10 nejdivočejších dobrodruhů v dějinách lidstva

08.01 2016|Historie
10 nejdivočejších dobrodruhů v dějinách lidstva

O bláznivém dobrodruhovi hollywoodských filmů Indianu Jonesovi se toho napsalo víc, než o skutečných dobrodruzích, kteří podnikli za svého života stejně šílené expedice, které je často stály i život. To je důvod, proč se dnes na ifenoménu zaměříme na 10 nejšílenějších dobrodruhů v historii světa, kteří si bez dobrodružství nedokázali svůj život ani představit.

1. Wendell Phillips

Wendell Phillips se narodil v roce 1922 a ve svých 27 letech získal titul v oboru paleontologie, když se vydal na svou první expedici po Africe. O rok později se vypravil na svou nejslavnější expedici, kdy svůj tým dovedl až k odlehlé části Arabské pouště, která je nyní známá jako Jemen. Expedici sponzorovaly společnosti Dodge a Coca-Cola. Phillips objevil místa dvou obrovských vykopávek. První byla Timma, hlavní město státu Qataba a druhá Marib, což byl zřejmě domov královny ze Sáby. Vykopávky v Marib byly v oblasti, která v té době nebyla pod kontrolou Británie, takže expedice se musela vypořádat nejen s nehostinným prostředím, ale i s podrážděnými místními kmeny. Jeden muž byl dokonce zabit a jeden zajat na 28 dní. Phillips opustil vykopávky v Marib, když domorodci začali střílet na jejich hlavy. Do Marib se Phillips už nikdy nevrátil, avšak výsledky jeho expedice jsou dodnes důležitým základem pro studium historie na Blízkém východě.
2. Qadir Temori

V roce 2007 prodala afghánská vláda těžební práva na měď čínské těžební společnosti. Podmínkou těžby mědi bylo provedení archeologických vykopávek v komplexu Mes Aynak. Mes Aynak je 2000 let staré buddhistické město, ve kterém se našly některé artefakty starší 5000 let. Když Čína vydolovala asi 10 % území, pochopil Qadir Temori, šéf afghánského archeologického oddělení v Kábulu, že on a jeho tým mají velmi málo času na to, aby vykopali co nejvíce z historie. Temori se musel vyhýbat tlaku čínské společnosti, aby se zabránilo střetům s Talibanem a vypořádat se s nepřátelskou vládou v Afghánistánu. Komplex Mes Aynak by v roce 2013 téměř zničen, ale těžba mědi pokračovala až do konce roku 2015. Zoufalý Temori vytvořil ve snaze pokračovat ve vykopávkách dokument s názvem Saving Mes Aynak.3. Farish Jenkins

Farish Jenkins se narodil v roce 1940 na Manhattanu. Sloužil jako dělostřelecký důstojník u námořnictva. Poté vystudoval univerzitu v Yale a promoval jako PhD. paleontologie. Ačkoliv promoval jako paleontolog, měl rozsáhlé znalosti i z jiných oborů, jako anatomie, zoologie a paleontologie obratlovců. Po absolvování Yale se stal profesorem na Harvardu, kde se ukázal jako okouzlující a charismatický učitel. Jenkins byl známý jako pestrá osoba. Často nosil čepici s československou králičí kožešinou, sportovní kapesní hodinky, láhev vody a pistoli. Jeho práce v terénu začala v Africe. Jednou se fotografoval vedle černého nosorožce, který ho napadl. Farish se naštěstí vyhl většímu zranění. Poté pokračoval v severní Kanadě a Grónsku, kde v extrémních klimatických podmínkách v sousedství medvědů
sbíral fosílie. Jedním z jeho hlavních objevů byla fosílie známa jako Tiktaalik - ryba s náznakem nohou, uší a nosu, která žila před 375 milion let. Tato fosílie posloužila jako důkaz mořských tvorů na Zemi.
4. Jim Patton

Jim Patton byl více než 40 let kurátorem muzea zoologie obratlovců v UC Berkeley. V průběhu své kariéry se Patton vydal do odlehlých částí světa studovat savce a pětkrát ztroskotal. Nejdramatičtější ztroskotání nastalo v roce 1966 u pobřeží Mexika, když byl ještě student. Pattona převážel na malé plachetnici mexický rybář. Na cestě je zasáhla bouře a téměř potopila jejich loď. Ta nakonec uvízla na skalách v neznámé zátoce, kde trosečníci bojovali 10 dní o holý život. Při jiné cestě kolem pobřeží Costa Rica zachvátil Pattonovu loď oheň. Patton uvízl na hodně dlouho na záchranném voru s 13 členy své posádky. Poslední havárii zažil v roce 1992 na řece Amazonce v Brazílii, když se jeho loď potopila za méně než jednu minutu.

5. Ivan Sprayts

I přes moderní technologie je na světě ještě stále mnoho neprozkoumaných oblastí, zejména pak v Jižní Americe. Vzhledem k nepropustnosti amazonského deštného pralesa je většina expedic prováděna na zemi. Ivan Sprayts, docent Slovinské akademie věd a umění, získal na univerzitě v Mexiku doktorát z antropologie. Od té doby začal hledat ruiny mayské civilizace. Cestování přes hustou džungli s mačetou je velmi nebezpečné. Při svých cestách narazil na jagury, pumy, ale největším nebezpečím byli jedovatí hadi a hmyz. Jejich infikace může způsobit příšerné vředy či smrtelnou Chagasovu nemoc. Sprayts říká, že je to těžká práce, avšak velmi romantická.

6. Hiram Bingham

Hiram Bingham se narodil na Havaji a získal doktorát na Harvardu. V roce 1906 začal studovat odlehlé oblasti Jižní Ameriky. V roce 1907 získal učitelské místo na univerzitě v Yale. Nejslavnější z jeho cest proběhla v roce 1911, kdy studoval starobylé město Inků v Peru Vitcos. Peruánská vláda nabídla Binghamovi, aby si prohlédl jisté ruiny. Jeho expedice našla ruiny v několika patrech vysoké hory. Bylo to starobylé město Inků Machu Picchu. Ačkoliv existují neshody v tom, kdo první objevil Machu Picchu, Bingham byl dozajista první, kde oznámil jeho objev. Dnes je Machu Picchu považováno za jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit, které kdy byly objeveny.7. William Montgomery McGovern

William Montgomery McGovern se narodil v roce 1897 na Manhattanu. Většinu svého dětství však strávil v Asii. Matka jej vzala sebou do Mexika, kde se stal jako dítě svědkem revoluce. Ve věku 20 let získal titul z teologie v buddhistickém chrámu v Kjótu. Ve 22 letech získal doktorát v Oxfordu. Mluvil plynule v 17 jazycích. Po maturitě se vydal prozkoumávat odlehlé části světa.

Jeho prvním dobrodružstvím bylo Zakázané město v Lhase v Tibetu. Přešel Himaláje, ale během expedice onemocněl uplavicí. Nicméně se mu podařilo proniknout do města díky tomu, že si ze šťávy z vlašských ořechů ztmavil kůži a díky citronové šťávě schoval svou modrou barvu očí. Stal se prvním bělochem, který vstoupil do Zakázaného města. Dostal se do místní nemocnice. Když mniši zjistili, že k nim pronikl někdo zvenčí, obklíčili nemocnici a začali ji kamenovat. McGovern se znovu převlekl, vyklouzl z nemocnice a přidal se k davu, který nemocnici kamenoval.
O několik let později strávil další dva roky hledáním trosek zanechaných civilizací Inků v Amazonii. McGovern ztratil jednoho člena skupiny, který se utopil. Jednou ho napadla 8,5 metrů dlouhá anakonda. Jeho tým byl nucen přežít pouze na masu z opic. Jednou se zúčastnili obřadu místního kmene, během kteréhé byli nuceni vypít halucinogenní směs. Ve věku 32 let McGovern opustil dráhu dobrodruha a stal se profesorem na Northwestern University, kde učil politologii. Díky své jedinečné znalosti Asie byl během druhé světové války jmenován zvláštním poradcem prezidenta Roosvelta.

8. Percy Fawcett

Percy Fawcett se narodil v roce 1867 do rodiny dobrodruhů a cestovatelů. Před svými cestami sloužil u královského dělostřelectva a u britské tajné služby. V roce 1901 začal mapování pro Královskou geografickou společnost. V roce 1906 se vydal na první ze sedmi cest do Jižní Ameriky. Udělal několik důležitých zeměpisných objevů a prostudoval dříve neprozkoumané oblasti kontinentu. Fawcett uviděl jako první člověk z 20. století 18,5 metrů dlouhou anakondu a obří pavouky Apazyuca. Jeho zprávy o cestách do Amazonie inspirovaly sira Arthura Conana Doyla, který byl jeho přítelem, aby napsal sci-fi román Ztracený svět.

Fawcett se stal známým v souvislosti s jeho teorií ztraceného města. Studoval starověké záznamy a legendy a věřil, že stopy ztracené civilizace jsou ukryty někdě v brazilské Amazonii. 20. dubna 1925 odjel se starším synem Jackem a Raylegem Rimellem hledat ztracené město. 29. května od něj manželka obdržela telegram. Byla poslední, kdo o něm a jeho týmu slyšel. Od té doby se mnoho cestovatelů snaží sledovat cestu Percyho Fawcetta a zjistit, co se tehdy stalo. Předpokládá se, že buď zemřel na nemoc nebo byl zabit domorodci.

9. Roy Chapman Andrews

Roy Chapman Andrews se narodil v roce 1884 ve Wisconsinu. Vystudoval v roce 1906 a získal práci v Americkém muzeu přírodní historie. Jeho největší vášní bylo studium mořského života. Později procestoval Aljašku, Indonésii, Čínu, Japonsko a Koreu, kde pozoroval život a sbíral kosti. Při svém cestování nejméně desetkrát o vlásek unikl smrti. Jednou jej chtěli roztrhat divocí psi, jindy zažil nepříjemné setkání s krajtou nebo ho málem zabili banditi.

Andrews se stal slavným po několika expedicím do pouště Gobi. Během první expedici vědci našli kosti dinosaurů. Během drué objevili fosílie savců stejného věku, což je neuvěřitelně vzácné. V průběhu třetí expedice Andrews a jeho tým našli zkamenělé dinosauří vejce. Andrews napsal o svých výpravách několik populárních knih a v roce 1934 se stal ředitelem amerického muzea přírodní historie.

10. Otto Rahn

Jedním z hlavních prototypů smyšleného Indiana Jonese byl Němec Otto Rahn. Byl legendou a nikomu se nechce věřit, že informace o něm jsou pravdivé. Otto Rahn se narodil v roce 1904 a od útlého věku byl posedlý hledáním Svatého grálu. Při studiu na univerzitě se ponořil do studia malé křesťanské sekty katarů, kteří údajně schovávali posvátný kalich. Kataři byli zničeni v roce 1244, ale Rahn věřil, že 3 z katarů utekli. V roce 1931 šel Rahn do Languedoc, dávného sídla katarů a objevil komplexní systém jeskyní, které sloužili jako podzemní církev.

Rahn o svých cestách napsal knihu - Křížová výprava proti grálu. Kniha upoutala pozornost Heinricha Himmlera, vedoucího SS. Stejně jako Rahn byl i Himmler posledný hledáním posvátných artefaktů. Chtěl Rahna přibrat do svého výzkumu pod záštitou SS. Tak Rahn, který byl homosexuál, vstoupil do SS. Hon za Svatým grálem nebyl úspěšný a Himmler byl zklamaný. Poté, co Rahna obvinili z homosexuálních kontaktů, jej Himmler poslal jako strážce do Dachau. Poté, co Rahn viděl v koncentračním táboře, získal k Himmlerovi hluboký odpor a poslal mu svou rezignaci. Podle oficiální verze spáchal Otto Rahn v březnu 1939 sebevraždu kyanidem. Podle jiných verzí byl zavražděn agenty SS nebo zfilmoval vlastní smr. Další možností je, že spáchal rituální sebevraždu podle tradic katarů.Autor: Jad

10 nejdivočejších dobrodruhů v dějinách lidstva. 10 skutečných dobrodruhů, kteří objevili neobjevitelné. Dnes na ifenomenu zaměříme na 10 nejšílenějších dobrodruhů
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ