25 nejzajímavějších faktů o tajemných egyptských pyramidách

25.03 2019|Historie
25 nejzajímavějších faktů o tajemných egyptských pyramidách

Lidé jsou pyramidami, které stojí po celém světě, fascinování již celá tisíciletí. Předmětem největšího zájmu jsou bezesporu egyptské pyramidy v Gíze. Ifenomén pro vás dnes vybral 25 nejzajímavějších faktů o těchto jedinečných pyramidách.

1

Tři nejznámější egyptské pyramidy na světy jsou ty, které jsou umístěny v Gíze. Ve skutečnosti však bylo ve starověkém Egyptě zjištěno asi 140 pyramid.

2

Za nejstarší egyptskou pyramidu je považována Džoserova pyramida, která byla postavena v Sakkaře, ve 27. století před naším letopočtem.

3

Zatímco Džoserova pyramida je považována za nejstarší pyramidu, Cheopsova pyramida je pokládána za největší. Její původní výška byla 145,5 metrů. V současné době měří 137,5 metrů.

4

Až do doby, kdy byla v Anglii postavena Lincolnská katedrála Panny Marie v roce 1311, držela Velká pyramida v Gíze titul nejvyšší budovy na světě. Pyramida držela rekord nejméně 3000 let.

5

Velká pyramida v Gíze je nejstarší ze sedmi divů světa a poslední aktuálně existující.

6

Odhad počtu pracovníků, kteří pyramidy stavěli, se velmi liší. Předpokládá se však, že se na stavbě podílelo nejméně 100 000 lidí.

7

Pyramidy v Gíze chrání Velkou sfingu, největší monolitní sochu na světě. Předpokládá se, že tvář sfingy zpodobňuje tvář faraona Rachefa.

8

Všechny egyptské pyramidy byly postaveny na západním břehu řeky Nil, který je v egyptské mytologii po západu slunce spojován s říší mrtvých.

9

Staří Egypťané pohřbívali své ušlechtilé občany v pyramidách s pohřebními dary. Pohřební dary většinou byly předměty všeho druhu, od levných předmětů domácí potřeby, až po nejdražší šperky. Egypťané věřili, že mrtví je použijí v posmrtném životě.

10

Úplně prvním známým architektem pyramid byl Imhotep - staroegyptský vědec, inženýr a lékař. Je autorem první z velkých pyramid - Džoserovy pyramidy.

11

Zatímco odborníci se obecně shodují na hypotéze, že pyramidy byly postaveny z obrovských kamenů, které byly vytesávány měděnými dláty v lomech, metody použité k jejich dovozu a stavbě jsou stále předmětem vášnivých debat a spekulací.

12

Vědci zjistili, že je velmi pravděpodobné, že metody používané na stavbu pyramid se vyvíjely v průběhu času. Pyramidy, které byly postaveny později, vykazují známky jiných metod než starší pyramidy.

13

Během závěrečné etapy, kdy se stavěly pyramidy ve starověkém Egyptě, byla zahájena i výstavba pyramid na území, které v současné době patří Súdánu.

14

Ve 12. století došlo k pokusu zničit pyramidy v Gíze. Turecký guvernér a druhý sultán dynastie Ajjúbovců se pokusili pyramidy strhnout, což se jim naštěstí nepodařilo. I přesto poškodili Menkaurovu pyramidu, na jejímž severním svahu zůstala vertikální díra.

15

Tři pyramidy v Gíze jsou vyrovnány přesně v souladu se souhvězdím Orion. Hvězdy Orionu jsou spojovány s Osirisem, bohem, který má podle egyptské mytologie na svědomí znovuzrození.

16

Podle odhadů se Velká pyramida v Gíze skládá ze 2,3 milionů kamenných bloků, které váží od 2 do 30 tun. Některé dokonce váží přes 50 tun.

17

Dříve byly pyramidy pokryty dekorativním kamenem, z vysoce leštěného bílého vápence. Tyto kameny odrážely sluneční světlo a pyramidy díky nim zářily jako drahokamy.

18

Když byly pyramidy pokryty lesklým kamenem, bylo je vidět až z izraelských hor, a možná dokonce i z Měsíce.

19

I přes silná horka, která pyramidy obklopují, zůstává teplota uvnitř pyramid konstantní, kolem 20 stupňů Celsia.

20

Je velmi obtížné vypočítat přesnou váhu Cheopsovy pyramidy. Odhaduje se však, že by mohla vážit 6 milionů tun.

21

Cheopsova pyramida byla postavena směrem k severu. Navzdory tomu, že byla postavena před tisíci lety, pyramida stojí tváří stále k severu, jen s malou odchylkou, ke které došlo proto, že severní magnetický pól se posouvá.

22

Výstavba každé pyramidy mohla trvat zhruba 200 let. To znamená, že jich staří Egypťané stavěli několik zároveň.

23

Jedním z důvodů, proč jsou pyramidy tak dobře zachovalé, je používání unikátní malty. Ta je silnější než dochované kameny a vědci zatím nedokázali zjistit, jak byla připravena.

24

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že pyramidy pravděpodobně postavili otroci nebo vězni, byly pyramidy postaveny obyčejnými dělníky, kteří dostávali mzdu.

25

I když mnoho lidí má Velké pyramidy v Gíze spojené s hieroglyfy, na Velkých pyramidách v Gíze nebyly nalezeny žádné zápisy pomocí hieroglyfů.

Autor: Liv

25 nejzajímavějších faktů o tajemných egyptských pyramidách. Ifenomén pro vás dnes vybral 25 nejzajímavějších faktů o těchto jedinečných pyramidách.
Zajímavosti a novinky

 -19 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Jirka_26|27.04 2020 19:56
Severní pól se neposouvá, posouvá se magnetický pól. A ten nemá na pyramidy vliv.
Odpovědět
 4