10 nejrozšířenějších mýtů o psech, kterým naivně věříme

27.06 2016|Zajímavosti
10 nejrozšířenějších mýtů o psech, kterým naivně věříme

Pes je nejlepší přítel člověka. Je však člověk psovi také správným přítelem? Pochopení jedinečných a někdy i zvláštních znaků v chování psů hraje důležitou roli v naší schopnosti správné péče o ně. Ifenomén má pro vás 10 nejrozšířenějších mýtů o psech, které často vedou k nesprávné péči.

1. Psi nerozlišují barvy

Pokud se o psy trochu zajímáte, určitě jste už slyšeli, že psi jsou barvoslepí, tedy, že svět vidí jen v černých a bílých barvách. To je ovšem mýtus. I když se vidění psů od toho lidského liší, stále jsou schopni několik barev rozlišit. Jsou to žlutá, modrá a fialová. Ostatní barvy, které my lidé vidíme, jako je červená, zelená a oranžová, psi vidět nemohou.

Lidé i psi mají fotoreceptory, které jsou v sítnici rozděleny do tyčinek a čípků. My lidé barvy rozlišujeme v důsledku přítomnosti malé prohlubně v sítnici, která nám umožňuje vidět jasné informace. U psů tato prohlubeň není. Nicméně, i psi mají některé vizuální výhody. V sítnici oka psů je více tyčinek (fotoreceptory odpovědné za noční vidění). To jim umožňuje lépe vidět ve špatných světelných podmínkách.

2. Pokud pes vrtí ocasem, je rád

Toto tvrzení není absolutní lež. Když pes vrtí ocasem, může to být opravdu známkou toho, že je šťastný a spokojený. Nicméně, nemusí tomu tak být vždy. Člověk vyjadřuje emoce prostřednictvím mimiky, pes to dělá pomocí ocasu. Hlavní funkcí ocasu psa je tedy komunikace. Některá je celkem jasná. Například, když má ocas mezi nohama, znamená to, že se něčeho bojí.

V případě, že chce pes vyjádřit štěstí, bude vrtět nejen ocasem, ale i celou zadní částí těla. Pokud pes vrtí ocasem pomalu ze strany na stranu, znamená to, že zvíře je v pohotovosti. V takovém případě je lepší se k němu nepřibližovat. Má-li pes ocas svěšený a rychle s ním vrtí, můžeme předpokládat, že se chystá běžet nebo bojovat (v závislosti na situaci).

Štěně


3. Čím větší pes, tím déle žije

V tomto případě je opak pravdou. Průměrná délka života psů malých plemen, jako čivava a jezevčík, je 14-15 let. Psi větších plemen, jako například aljašský malamut se dožívají 8-10 let. Průměrná délka života psů jako jsou Bernardýni je 5-8 let.

Tento podivný mýtus se objevil v důsledku obecně platných pravidel, podle nichž čím větší zvíře, tím déle žije. Nejmenší savec na světě je netopýrek thajský a dožívá se průměrně 5-10 let, zatímco největší savec na světě je modrá velryba a žije 80-90 let. Vědci tvrdí, že je to vše o využívání energie. Tělesné buňky velkých savců pracují pomalu a efektivně, díky čemuž se dožívají déle. Tak proč tento zákon nefunguje i pro psy?

Velcí psi rostou rychle během prvního roku svého života. Například Dánští psi (největší plemeno psa) se vyvíjí pětkrát rychleji než lidé. Vzhledem ke zvýšenému růstu pak velcí psi i rychleji stárnou.

4. Psi nevidí obraz na TV s plochou obrazovkou

Předpokládá se, že psi nejsou schopni vzhledem ke své schopnosti vidění vnímat obraz na obrazovce televizoru. Není to ovšem pravda. Televizory s katodovými trubicemi (staré modely) zhotovují obrazy rychlostí přibližně 24 snímků za sekundu. Počet snímků, které musíme za vteřinu vidět, abychom vnímali film jako nepřetržitý proud obrazu, je 16-20. U psů je tato rychlost
mnohem vyšší a činí asi 40-80 snímků za sekundu. Když se dívají na televizi s katodových trubic, vidí na obrazovce pouze blikání. Ale co dnešní televize?

Tvrzení, že psi nemohou vidět obraz na televizi s plochou obrazovkou je lež, protože ve srovnání se starými modely se na nich během jedné sekundy reprodukuje mnohem větší počet snímků. Kromě toho existují přesvědčivé důkazy o tom, že psi reagují na blikání obrazů na obrazovkách plazmových televizorů. To znamená, že jsou schopni je vidět.

Labrador


5. Pokud má pes noční můru, musíte ho probudit

Odpověď na otázku zda mají psi sny, zůstává stále kontroverzní. Nicméně, mnoho z vědců se přiklání ke kladné odpovědi. Psi mají fázi spánku REM, která je u nás lidí doprovázena sny. Sny jsou také spojeny s procesem odkládání vzpomínek, schopnosti, která je u psů také přítomna. A co noční můry? Nemůžeme si být stoprocentně jistí, že mají noční můry, protože nevíme, jestli sny vůbec vidí.

Když psi během spánku kňučí a škubou sebou, mnozí z nás se neudrží a svého domácího mazlíčka probudí. Nicméně, to může být pro naše čtyřnohé přátelé stresující a může jim to způsobit vážné zdravotní problémy. Stejně jako lidé, i psi potřebují určité množství hlubokého spánku, aby měli dobré duševní zdraví a vyvíjeli se normálně. Psi obvykle spí 14-16 hodin denně, ale podíl hlubokého spánku je často zanedbáván. Pokud máte pocit, že má pes noční můry, znamená to, že u něj pravděpodobně probíhá nejdůležitější, hluboká fáze spánku.

6. Pokud má pes mokrý čumák, je zdravý

Pravdou je, že teplý a suchý psí čumák znamená stejně zdravého psa, jako studený a vlhký. Teplota a vlhkost psího čumáku je pokaždé jiná. To může být způsobeno jeho nedávnými aktivitami, podmínkami životního prostředí a dalšími faktory, proto není spolehlivým ukazatelem zdraví vašeho domácího mazlíčka.

Pokud zjistíte, že má váš pes suchý nos, nezoufejte, prostě se jen trochu více vyhříval na slunci. Bát byste se měli začít až v případě, když váš pes nemá chuť k jídlu nebo se výrazně změnilo jeho chování.

7. Slanina psovi neuškodí

Každý ví, že psi nemohou jíst čokoládu, ale většina lidí si vůbec neuvědomuje, že existuje mnoho dalších produktů, které mohou psům uškodit. Nejvíce překvapující z nich je slanina. I když si říkáte, že slanina je maso a maso je nedílnou součástí psí stravy, opak je pravdou.

Slanina je pro všechny psy velmi škodlivá a může jim způsobit dlouhodobé zdravotní problémy. Obrovské množství tuku obsažené ve slanině, může vést k zánětu slinivky břišní. Slinivka je zodpovědná za uvolňování trávicích enzymů.

Pes


8. Angličtí buldoci mají zploštělou tvář v důsledku omylu při šlechtění

Podsaditý a strach vzbuzující anglický buldok je pravděpodobně jedním z nejuznávanějších psích plemen na světě. Je spojen s kultovními britskými postavami, z nichž za nejznámější je považován Winston Churchill.

Angličtí buldoci mají i přes svou popularitu ve srovnání s ostatními psy mnoho zdravotních problémů. Jedním z nejčastějších je Brachycefalický syndrom. Onemocnění, které se vyskytuje u psů s krátkými krky a zúženými nosními dírkami. Neustále chroptí, chrápou a sípou, ve snaze dýchat.

Je ironií, že zploštění čenichu u tohoto plemene vzniklo ve snaze zlepšit jeho dýchání. Zpočátku byli angličtí buldoci bojoví psi, kteří měli utrápit býky. Později vznikl v mnoha částech Anglie zákon, podle kterého musel být býk před porážkou pokousán, protože se myslelo, že to zředí krev zvířete, díky čemuž bude jeho maso měkčí. Krátká a plochá lebka anglického buldoka byla vyšlechtěna proto, aby se mu lépe dýchalo, zatímco dělá návnadu býkům. Není to tedy důsledek omylu při šlechtění, jak se často uvádí.

9. Psům se líbí, když je objímáte

Věděli jste, že psi nepovažují objetí jako projev lásky a náklonnosti, jako my lidí? Považují to za gesto dominance, v důsledku čehož se začínají obávat, proč jsme je objali. Neplatí to však pro všechny psy. Způsob, jakým bude váš pes objetí přijímat, závisí na jeho povaze. Pokud se to psovi moc nelíbí, zavře ústa a olizuje si rty. znamená to, že nechápe, co způsobilo toto chování ve vztahu k němu.

10. Když jsou psi nemocní, žerou trávu

Většina lidí věří, že psi žerou trávu, když jsou nemocní. Ve skutečnosti tomu tak není. Naší čtyřnozí mazlíčci mohou někdy jíst trávu kvůli stavu známém jako syndrom pica. Ten způsobuje, že psi zatouží po nezvyklých potravinách, které obsahují živiny a stopové prvky, které jim chybí. Pica syndrom může být způsoben také nudou, v důsledku které začne pes jíst podivné věci, jako jsou třeba nátěrové hmoty.

Autor: Mak

10 falešných faktů o psech, kterým naivně věříme. Ifenomén má pro vás 10 nejrozšířenějších mýtů o psech, které často vedou k nesprávné péči.
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Afil|01.09 2016 19:35
Dobrý den,

jen bych rád doplnil, že ohledně té trávy existují 2 možnosti, resp. teorie, buďto psi žerou trávu, protože se nudí - není k tomu důvod anebo, jak vlastně píšete (asi) Vy - něco jim chybí (stopové prvký aj. viz. http://psiusmev.cz/?search=krmit kde to je popsané průběžně). Jinak super článek, většinu jsem nevěděl :-o :)
Odpovědět
 4 
laboš|11.08 2017 17:06
Můj pes žere trávu jen někdy a to pouze ostřivku či jak se jmenuje a jsem přesvědčen že ji žere aby pročistil žaludek resp. střeva. Buď ji vyvrhne, nebo vykadí a pak si ji nějakou dobu ani nevšimne. Že by ji žral že se nudí, nebo že bude pršet a jiné nesmysly co jsem slyšel se mého psa určitě netýkají.
Odpovědět
 7 
Anonym|16.07 2017 11:24
Ten Váš labrador je zlatý retrívr.
Odpovědět
 5