10 globálních podniků, které spolupracovaly s nacisty

04.03 2019|Historie
10 globálních podniků, které spolupracovaly s nacisty

Za relativně krátkou dobu v pozdních letech 1930 a 1940 se celý svět začal točit kolem německého vůdce Adolfa Hitlera. Hitler se během svého pobytu u moci stal ztělesněním zla pro svou vlastní generaci, i pro ty budoucí. Hitler a jeho Nacistická strana nemilosrdně kontrolovali Německo a většinu zemí Evropy. Pod jejich kontrolu samozřejmě spadaly i podniky.

Jak je dobře zdokumentováno, nacistická strana se nezastavila před ničím, co by ji pomohlo deklarovat svou moc a dosáhnout svých hanebných cílů. Jeji úrověň brutality byla maximální. Může se zdát nefér soudit evropské podniky, které spolupracovaly s nacisty. Argumentem může být, že neměly na výběr, i když některé z nich ukázaly doslova nevšední nadšení pro spolupráci s nacisty. Většina korporací však spolupracovala s nacistickou stranou za vidinu astronomických zisků a mnoho z nich díky malému kostlivci ve své skříni vzkvétá i dnes. Dnes vám připomeneme 10 korporací, které během druhé světové války spolupracovaly s nacisty.

1. GE - General Electric

General Electric byla v roce 1946 pokutována americkou vládou kvůli svým zločinným válečným aktivitám. Ve spolupráci s německou výrobní firmou Krupp totiž General Electric záměrně a uměle zvyšovala cenu karbidu wolframu, materiálu, který byl zásadní pro obrábění kovů potřebných při válečném úsilí. I když na tom GE vydělal 1 500 000 USD, dostal za tento podvod, při kterém bránil válečnému úsilí a zvyšoval náklady na poražení nacistů, pokutu pouze ve výši 36 000 USD.

2. BMW

BMW se přiznalo, že během války využívalo práce až 30 000 válečných zajatců. Tito váleční zajatci, otroci a vězni z koncentračních táborů vyráběli motory pro Luftwaffe a byli tak nuceni pomáhat proti těm, kteří se je snažili zachránit. BMW se zaměřovalo výhradně na výrobu letadel a motocyklů během války. Nesnažilo se ani předstírat, že je něčím jiným, než dodavatelem válečných strojů nacistům.

3. Nestle

V roce 2000 Nestle zaplatilo více než 14 500 000 USD do specializovaného fondu, ve snaze odškodnit přeživší či pozůstalé holokaustu. Firma přiznala, že v roce 1947 převzala společnost, která během války využívala nucené práce a také uvedla, že některé dceřiné společnosti Nestle Group byly aktivní v zemích ovládaných nacistickou stranou. Nestle pomohlo s financováním nacistické strany ve Švýcarsku v roce 1939 a získalo lukrativní kontrakt na kompletní dodávku čokolády pro německou armádu během druhé světové války.

4. Novartis

Původním výrobcem plynu Cyklon B, který se používal v nacistických plynových komorách, byla firma Bayer. Není to ovšem jediná farmaceutická společnost, která má kostlivce ve svém šatníku. Švýcarské společnosti Ciba a Sandoz se spojily a vytvořily společnost Novartis, která je nejznámější pro svůj lék Ritalin. V roce 1933 pobočka CIBA v Berlíně vyhodila všechny své židovské členy, včetně představenstva a nahradila je více přijatelným, árijským personálem. Ve společnosti Sandoz se dělo to samé. Obě společnosti pak během války vyráběly barviva, léky a chemikálie pro nacisty.

5. Bayer

Společnost Bayer byla založena v Německu v roce 1863 a poté, co izolovala a uvedla na trh aspirin jako lék proti bolesti, se v severní Americe stala známou značkou domácnosti. Kolik z vás má produkt Bayer ve své lékárničce? Určitě skoro všichni. A kolik z vás ví, že firma Baeyr byla zodpovědna za nacistická zvěrstva? V roce 1956 byl novým předsedou představenstva firmy Bayer jmenován chemik Fritz Ter Mee. Fritz Ter Mee byl odsouzený válečný zločinec, který byl během Norimberského procesu odsouzen k sedmi letům vězení za provádění pokusů na lidech, kteří byli vězněni proti své vůli v koncentračním táboře v Osvětimi. Odpykal si pouhých pět let svého trestu, ale nikdy se za svou roli v nacistickém ani holocaustu neomluvil.

6. Allianz

Allianz je dvacátá největší společnost poskytující finanční služby na světě. Společnost byla založena v Německu v roce 1890 a není žádným překvapením, že byla největší pojišťovnou v Německu, když se nacisté dostali k moci. Allianz se rychle zapojila do nacistického režimu. Jejich CEO, Kurt Schmitt, byl zároveň Hitlerův ministr hospodářství a společnost pojišťovala zařízení a personál v Osvětimi. Její generální ředitel byl zodpovědný za politiku, díky které pojišťovna vyplácela odškodnění nacistickému státu, namísto oprávněným příjemcům - obětem křišťálové noci. A co víc, společnost úzce spolupracovala s nacistickou vládou - vyhledávala německé Židy s životními pojistkami, které pak nacisté posílali do koncentračních táborů a jejich pojištěné majetky pak odebírali jménem národa.

7. Coca-cola

Chutný oranžový nápoj s názvem Fanta byl původně navržen speciálně pro nacisty. Vzhledem k tomu, že suroviny na Coca-Colu bylo během války obtížné dodávat, přišel manažer Coca-Cola pro Německo, Max Keith, s novým nápojem, který měl vzniknout z dostupných ingrediencí - Fantou. V roce 1941 pak byla Fanta představena na německém trhu. Max Keith sice sám nebyl nacista, ale jeho snaha udržet provoz Coca-Cola na živu hraničila s dobrými mravy. Společnost si také přišla na pěkné zisky.

7. Kodak

Možná si Kodak spojujete se šťastnými rodinnými fotografiemi a vzpomínkami zachycenými na filmu, ale to, co by vám Kodak měl připomínat doopravdy, je zotročování zajatců během druhé světové války. Dceřiny společnosti Kodak spolupracovaly s nacisty i v neutrálních evropských zemích. Portugalská pobočka dokonce poslala své zisky na pobočku v Haagu, která byla v té době v nacistické okupaci. A co víc, tato společnost mimo jiné vyráběla spouštěče, rozbušky a jiné vojenské zboží pro Němce.

8. Random House

Bertelsmann je německá nadnárodní mass-mediální společnost, jejíž hlavními divizemi je Penguin Randam House, RTL Group nebo BMG. Během nacistické nadvlády pulikoval Bertelsmann propagandu a nacistickou literaturu, jako "Sterlizace a eutanázie: Přínos do aplikované křesťanské etiky a další knihy nacistických autorů. Bylo zjištěno, že během války úzce spolupracovala s nacisty i jiným způsobem. Na otrockou práci také využívala židovské vězně.

9. Ford

Ford sponzoroval své vlastní noviny, ve kterých zveřejnil propagandistický článek, ve kterém obviňoval Židy z první světové války. Společnost Ford získala v roce 1938 Záslužný řád Německého orla, což je nejvyšší medaile nacistického Německa, která byla udělována německým zahraničním občanům. Ford produkoval jednu třetinu militarizovaných nákladních vozidel používaných německou armádou během války. Co je ještě více šokující, je, že Ford v roce 1940, když ještě americká odnož neměla firmu úplně pod kontrolou, využíval otroky na nucené práce.

10. Chase Bank

Spolupráce Chase Bank (nyní JP Morgan Chase) s nacisty není tak překvapující. Jeden z hlavních akcionářů, JD Rockefeller, přímo financoval nacistické eugenické experimenty před válkou. V letech 1936 a 1941 Chase Bank a další americké banky pomohly Němcům k nárůstu kapitálu o částku větší než 20 milionů USD.

11. Hugo Boss

Módní dům Hugo Boss, který byl založený v Německu v roce 1924, se stal v roce 1990 módní ikonou a je jí až dodnes. Hugo Boss se může pochlubit několika řadami oblečení, parfémů i doplňků. Hugo Boss byl mezi prvními na trhu s luxusními značkovými slunečními brýlemi. Módní dům má kromě úspěchů i kostlivce ve skříni. V dobách, kdy nebyl tak proslulý, navrhoval uniformy pro nacistickou stranu. S vidinou příležitosti k rozvoji a obohacení Boss dokonce vstoupil do nacistické strany, aby za odměnu mohl navrhnout uniformy pro SA i SS.

Autor: Mak

10 globálních podniků, které spolupracovaly s nacisty. Které světově známé podniky se pro peníze a jiné důvody spolčily během druhé světové války s nacisty
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ