Archeologové našli první fosilizovaný mozek, který byl překvapivě složitý

28.10 2016|Věda
Archeologové našli první fosilizovaný mozek, který byl překvapivě složitý

Dinosauři mají hrůzostrašnou reputaci kvůli svým loveckým schopnostem, ale už méně, pokud jde o jejich inteligenci. Částečně je to způsobeno tím, že mnoho druhů mělo relativně malé mozky a hlavy vyplněné ochrannou tkání, která nechávala jen malý prostor pro šedou hmotu. Ale nedávný objev první zaznamenané zkamenělé mozkové tkáně dinosaura naznačuje pravý opak.

První fosilizovaný mozek dinosaura

Zkamenělý mozek dinosaura byl nalezen pomocí kolektoru na pláží v blízkosti Bexhill, v anglickém Sussexu. Zachovaná mozková tkáň pocházela z velkého býložravého dinosaura podobného Iguanodonovi, což byl jeden z prvních druhů dinosaurů, který by identifikovaný. Zkamenělý mozek dinosaura se našel mezi skálami z raného období křídy před asi 133 miliardami lety. Nalezenou fosílií je tzv. endocast, který vyplňuje prostor lebeční klenby.

Fosílie endocastu byly nalezeny již dříve, ale to, co je neobvyklé na tomto vzorku je, že vnější milimetr mozkové tkáně byl mineralizovaný. To znamená, že fosilní pozůstatky jsou z původní tkáně. Velmi podrobné prozkoumání fosílie umožnil rastrovací elektronový mikroskop. Ten odhalil důkaz mozkových plen dinosaurů, tvrdých vnějších kolagenových membrán, které chránily hlavní mozek. Ohledání také poukázala na drobné zachované cévy, které jako trubky obíhají celý povrch vzorku.

Existují dokonce náznaky hlubších tkání, které tvořily část mozkové kůry, funkční části mozku, která obsahuje neurony. Vědci si myslí, že se fosílie dochovaly kvůli tomu, že mozková tkáň byla dobře uložena dříve, než zmineralizovala. Je pravděpodobné, že dinosaurus zemřel ve velmi kyselém vodním toku s nízkým obsahem kyslíku. Měkké tkáně byly konzervovány fosfátem a železem. CT také ukazuje, že fosilní sediment obsahuje také fragmenty listů, větviček a kostí.

Dinosauří mozek


Celkově výzkum sedimentu vytvořil obraz dinosaurů, kteří umírali v husté vegetaci bažinatého prostředí. Hlava dinosaura byla pohřbena v sedimentu řeky nebo jezera. Nedostatek kyslíku umožnil mineralizování mozkové tkáně ještě předtím, než došlo k jejímu rozkladu. I když není žádným překvapením, že dinosauři měli mozek, je pozoruhodné, že tyto tkáně se dokázaly dochovat několik milionů let. Teď víme, že dinosauří mozek se může dochovat tímto způsobem, což by mohlo vést k dalším objevům, které by mohly být studovány podobným způsobem.

Dinosauří mozek

Nalezený vzorek může pomoci odhalit informace o velikosti dinosauřího mozku, která bylo podle některých vědců hrubým indikátorem jejich inteligence. Mozky moderních plazů, jako jsou krokodýli, jsou často obklopeny hustými ochrannými tkáněmi. Vědci již dříve spekulovali o tom, že mozky dinosaurů mohou být podobné, se skutečnou mozkovou tkání, která naplňuje zhruba polovinu mozkovny.

Ale mozek z fosílie ukazuje, že Iguanodon měl ochranné membrány 1 mm široké, což by naznačovalo, že mozek tohoto dinosaura naplnil většinu mozkovny, což je typické spíše pro moderní ptáky. To by pak mohlo znamenat, že Iguanodon měl větší inteligenci, než se dříve předpokládalo. Jiní vědci namítají, že během procesu konzervace mohlo při gravitačním usazování mozku uvnitř mozkovny dojít ke zmáčknutí ochranné tkáně, díky čemuž se ve výsledku mohla stát tenčí. Pro potvrzení zjištění, že Igaunodoni měli větší mozek, než se předpokládalo, je potřeba zkontrolovat více vzorků.

Autor: Liv

Nález prvního fosilizovaného mozku dinosaura vědce překvapil. Vědci zjistili, že mozek iguanodona je větší, než se předpokládalo. Fosilizovaný mozek dinosaura
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Smich|01.11 2016 09:48
Někteří politici nerozeznají milion od miliardy. Nekdy se to stane i novináři.
Odpovědět
 1