54 fascinujících zajímavostí o královně Alžbětě II.

06.04 2021|Osobnosti
54 fascinujících zajímavostí o královně Alžbětě II.

Britská královská rodina je fascinující fenomén, který se stal ještě zajímavějším poté, co život jejich členů perfektně vykreslil historický seriál Koruna (The Crown). V dnešním příspěvku pro vás máme pár zajímavostí o hlavní člence britské královské rodiny - královně Alžbětě II.

1.

Královna Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926. Na svět přišla císařským řezem. V loňském roce oslavila 94 let.

2.

Když se Alžběta II. narodila, její rodiče, později vévoda a vévodkyně z Yorku, ještě nebyli králem a královnou Anglie.

3.

Celé rodné jméno královny je Alžběta Alexandra Mary. Pojmenována byla po své matce, matce jejího dědečka a babičce z otcovy strany.

4.

Královna měla jediného sourozence, tím byla princezna Margaret. Ta zemřela v roce 2002, ve věku 71 let, na mozkovou mrtvici.

5.

Když byla královna mladá dívka, její rodina ji říkala Lilibet.

6.

Po narození byla třetí v pořadí nástupnictví na trůnu po svém strýci Eduardovi a svém otci. Tehdy se ale nezdálo pravděpodobné, že by mohla nastoupit na trůn, protože se předpokládalo, že se nástupcem krále Jiřího V. stane její strýc Eduard, který se ožení a bude mít potomky.

7.

Po smrti Alžbětina dědečka Jiřího V. se její strýc Eduard skutečně stal panovníkem jako král Eduard VIII., ale ještě tentýž rok kvůli neústupné snaze oženit se s dvakrát rozvedenou ženou (Wallis Simpsonovou) abdikoval a britským králem se tak roku 1936 stal jeho bratr a Alžbětin otec Jiří VI.

8.

Aby se mohla princezna Alžběta stýkat s ostatními děvčaty svého věku, byla otevřena dívčí škola (založená na principu podobném skautskému hnutí) organizovaná Buckinghamským palácem. Zde se učila přednášet, plavat, tančit, jezdit na koni, vařit, starat se o děti a vyšívat. Královna se dodnes zajímá o skautské hnutí a od roku 1952 je patronkou Skautské asociace.

9.

Jako dorůstající dívka kromě toho dostávala soukromou výuku o britských dějinách a ústavním právu. Učila se také moderní jazyky, díky čemuž uměla například plynule francouzsky.

10.

Královna se stala majitelkou domu již v šesti letech, kdy jí obyvatelé Walesu darovali vlastní dům. Dům zvaný "Little Cottage" se nachází v areálu Windsor Royal Lodge.

11.

I když se královna narodila v dubnu, své narozeniny vždy oficiálně slaví v červnovou sobotu, kdy je hezčí počasí.

12.

Z domu Mayfair, ve kterém se královna Alžběta II. narodila, se stala drahá kantonská restaurace.

13.

Ačkoliv královna sdílí jméno s Alžbětou I., panovnicí ze 16. století, po níž je pojmenována "alžbětinská éra", nejsou tyto panovnice z rodiny. Alžběta I. byla poslední z tudorovské královské linie, zatímco její současná jmenovkyně je členem rodiny Windsorů.

14.

Rok přemlouvala Alžběta II. svého otce, krále Jiřího VI., aby mohla během druhé světové války vstoupit do britských ozbrojených sil. Nakonec se jí to povedlo a stala se tak první ženou z britské královské rodiny, která sloužila v armádě.

15.

Na konci války při oslavách míru 8. května 1945 se princezna Alžběta a její sestra princezna Margaret anonymně připojily k oslavujícím davům v ulicích Londýna.

16.

Alžběta II. přiznala, že do svého manžela, prince Philipa, se zamilovala jako první, když ji bylo pouhých 13 let.

17.

Královnin manžel se narodil jako Philip, princ řecký a dánský. Během své služby britským ozbrojeným silám se stal first lieutenantem (nadporučíkem) Philipem Mountbattenem a od svého sňatku s Alžbětou II. je oslovován jako Princ Philip, vévoda z Edinburghu.

18.

Zasnoubení princezny Alžběty a prince Philipa bylo oznámeno 9. července 1947, když bylo Alžbětě 21 let, a bylo předmětem různých kontroverzí. Philip nebyl finančně zajištěný, byl narozen v zahraničí (i když jako britský občan sloužil během Druhé světové války v Královském námořnictvu) a jedna z jeho sester se provdala za německého šlechtice napojeného na nacisty. Philip se před svatbou vzdal svých dánských a řeckých titulů a oficiálně přestoupil z řecké pravoslavné k anglikánské církvi a začal vystupovat jako plukovník Philip Mountbatten pod příjmením britské rodiny své matky.

19.

Královna a princ Philip mají čtyři děti: prince Charlese, princeznu Annu, prince Andrewa a prince Edwarda.

20.

Protože jsou dětmi vládnoucí královny, mají všechny Alžbětiny děti příjmení Windsor, na rozdíl od jejich otce, jehož příjmení je Mountbatten.

21.

Každé ze čtyř královniných dětí se stalo rodičem dvou vlastních dětí, díky čemuž má celkem osm vnoučat. Má také šest pravnoučat, z nich nejmladší se narodilo v roce 2019 princi Harrymu a Meghan Markelové.

22.

Když Alžbětě II. zemřel 6. února 1952 otec, musela převzít vládu. První tři měsíce vlády kvůli smutku pracovala v ústraní před veřejností. Britskou královnou se stala ve svých 25 letech.

23.

Korunovace královny Alžběty II. se konala 2. června 1953.

24.

Korunovaci Alžběty sledovalo u svých televizních přijímačů 20 milionů lidí.

25.

Alžbětina korunovační róba byla vyšívaná symboly představujícími různé země, kterým v té době vládla: za Anglii růže, za Kanadu javorový list, za Skotsko bodlák, za Wales pórek, za Irsko trojlístek, za Austrálii akácie, za Jižní Afriku cukrová třtina, za Pákistán klas pšenice, za Nový Zéland kapradina a za Indii a Cejlon lotosové květy.

26.

Korunovační koruna, kterou nosila královna Alžběta II., váží téměř 2,27 kg. Královna později poznamenala, že měla pocit, že ji zlomí krk.

27.

Kromě Buckinghamského paláce a zámku Windsor má královna Alžběta II. rezidence ve skotském Edinburghu, Canbeře, Wellingtonu, Québecu a Ottawě.

28.

Alžběta II. má tři generace dědiců: princ Charles, který bude dědit jako první, druhé v řadě je Charlesův nejstarší syn, princ William, který je ženatý s Kate Middletonovou a třetím dědicem je jejich syn George.

29.

Královna Alžběta vládne celkem v 16 různých zemích. Je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve.

30.

Během vlády královny Alžběty II. se ve vládě vystřídalo 14 různých premiérů, včetně Winstona Churchilla a Margaret Thatcherové.

31.

V únoru 2020 byla Alžběta II. 68 let anglickou královnou, vládla tak nejdéle ve světové historii.

32.

Před královnou Alžbětou II. byla nejdéle vládnoucím britským monarchou její prababička, královna Viktorie, která Anglii vládla 63 let. Královna Alžběta II. ji překonala v roce 2015. Druhou nejdéle vládnoucí panovnicí je dánská královna Markéta II.

33.

Královna se schází každý týden s britským premiérem, ale o tomto jednání se nevede žádný záznam a ani jedna ze stran nikdy nezveřejnila, o jakých tématech se diskutovalo, ani o výsledcích těchto diskuzí.

34.

Ve věku 94 let královna Alžběta II. stále řídí své vlastní auto.

35.

Královna je jedinou osobou v celé Británii, která má ze zákona povoleno řídit bez řidičského průkazu.

36.

Odhady soukromého jmění královny se pohybují od 530 milionů dolarů do 11 miliard dolarů.

37.

Královna je jedním z prvních uživatelů elektronické komunikace. Svůj první email poslala v roce 1976. Svůj první příspěvek na Instagram však zveřejnila až v roce 2019.

38.

Královna Alžběta II. je vášnivou fanynkou britského fotbalového týmu Arsenal.

39.

Alžběta II. miluje psy. Královniným oblíbeným plemenem je Velškorgi pembroke, což je staré pastevecké plemeno pocházející z Walesu.

40.

Královna je známá tím, že "vyšlechtila" nové psí plemeno. Spojením jejího welsh corgiho s jezevčíkem princezny Margaret došlo k vytvoření plemene "dorgi".

41.

Podle starodávného anglického zákona je každý jeseter chycený v britských vodách majetkem panovníka. Když Alžběta II. navštívila v roce 1953 Kanadu, tamní rybáři zrovna chytili jesetera o hmotnosti 160 kilogramů a poslali jej královně prostřednictvím kanadského královského letectva na počest její návštěvy.

42.

Mnohé země posílají královně dárky všeho druhu. Některé jsou doslova exotické. Královna vlastní třeba slona, jaguára, dvě obří želvy nebo dva lenochody. Všechna její zvířata žijí v londýnské zoo.

43.

Během své soukromé dovolené ve Skotsku se ke královně na procházce připojili neznámí američtí turisté, kteří se jí zeptali, jestli někdy potkala královnu. Alžběta ukázala na svou ochranku a řekla, že ona ne, ale její ochranka ano.

44.

Královna Alžběta II. je vášnivá jezdkyně. Často se účastní závodů a pravidelně navštěvuje hřebčíny v Kentucky, aby si vylepšila své dostihové stáje.

45.

Její odvaha, stejně jako její jezdecké schopnosti se projevily roku 1981 při slavnostním střídání stráží. Při jízdě po ulici Mall na ni bylo vypáleno šest střel, ale ona svého koně zvládla a pokračovala v jízdě. Následující rok se královna ocitla v jiné riskantní situaci, když se probudila ve své ložnici v Buckinghamském paláci a spatřila cizího muže. Královna zůstala klidná a asi deset minut do příjezdu policie s mužem mluvila.

46.

I když jsou všichni britští panovníci právně povinni zachovávat neutrální postoj, pokud jde o politické akce, tisk jednou královnu nazval "Alžbětou Tichou" za to, že odmítla učinit veřejné prohlášení, které by naznačilo její politický názor.

47.

Zpěvák Elton John je přítelem královské rodiny od 70. let. Ve své autobiografii napsal, že královna Alžběta II. může být veselá alespoň v soukromí.

48.

Kvůli veřejným projevům její křesťanské víry nazval vysoký vatikánský úředník královnu Alžbětu II. "posledním křesťanským monarchou".

49.

Trvalo 22 let, než královna dala BBC rozhovor o dokumentu pojednávajícím o její korunovaci.

50.

Panovníci Velké Británie jsou osvobozeni od placení daní ze svých osobních příjmů. V roce 1992 ale královna Alžběta II. souhlasila se zaplacením v reakci na odpor veřejnosti ke královskému životnímu stylu.

51.

Královna Alžběta II. nazvala ve svém projevu z 24. listopadu 1992 onen rok „příšerným“ (annus horribilis). V tom roce se rozvedla její dcera, jeden ze synů se formálně rozešel se svou manželkou a manželství druhého syna procházelo krizí. Windsorský hrad byl poničen požárem a monarchie byla vystavována narůstající kritice a veřejnému přetřásání jejích potíží. V neobvykle osobním projevu připustila královna, že každá instituce musí počítat s kritikou, ale přála si, aby „tak bylo činěno s větším taktem, porozuměním a humorem“.

52.

V následujících letech pokračovalo veřejné propírání manželství jejího syna (a následníka trůnu) Charlese a princezny Diany roz. Spencerové. Po konzultaci s premiérem Johnem Majorem, arcibiskupem canterburským, svým soukromým tajemníkem a svým manželem napsala Charlesovi a Dianě dopis, ve kterém označila jejich rozvod za žádoucí.

53.

Rok poté zemřela Diana při autonehodě v Paříži. V té době byla královna se svými vnuky na zámku Balmoral. Dianini synové chtěli navštívit bohoslužby, proto je oba prarodiče doprovázeli. Královně a vévodovi z Windsoru, jejímu manželovi, se podařilo pět dní držet oba Dianiny syny na Balmoralu mimo pozornost tisku a veřejnosti. Odtažitost královny a prince Philippa však způsobila pohoršení veřejnosti. Pod nátlakem premiéra Tonyho Blaira, svých přátel a členů královské rodiny nakonec souhlasila královna Alžběta s veřejným vystoupením. V něm vyjádřila Dianě svůj obdiv jako matce svých vnuků, princů Williama a Harryho. Po tomto vystoupení se nálada veřejnosti změnila ze znepokojení v respekt.

54.

V březnu 2020 se nesly zvěsti o tom, že manžel královny zemřel. Toto téma se stalo velmi populární na Twitteru, a to i přesto, že je princ Philip naživu a užívá si svého odchodu do důchodu.


54 fascinujících zajímavostí o královně Alžbětě II. Britská královská rodina a její hlavní představitelka královna Alžběta II. je fascinujícím fenoménem.
Zajímavosti a novinky

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ