Čína zahájila nejdelší vesmírnou misi

17.10 2016|Věda
Čína zahájila nejdelší vesmírnou misi

Čína vyslala dva muže na oběžnou dráhu v rámci projektu, jehož úkolem bude rozvíjet schopnost objevovat nová místa ve vesmíru. Čínští astronauti vzlétli z kosmodromu Jiuquan umístěného v Gobi, v severní Číně. Bude se jednat o nejdelší vesmírnou výpravu s lidskou posádkou, kterou kdy Čína podnikla.

Start čínské kosmické lodě Šen-čou

Na palubě jsou dva astronauti - Ťing Chaj-pcheng (49), který byl v kosmu již dvakrát, a Čchen Tung (37). Oba míří k vesmírné laboratoři Tchien-kung 2, která byla spuštěna minulý měsíc. Záběry startující rakety přenášela v přímém přenosu čínská státní televize.

Raketa směřující k čínské experimentální laboratoři Tchien-kung 2 odstartovala v půl osmé místního času (v 1:30 SELČ). Na místo určení by měli čínští astronauti doletět za dva dny. Ťing Chaj-pcheng a Čchen Tungzůstanou ve vesmíru celkem 33 dnů a budou v laboratoři Tiangong 2 provádět experimenty, které se týkají medicíny, fyziky a biologie ve vesmírném prostoru. Budou například zkoumat růst rostlin ve vesmíru, používat ultrazvukové zařízení k otestování vlastního těla a podobně.Start čínské rakety do vesmíru

Nejvyšší cíl

Od října 2003 Čína uskutečnila pět kosmických letů s posádkou. Poslední čínská mise do vesmíru se uskutečnila v roce 2013 a trvala 15 dní. Tchien-kung 2 a jeho předchůdce Tchien-kung 1 jsou prototypy 20 tunových vesmírných stanic, které by měly být plně funkční v roce 2022 a být v provozu asi 10 let.

Čína si klade za cíl vyslat vesmírnou stanici na oběžnou dráhu maximálně dva roky před tím, než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) v roce 2024 "odejde do důchodu". Tchien-kung 1, první čínská vesmírná stanice, by se měla do zemské atmosféry dostat koncem roku 2017.

Někteří odborníci se však domnívají, že Čína ztratila nad plavidlem kontrolu. Nicméně Wu Ping, zástupce ředitele vesmírné inženýrské kanceláře zprávu popřel. "Dle našich kalkulací a analýz většina částí vesmírné laboratoře shoří během pádu," řekl na tiskové konferenci minulý týden.

Trvalá stanice ve vesmíru?

Jakmile přejde ISS mimo provoz, bude Čína potenciálně jediná, kdo má ve vesmíru svou stanici. Evropští astronauti už se učí čínsky. Pokud nedojde ke změně politiky USA, je nepravděpodobné, že by se američtí astronauti k Číně také připojili.

Od roku 2011 americký kongres vyloučil, že by NASA navázala kontakt s čínským vesmírným programem z důvodu obav o národní bezpečnost. Čína se do závodu ve vesmíru zapojila pozdě.
Nestihla poslat svůj první satelit do vesmíru až do roku 1970, což bylo krátce poté, kdy Spojené státy poslaly prvního člověka na Měsíc. V posledním desetiletí Čína čerpá obrovské množství peněz a zdrojů, které investuje do výzkumu a vzdělávání. Mezi budoucí plány Číny patří vyslání robotické sondy na Mars a potenciální pilotovaná mise na Měsíc.

Autor: Liv, CNN

Čína vyslala kosmickou loď Šen-čou do vesmíru s astronauty. Čínští astronauti míří na vesmírnou stanici Tchien-kung 2. Čína a její vesmírný program
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ