9 knih, na které se můžete těšit v roce 2021

20.01 2021|Knihy
9 knih, na které se můžete těšit v roce 2021

Vzhledem k pandemické situaci si mnoho z nás nějaký ten čas doma ještě pobude. A protože se práce i škola přesunula do režimu home office, jsme v podstatě celý den přilepení k obrazovkám svých počítačů a laptopů. Proto není na škodu očím ulevit od modrého světla a namísto monitoru je upřít na stránku dobré knihy. V dnešním článku si představíme tři fantasy knihy, tři knihy českých autorů a tři knihy pro osobní rozvoj, které nám rok 2021 přinese.

Knihy z říše fantasy


1. Světy J. R. R. Tolkiena: Místa, která inspirovala Středozem (John Garth; nakladatelství Argo)

Ke konci ledna se repertoár knih věnující se nejznámějšímu fantasy spisovateli zase o jednu rozšíří. Nakladatelství Argo přinese novinku znalce Tolkienova díla, Johna Gartha, která nadšence provede místy, jež inspirovala tvůrce Pána prstenů k vytvoření Středozemě a jejích dech beroucích končin. Kniha má 208 stran, je doplněna kvalitními fotografiemi a ilustracemi nejen z Tolkienovy vlastní tvorby. A kdo ví, třeba vás inspiruje ke znovupřečtení celé trilogie. Koneckonců, kdo by se v dnešní době nechtěl ponořit do veselého Kraje, magické Roklinky nebo tajemného Helmova Žlebu?

2. Smrtelné slovo (Genevieve Cogman; nakladatelství Omega)

Pátý díl série Neviditelná knihovna se během jara objeví na knižních pultech a potěší tak nejen milovníky Young Adult literatury. Neviditelnou knihovnu si totiž užijí všechny věkové kategorie. Hlavní hrdinka Irene je inteligentní a rozhodně ne dáma v nesnázích a se svým podřízeným Kaiem má skvělou dynamiku. Autorka vyrostla dle svých slov na Tolkienovi a Doylovi, a proto se i v pátém díle objeví Irenin a Kaiův přítel Peregrin Vale, ne nepodobný Sherlocku Holmesovi. (Náhoda to opravdu není, vždyť žije na 221B Baker Street). Pátý díl přenese čtenáře do Paříže 19. století. Nebude nouze o draky, fae a knihy. Doporučujeme přečíst předchozí čtyři díly, než sáhnete po Smrtelném slovu.

3. Spát v moři hvězd (Christopher Paolini; nakladatelství Fragment)

Eragon, Eldest, Brisingr a Inheritance neboli fanoušky fantasy milovaná sága Odkazu Dračích jezdců vzešla z pera spisovatele Paoliniho před téměř dvaceti lety. Vždyť Eragon se u nás objevil v roce 2004. Paolini se po obrovském úspěchu na nějaký čas odmlčel, ke sklonku loňského roku však přinesl na trh dlouho očekávanou novinku Spát v moři hvězd. Ze světa draků se dostáváme do galaxie, světa mimozemských staveb a xenobiologů. Hlavní hrdinka Kira Navárez objeví na neobydlené planetě pozůstatek mimozemské stavby, což navždy změní chod dějin lidstva. Letos v březnu vyjde druhá část knihy, která je v originále koncipovaná jako celek. Opakujeme, nejde o druhý díl, pouze druhou část.

Knihy z pera krajanů

4. Falešná kočička (Naďa Horáková; nakladatelství MOBA)

Vraždy, ženy a Brno. Spojení těchto napohled nesouvisejících témat najdou čtenáři v chystané knize české autorky Nadi Horákové Falešná kočička. Horáková je svými detektivkami známá, koneckonců nejdou o začínající autorku. Její nejnovější dílo se skládá ze tří povídek, přičemž jedna z nich nese stejný název jako samotná kniha. V Mrazivém dechu Johany se nadporučík Adam Vonka snaží vypátrat, co má společného návrhářka, míchaný koktejl a pověst o Ledové Johaně se smrtí právníka. Falešná kočička představí čtenářům policejní prostředí zevnitř, když se ochránci zákona pokusí rozřešit smrt účetní jejich oblíbené restaurace. Poslední povídka, Zlaté mámení, nenese nic dobrého majiteli realit. Den před svou svatbou je totiž nalezen mrtvý. Čtenář se spolu s policisty pokusí zjistit proč.

5. Nasterea (Petra Stehlíková; nakladatelství Host)

Ve světě Ilany, hlavní hrdinky románů Naslouchač a Faja, se rozpoutalo peklo. Přesněji řečeno jej rozpoutal chlapec, kterému Ilan zachránila život, a to jednoho naštve. Název knihy navíc odkazuje na stejnojmenné tvory, jichž se každý obává. Co jsou zač? A proč začínají útočit čím dál častěji? Ilan potřebuje odpovědi, které jsou zdánlivě nedosažitelné. Třetí román české fantasy se v knihkupectvích objeví ke konci dubna, zbývá vám tedy dost času na přečtení předchozích dvou. Ačkoliv knihy vyšly v oddělení dětí a mládeže, svým příběhem si podmaní i nejednoho dospělého. Pokud mu tedy nevadí ich forma, v níž jsou romány napsány.

6. Život ve středověku – Průvodce základními pojmy (Vlastimil Vondruška; nakladatelství MOBA)

Jméno Vondruška je českým čtenářům zajímajícím se o historii dobře známé. Na svém kontě má několik desítek knih, z nichž zdaleka ne všechny jsou literaturou faktu. Naopak, Vondruška chytře a čtivě propojuje skutečné události s fikcí, čímž vytváří dlouhé, ale nikoliv nudné romány. (Můžeme zmínit například sedmidílnou Husitskou epopej.)

Abychom v našem seznamu neopomněli i literaturu faktu, přidáváme tip právě na Vondruškův průvodce. Jde vlastně o encyklopedii, v níž autor shromáždil 221 hesel doplněných nejen kresbami, ale především svými rozsáhlými a dlouholetými znalostmi. Knihu ocení nejen čtenáři historických románů, ale také učitelé, studenti, či prostě nadšenci zmírající touhou dozvědět se více.

Knihy pro osobní rozvoj

7. Všímavost pro snížení stresu, lepší vztahy a vnitřní klid (Jan Jeřábek; nakladatelství Argo)

O konceptu mindfulness už jste určitě slyšeli. Nejen poslední roky jde o oblíbené téma jak odborníků, tak laiků. V knize Jeřábka se mindfulness neboli všímavost zasazuje do širších souvislostí a nabízí způsob, jak ji začleňovat do každodenního života. Kniha je určená jak zdravotníkům a terapeutům, tak i široké veřejnosti. Jeřábek se všímavosti věnuje více než dvacet let, zároveň je také předsedou České grafologické komory v Praze. O grafologii neboli psychologii rukopisu napsal také poměrně rozsáhlé publikace. Loni spojil obě témata v jedno, z čehož vznikla kniha Grafologie a všímavost (Argo). Zainteresování čtenáři tak mají z čeho vybírat.

8. Stručné odpovědi na velké otázky (Stephen Hawking; nakladatelství Argo ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán)

Jak to všechno začalo? Proč žijeme? Zachrání, nebo nás zničí technologie? Odpovědi na tyto a další otázky sepsal v příhodně nazvané knize Stephen Hawking. Jeho poslední publikace je určena široké veřejnosti, která je už od své podstaty zvídavá. Nejde o knihu pro osobní rozvoj v tom pravém slova smyslu. Spíš než na jednotlivce se totiž soustředí na lidstvo jako celek. Přesto ji do našeho seznamu zařazujeme. Otázky v ní obsažené totiž minimálně jednou napadly každého z nás. Jde o sondu do hlubin lidské touhy získat odpověď na palčivou otázku Proč?

9. Radost z díla (Marie Kondo, Scott Sonenshein; nakladatelství Pragma)

Kdo by neznal Marie Kondo a její uklízecí metodu. Scott Sonenshein je rovněž známým psychologem zabývajícím se otázkami organizace a práce. Tyto dvě známé osobnosti se spolu domluvily a vytvořily knihu, respektive příručka, spolu s níž se váš pracovní prostor změní z hromady neuspořádaných papírů, lepíků a nepřečtených e-mailů v místo, ke kterému budete zasedat s radostí. Kniha má u nás vyjít přibližně v polovině roku, v zahraničí již sklízí pozitivní hodnocení a ohlasy. Už na začátku článku jsme nakousli téma práce z domova, které s publikací koresponduje. Radost z díla ocení zejména lidé na home office.

Autor: lan

9 knih, na které se můžete těšit v roce 2021. Jaké knižní novinky vyjdou v roce 2021? Podívejte se s námi na nové knihy z říše fantasy i osobního rozvoje.
Zajímavosti a novinky

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ