10 málo známých faktů o Kleopatře

23.01 2016|Historie
10 málo známých faktů o Kleopatře

Dne 12. srpna 30 let před našim letopočtem si vzala život egyptská královna Kleopatra uvnitř mauzolea v Alexandrii. Během více než dvou desetiletí předtím, se Kleopatra, jako nezávislý faraon, zabývala nelítostnými boji o moc se svými sourozenci, bojovala s budoucím římským císařem a zapojila se do vojenských aliancí s Juliem Caesarem a Marcusem Antoniem.

Kleopatra je zmiňována jako jedna z nejskvělejších a nejsvůdnějších postav starověku, přesto existuje mnoho detailů z jejího života, které jsou buď málo známé nebo zastřené mýty. To je důvodem, proč jsme se dnes na ifenoménu rozhodli zveřejnit 10 zajímavých a málo známých skutečností o legendární královně Nilu.

1. Kleopatra nebyla egyptská

I když se říká, že Kleopatra byla egyptská, její rodinné původy jsou makedonsko-řecké. Pochází z dynastie Ptolemaiovců. Ptolemaios I. Sótér, jeden z generálů Alexandra Velikého, převzal po Alexandrově smrti v roce 323 př. nl moc a založil dynastii řecky mluvících vládců, která trvala téměř tři století. I přesto, že Kleopatra není egyptská, přijala mnoho zvyků této země a byla prvním členem dynastie Ptolemaiovců, který se naučil egyptský jazyk.

2. Kleopatra byla produktem incestu

Stejně jako mnoho dalších královských rodů, i členové dynastie Ptolemaiovců si často brali své příbuzné, aby udrželi čistotu své pokrevní příbuznosti. Více než tucet Kleopatřiných předků vzniklo spojením rodinných příslušníků. Je velmi pravděpodobné, že Kleopatřini rodiče byli bratr a sestra. V souladu s tímto zvykem si Kleopatra nakonec vzala v různých období své vlády oba své dospívající bratry.

3. Kleopatřina krása nebyla její největší výhodou

Románská propaganda malovala Kleopatru jako zhýralou svůdnici, která používala svůj sex-appeal jako politickou zbraň. Ve skutečnosti však byla Kleopatra proslulejší pro svůj intelekt než vzhled. Mluvila mnoha jazyky, byla vzdělaná v matematice, filozofii, astronomii a mnoha dalších oborech. Její portréty ji často ukazují s mužskými rysy a velkým zahnutým nosem. Někteří historici tvrdí, že ona sama se záměrně nechala vyobrazovat s mužskými rysy, jako projev síly. Starověký spisovatel Plutarch tvrdí, že to nebyla Kleopatřina krása pro kterou byla neodolatelná, ale její sladký tón hlasu a neodolatelné charisma.
4. Podílela se na smrti svých 3 sourozenců

Vražedné manýry byly pro Ptolemaice skoro tradicí. První manžel Kleopatry, její bratr Ptolemaios XIII. odešel z Egypta poté, co se jej Kleopatra pokusila sesadit z trůnu a později zemřel při občanské válce. Kleopatra získala převahu díky tomu, že se dala dohromady s Juliem Caesarem a Ptolemaios se utopil v řece Nil poté, co byl poražen v bitvě. Následovala válka. Kleopatra se provdala za svého mladšího bratra Ptolemaia XIV. Toho později zabila, aby mohla vládnout se svým synem. V roce 41 před našim letopočtem se podílela na popravě své sestry Arsinoe, která s ní soupeřila o trůn.

5. Kleopatra věděla, jak zaujmout

Kleopatra věřila, že je žijící bohyní. Často používala chytré strategie, pomocí kterých chtěla nalákat potenciální spojence a posílit své božské postavení. Slavnými příkladem jejího citu pro drama, byla situace v roce 45, kdy během jejího sporu s bratrem Ptolemaiem XIII. do Alexandrie přijel Caesar. Aby unikla vyslané palácové gardě, dostala se k římskému vojevůdci Caesarovi tak, že se nechala Kleopatra zabalit do koberce. Holohlavý, o třiatřicet let starší dobyvatel byl její krásou tak okouzlen, že Kleopatře na úkor jejího bratra ihned vrátil všechna práva. Brzy se z nich stali milenci a spojenci.

Při setkání s Marcusem Antoniem se nechala přivézt na zlatém člunu, ozdobeném fialovými plachtami a vesly ze stříbra. Kleopatra se oblékla po vzoru bohyně Afrodity a seděla pod zlaceným baldachýnem, zatímco její otroci kolem rozdmýchávali sladce vonící kadidlo. Marcus Antonius, který se považoval za ztělesnění řeckého boha Dionýsa, byl okamžitě okouzlen.

6. Kleopatra žila v době atentátu na Caesara v Římě

Kleopatra žila s Juliem Caesarem v Římě od roku 46 př.nl a její přítomnost tam působila značný rozruch. Caesar neskrýval, že byla jeho milenkou, dokonce chodil do města se svým nemanželským dítětem. Mnoho Římanů bylo pohoršeno, když nechal postavit Kleopatřinou sochu v chrámu Venus Genetrix. Poté, co byl Caesar v roce 44 př. nl ubodán k smrti, byla Kleopatra nucena z Říma uprchnout. Ještě než uprchla, přinesla do města spoustu trendů. Módním hitem se stal její exotický účes i perlové šperky.

7. Kleopatra a Marcus Antonius si vytvořili svůj vlastní noční klub

Kleopatra si začala milostný románek s Marcusem Antoniem v roce 41 př. nl. Jejich vztah měl částečně i politický motiv. Kleopatra potřebovala, aby Marcus Antonius ochránil její korunu a udržel nezávislost Egypta, zatímco Marcus Antonius potřeboval přístup k egyptskému bohatství a zdrojům. Mimo to si ovšem skvěle rozuměli a velmi rádi spolu trávili čas. Dokonce si vytvořili vlastní klub, který sloužil k pití, nočním slavnostem a vinnému hýření.

8. Kleopatra vedlo loďstvo v námořní bitvě

Kleopatra se vdala s Macusem Antoniem, měli spolu tři děti a jejich vztah zplodil v Římě řadu masivním skandálů. Antoniův soupeř Octavianus používal propagandu, aby jej vykreslil jako zrádce pod vládou intrikující svůdnice a v roce 32 př. nl vyhlásil římský senát Kleopatře válku. Konflikt vyvrcholil v následujícím roce při slavné námořní bitvě u Actia. Kleopatra osobně vedla několik desítek egyptských válečných lodí po boku flotily Marca Antonia. Kleopatra a Marcus Antonius byli později nuceni prorazit římskou linii a uprchnout do Egypta.

9. Kleopatra nemusela zemřít na hadí kousnutí

Římský císař Octavianus Augustus vyslal proti Egyptu, v němž vládla Kleopatra spolu se svým manželem Marcem Antoniem, početnou a dobře vyzbrojenou flotilu. Egyptské loďstvo bylo na hlavu poraženo nedaleko Actia a vládci Egypta se ocitli v beznadějné situaci. Marcus Antonius nalehl na svůj meč. Kleopatra si rovněž sáhla na život. Nejznámější verze říká, že se nechala uštknout kobrou.Podle některých historiků ovšem nepoužila kobru egyptskou (Naja haje), ale zmiji růžkatou (Vipera ammodytes). Historik Christoph Schaefer však namítá, že okolnosti Kleopatřiny smrti neodpovídají následkům hadího uštknutí. Podle historických pramenů zemřela královna Egypta „klidnou a bezbolestnou smrtí“. Oběti kobřího uštknutí však umírají někdy i celé hodiny a dochází u nich k ochrnutí různých částí těla včetně okohybných svalů.

Jiná verze ovšem tvrdí, že si Kleopatra namíchala koktejl z různých jedů. Z egyptských papyrů víme, že se Kleopatra o jedy a jejich účinky velmi zajímala. Bylo to její hobby. Míchala jedy a testovala je na zvířatech nebo odsouzencích. Navíc věděla, že uštknutí kobrou nemusí nutně znamenat smrt, protože když kobra uštkne na sucho, nevytlačí dostatek jedu. Navíc, stejnou smrtí měly zemřít i její služebné a kobra by rozhodně neměla dost jedu pro tři osoby.

10. Film z roku 1963 o Kleopatře byl jedním z nejdražších filmů všech dob

Královnu Nilu vyobrazily na stříbrném plátně herečky, jako Caludette Colbert nebo Sophia Loren, avšak nejlépe se to povedlo Elizabeth Taylor v roce 1963 ve filmu Kleopatra. Výrobu filmu potrápila řada problémů, díky kterým se rozpočet nakonec vyšplhal z 2 milionů USD na 40 milionů USD. Byl to nejdražší film, který se kdy vyrobil a málem zruinoval filmové studio.

Autor: Liv

10 málo známých faktů o Kleopatře. Kleopatra byla královnou Nilu a existuje mnoho málo známých faktů o Kleopatře, které stojí za zmínku. Caesar, Marcus Antonius
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
mairiam|21.07 2020 23:22
Kleopatra sa celkom neurčite neoženila, ale sa vydala. Preboha, kto vypotil tento príspevok s takou hrubou chybou?
Odpovědět
 0