Do 2000 let staré Cestiovy pyramidy v Římě se nyní dostanou i turisté

23.02 2016|Historie
Do 2000 let staré Cestiovy pyramidy v Římě se nyní dostanou i turisté

Ačkoliv Řím přitahuje turisty z celého světa kvůli svým působivým památkám, jako je Koloseum, Forum Romanum, bazilika sv. Petra nebo fontána di Trevi. Na jednu výjimečnou pamětihodnost většina turistů zapomíná, nebo o ni ani neví.

Je jí Cestiová pyramida, která byla postavena zhruba před 2000 lety jako hrobka bohatého římského politika. Cestiova pyramida je jedinou ze dvou skutečných pyramid, které byly postaveny ve starém Římě a jedinou z těchto pyramid, které přežily až do dneška.

I když se pyramida nachází v blízkosti rušné křižovatky a stanice metra, byla turisty celé roky ignorována. To se ovšem v nejbližší době změní. Po nedávné rekonstrukci, kterou umožnil štědrý dar japonského textilního magnáta, který věnoval částku ve výši 2,7 milionů USD, se archeologové chystají přivítat k prohlídce pyramidy a její záhadné pohřební komory turisty z celého světa.

Vznik pyramidy

Po římském dobytí Egypta v roce 30 př. nl, se v Římě stal velmi populární egyptský architektonický styl. V Římě vyrostla celá řada obelisků a jiných památek inspirovaných egyptským stylem, avšak jen dvě pyramidy. Jediná, která se dochovala až do dneška, byla právě Cestiova pyramida, kterou si nechal postavit římský praetor jménem Caius Cestius. Pyramida byla postavena na základě Cestiovy poslední vůle, ve které bylo stanoveno, že jeho dědicové mu musí postavit hrob ve tvaru pyramidy, a že stavba musí být dokončena ve lhůtě 330 dnů.

Cestiova pyramida byla postavena mezi 18.-12. stoletím př.nl. z cihel a cementu a následně byla pokryta vrstvou bílého cararrského mramoru. Díky tomu se její úhly staly mnohem ostřejší než je u egyptských pyramid zvykem. Tento rozdíl patrně vznikl díky nejasným informacím, které římští stavitelé získali z Egypta. Podlé další možné varianty se římští stavitelé inspirovali strmějšími Nubijskými pyramidami, které byly postaveny v blízkosti Jebel Barkal, v dnešním Súdánu.

Ve 3. století našeho letopočtu byla Cestiova pyramida na příkaz císaře Aurelia uschována do systému stěn, díky čemuž pravděpodobně přežila až dodnes. Druhá pyramida, která byla v Římě postavena během stejné éry, se nacházela v blízkosti hradu Sant´Angelo, ale později byla zničena. Materiál z pyramidy byl využit při stavbě schodů v bazilice svatého Petra.

Od středověku panoval v Římě oblíbený mýtus, že obě místní pyramidy byly hroby legendárních zakladatelů města, dvojčat Romula a Remuse. Pyramida prošla první rekonstrukcí až v roce 1999. Ačkoliv byla byla původně umístěna mimo město samotné, v průhěbu let se město rozrostlo až k ní. Pyramida je vysoká 36 metrů a nachází se na křižovatce u stanice Piramide, na trase B.

Rekonstrukce Cestiovy pyramidy

V roce 2011 oznámil japonský oděvní magnát Yuzo Yagi, prezident Yagi Tsucha LTD, svůj záměr pomoci italské vládě provést ambiciózní vyčištění a rekonstrukci Cestiovy pyramidy. "Je to akt vděčnosti," řekl později agentuře AFP. "Naše společnost se rozrostla díky Itálii".

Krátce po podepsání oficiální dohody o sponzorství byla započata rekonstrukce, která byla dokončena před plánovaným termínem. Hlavní archeolog Leonardo Guarnieri vysvětlil, že úředníci nyní provádí prohlídky zrekonstruované pyramidy dvakrát za měsíc na objednávku. Návštěvníci se mohou přes úzkou chodbu pyramidy dostat do hlavní pohřební komory.

Stěny místa posledního odpočinku Cestia jsou pomalovány freskami. Fresky jsou podobné těm, které se dochovaly v Pompejích. Nikdo neví, co se stalo s urnou obsahující Cestiovy ostatky, ale vzhledem k tomu, že byl objeven tunel, který vedl z vnitřku pohřební komory vzhůru ven, objevila se teorie, že se ostatky staly obětí středověkých vykrádačů hrobů. V průběhu času zmizely i ostatní fresky, které zdobily stěny hrobky.

Autor: Jad

Do 2000 let staré Cestiovy pyramidy v Římě se nyní dostanou i turisté. Cestiová pyramida je jedinou dochovalou pyramidou v Itálii. Nyní je přístupná turistům
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ