné studie společnosti SquareTrade utratili Češi za opravy smartphonů nebo jejich výměnu za posledních 7 let 10 miliard korun. Kvůli stále častějšímu používání chytrých telefonů roste riziko jejich poškození nebo opotřebení. Nejčastějším problémem u smartphonů bývá rozbitý displej nebo dosluhující baterie. Pokud váš telefon díky výše uvedeným tipům stále dobře slouží a má jen poškozené některé součástky, zvažte výši investice a vyměňte je. Malé náklady často ušetří velké peníze. Samozřejmě nejdražší opravy čekají majitele iPhonů, například na výměnu displeje u modelu iPhone 5s si budete muset nachystat kolem 4 500 Kč. U běžných modelů se výměna displeje v servisu pohybuje od 800 do 2 500 Kč. Co se týče baterie, u té dochází ke snížení kapacity většinou do 2 let. „Stálé používání telefonů vede k rychlému snižování kapacity baterie. Spolehlivost akumulátoru je většinou garantována na 500 nabíjecích cyklů. Po dvou letech každodenního nabíjení a vybíjení dochází ke snížení výdrže baterie a je třeba ji vyměnit,“ upozornil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, s tím, že kvalitní baterie lze pořídit za cenu již kolem 200 Kč.

Autor: Sta
Foto: Jon FingasCC BY-ND 2.0

5 triků, které ocení každý majitel smartphonu. Funkce chytrých telefonů nahrazují množství jiných přístrojů a bez jejich pomoci si už neumíme běžný den ani představit. Vychytávky na smartphone
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ