10 nejlepších detektivek za loňský rok

20.01 2020|Knihy
10 nejlepších detektivek za loňský rok

Dobrá knížka dokáže zvednout náladu i po tom nejnáročnějším dni. Pro všechny milovníky knih a napětí jsme připravili seznam deseti mrazivých detektivek a thrillerů z loňského roku, které byste si určitě neměli nechat líbit.

10. Outsider (Stephen King)

Jméno krále hororu vám jistě není neznámé, zvláště v loňském a letošním roce se vyskytovalo v médiích hojně (především v souvislosti s filmy jako Řbitov zviřátek, Doktor Spánek či To – Druhá kapitola). Stephen King však nepíše pouze horory. V letošním roce vydal spisovatel několik knih, z nichž by vás neměla minout kniha s ponurou obálkou a názvem Outsider. Klasická detektivka, akorát v Kingově pojetí. Vražda jedenáctiletého chlapce otřese každým, dokonce i zkušeným detektivem, jakým je Ralph Anderson. Na místě činu se najdou otisky prstů všemi oblíbeného trenéra – ten má však neprůstřelné alibi. Jak může být jeden člověk na dvou místech zároveň? Odpověď na tuto a mnohé další otázky se dočtete v Outsiderovi.


9. Nůž (Jo Nesbo)

Nesbo tento rok nabídl další knihu pro milovníky drsného severu, sněhuláků a detektiva Harryho Holea. Vysloužilý kriminalista by si přál jen jediné – zasloužený klid. Místo toho se však jednoho dne probudí a neví, co je horší. Kocovina a krev na oblečení? Oboje již za svou kariéru (i po ní) zažil. Ale co ten výpadek paměti ohledně včerejšího večera? Kde byl? Co dělal? A hlavně, čí je ta krev? Harryho čeká nejsložitější případ jeho kdysi zářivé kariéry. (POZOR: Jde o v pořadí dvanáctou knihu s Harrym Holem, pro čtenáře nepolíbené Nesbovou severskou krimiságou vyberte raději jiný literární dárek.)


8. Smrtící tajnosti (Robert Bryndza)

U krimiság chvíli zůstaneme. Že je vám jméno spisovatele povědomé? Možná jste zaregistrovali jeho nejznámější dílo, Dívka v ledu, které mělo svou premiéru před třemi lety. Případ zavražděné dívky vyšetřovala detektiv šéfinspektorka Erika Fosterová, se kterou se setkáme i v Smrtících tajnostech. Inteligentní žena bude vyšetřovat vraždu krásné mladé burlesky, kterou najde její vlastní matka v kaluži krve na předzahrádce. Kdo by chtěl nevinné tanečnici ublížit? A je tato vražda nějak spojena s útoky v odlehlé části Londýna? Eriku čeká mnoho překážek při získávání vodítek a důkazů. (POZOR: Jde o šestou knihu s Erikou Fosterovou; mnohem více si ji užijí čtenáři, kteří jsou s postavou šéfinspektorky již obeznámeni.)


7. Ochráním tě (Peter May)

May vás svými autentickými popisy přenese nejdřív do moderní Paříže,ze které se přesunete do rašelinového Skotska. Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi žijí spokojeným životem. Oba vlastní luxusní hebridskou značku oblečení, kvůli které odlétají na služební cestu do Paříže. Zde se však začnou dít věci. Niamh se stane svědkem výbuchu, při kterém její manžel zemře (i se svou milenkou, jak se Niamh dozví). V žalu se vrací na ostrov Lewis, snaží se zjistit, kdo by chtěl Ruairidhovi ublížit. Se stejným úmyslem se na ostrov vydává i detektivní vyšetřovatelka Sylvia Braqueová. Obě ženy se tak přibližují společnému nepříteli. Přežijí? Ochráním tě je kniha, u které zadržujete dech až do poslední kapitoly. Právě ta totiž objasní, co se vlastně stalo.


6. Malé sladké lži (Caz Frearová)

Britská spisovatelka v letošním roce debutovala se svou knihou Malé sladké lži. Na první pohled vás zaujme už nezvyklá obálka; na bílém stole leží tři ohořelé zápalky, z poslední zbyl už jen popel. Příběh této čtyřsetstránkové knihy vám nedá spát, jde spíše o thriller než klasickou detektivku. V hlavní roli se nám představí už dospělá Cat Kinsellová, která pracuje jako detektiv u oddělení vražd. Právě řeší vraždu Alice, jež se stala nedaleko hospody Catina otce. S novou vraždou se vynořují staré vzpomínky; co se stalo s Maryanne, dívkou, která beze stopy zmizela? Souvisí oba případy s Catiným otcem, který se sedmnáctiletou Maryanne před jejím zmizením flirtoval? Román kombinuje současnost se vzpomínkami z dětství, které nejsou vždy růžové.


5. Sněžný měsíc (Michaela Klevisová)

Vraťme se do našich českých krajin, přesněji do slezských Beskyd. I v nich se totiž může stát brutální vražda jen pár měsíců po tom, co zde byla zavražděna jiná žena. Spojitost mezi vraždami je jednoznačná; obě byly realitní makléřky, dokonce je možné, že se znaly. Detektiv Josef Bergmann je připraven za každou cenu zjistit, co se stalo a kdo za tím stojí. Jeho práci mu znesnadňují obyvatelé z horských samot. Jsou nedůvěřiví a něco skrývají. Podaří se Bergmannovi vyšetřit případ? Kniha Klevisové je pro milovníky českých detektivek, kteří mají už po krk inspektorů utápějících se v alkoholu, potoků krve a složitých myšlenkových pochodů vraha.


4. Les příznaků (Juraj Červenák)

Vánoce, české město a doba protitureckých válek. Taková je kniha Juraje Červenáka, odehrávající se na sklonku 16. století. Protagonistou je kapitán Joachim Stein, který chce strávit klidné Vánoce se svou rodinou na hradě Stříbrná skála. Klid mu naruší potyčka se zločineckým podsvětím nedaleko Trutnova. Nakonec se na něj obrátí i místní šlechtična, Beatrix Zilvárová, jejíž synovec a dědic Adam je nezvěstný od chvíle, když si vyrazil na lov. Z Trutnova se nakonec přesuneme až do temných lesů Krkonoš, kde budou muset Stein i jeho pobočník Jaroš (proslulý svými výslechovými metodami) udělat vše pro to, aby zůstali naživu. Kniha se může zdát zprvu složitá, všechna tajemství se však na konci objasní.

3. KAR: Pohřební hostina za jedno město (Miloš Urban)

Ze středověku se přesouváme do současných Karlových Varů, ve kterých číhá brutalita. Série nejpodivnějších vražd přitáhne do rodného města spisovatele Juliana Uřídila, který by nejraději zůstal v Praze. Nemá však na vybranou, když se případy tolik podobají jeho knihám. Proč by žena vlastními zuby roztrhala muže a poté spáchala sebevraždu? Navíc se nikdy předtím neviděli. Případy se množí a Uřídil je bezradný; nepřichází jim na stopu, zato se nepříjemně často ocitá v centru dění. Minulost se vrací a on na ni není připraven. Kniha českého spisovatele ocení lidé, kteří Karlovy Vary znají jako své boty a kterým se nepříčí detailní a syrový popis násilí.


2. Dokonalá smrt (Helen Fieldsová)

V třetím díle své dokonalé ságy (Dokonalé stopy, Dokonalá kořist, Dokonalá smrt) nás autorka zavede do mrazivých končin Edinburghu, kde se najde tělo zmrzlé nahé dívky. V tomtéž dni se najde mrtvola bývalého šéfinspektora, který podle všeho spáchal sebevraždu. O tom však silně pochybuje Ava Turnerová, která byla nedávno povýšena na jeho místo. Proč by to dělal? Turnerová se svým parťákem Callanachem neztrácejí čas a pouští se do složitého vyšetřování, které je snad přivede na stopu skutečnému vrahovi. Právě hra o čas je klíčová; moc ho totiž nemají. (POZOR: Jde o třetí knihy s Avou Turnerovou, pokud chcete neznalému čtenáři udělat radost, pořiďte mu rovnou všechny tří díly.)


1. Nenávist (Chris Carter)

Nejnovější kniha spisovatele italského původu je další ze série detektivek s Robertem Hunterem, geniálním šéfem Útvaru ultranásilných zločinů Losangeleského policejního sboru. V Nenávisti musí Hunter čelit neméně inteligentnímu protivníkovi, který po třech a půl letech v base vychází na svobodu a plánuje jen jediná – pomstu. Souboj dvou geniálních myslí, které kdysi dávno navštěvovaly i stejnou
univerzity, je na spadnutí. Nenávist je právem čtenáři oceňovaná jako jedna z nejlepších detektivek loňského roku. Je brutální, je čtivá a je napínavá. (POZOR: Jde o šestou knihu s Robertem Hunterem; ocení ji čtenáři, kteří mají načtené i předešlé díly.)Autor: Světlana Nedvědová

Detektivky a thrillery - to je žánr, který nikdy neomrzí. Pro ty, kteří nechtějí prošvihnout nejlepší kousky z roku 2019, máme seznam nejlepších detektivek z tohoto roku
Zajímavosti a novinky

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ