Lenovo prodává notebooky s předinstalovaným malwarem

23.02 2015|Technika
Lenovo prodává notebooky s předinstalovaným malwarem

Výrobce počítačů Lenovo dodává notebooky s již předinstalovaným malwarem, díky kterému jsou uživatelé náchylnější k napadení hackery. Software vyrobený společností Superfish je v podstatě přídavný internetový prohlížeč, který na počítáčich značky Lenovo ukládá reklamy z webových stránek, které jste navštívili.

Notebooky Lenovo mají nebezpečnou funkci

Kromě toho, že reklamy zabírají ve vašem počítači Lenovo místo, přídavný internetový prohlížeč je také nebezpečný, protože narušuje základní bezpečnostní protokoly. Je tomu tak proto, protože manipuluje s široce používaným systémem oficiálních certifikátů webových stránek. To počítači ztěžuje rozpoznat například falešné webové stránky banky. "Je to přesně ten tip softwaru, který hackerům umožňuje přístup přes falešné weby a monitorování soukromé komunikace," řekl Kevin Bocek, výkonný ředitel v kybernetické společnosti Venafi.

Zákazníci si problému na svých počítačích Lenovo začali všímat v polovině roku 2014. Společnost Lenovo se k problému přiznala poté, co byla minulý týden nucena čelit prudkému odporu ze strany zákazníků a bezpečnostních počítačových expertů. Lenovo slíbilo, že tento software nebude do svých počítačů v budoucnosti instalovat. Zároveň uvedlo, že funkci vypnuli na svých serverech. Lenovo původně prohlašovalo, že malware je součástí jen několika notebooků dodávaných mezi říjnem a proincem, na jejichž výrobě se podílela společnost Superfish. Když ale CNN Money poznamenala, že zákazníci si na tuto funkci začali stěžovat dříve, přiznalo Lenovo, že software instalovala společnost Superfish již od září.

Otázky ale zůstávají

Není doposud jasné, které modely notebooků Lenovo byly programem ovlivněny. Zástupce Lenovo uvedl, že společnost ještě není připravena na otázky odpovědět. Lenovo však zdůraznilo, že cílem spolupráce se společností Superfish nebylo sledování uživatele, ale zlepšení uživatelského zážitku z notebooků Lenovo.

Pokud vlastníte notebook Lenovo a chcete se cítit zcela v bezpečí, odborníci radí, abyste přeinstalovali operační systém. Zákazníci Lenovo ovšem za Windows zaplatili již při koupi notebooku, takže by to znamenalo dalších 120 USD za kopii systému Windows 8.1.

Autor. Sam, Yahoo

Lenovo prodává notebooky s předinstalovaným malwarem. Výrobce počítačů Lenovo dodává notebooky s již předinstalovaným malwarem, díky kterému jsou uživatelé náchylnější k napadení hackery.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ