8 dětských knih, které rozbrečí všechny dospělé

15.02 2017|Knihy
8 dětských knih, které rozbrečí všechny dospělé

Dětské knihy se někdy vyrovnávají se smutnými tématy, čímž se snaží dětem ukázat těžké a nevyhnutelné součásti života. Zajímavé na to je, že kdy čtou tyto knihy dospělí, chápou vyobrazenou realitu mnohem hlouběji. I když jsou tyto knihy pro děti, mají moc dojmout k slzám hlavně dospělé.

1. Válečný kůň - Michael Morpurgo

Kniha začíná přátelstvím mezi koněm Joey a mladým mužem Albertem, který jej zkrotí a vycvičí. Když jsou oba násilně odděleni, příběh dále vypráví o mimořádné cestě koně, který putuje během první světové války, mění a ovlivňuje životy těch, se kterými se setkává - s britským jezdectvem, německými vojáky, francouzským farmářem a jeho vnučkou - před tím, než příběh dosáhne svého emocionálního vyvrcholení v srdci Země nikoho. První světová válka je v knize líčena prostřednictvím cesty koně Joey. Je to putování plné radosti i smutku, vášnivého přátelství a velkého dobrodružství.

Válečný kůň je působivý příběh se silným mírovým poselstvím. Kniha se stala předlohou k úspěšné divadelní hře oceněné celou řadou cen. Příběh o přátelství a válce byl také přepracován do podoby scénáře ke stejnojmennému filmu, který natočil Steven Spielberg.

2. Tuck Everlasting - Natalie Babbitt

Desetiletá Winnie Foster je doma nešťastný a chce utéct. Když utíká do lesa blízko svého domu, běží kolem rodiny Tuckových, která je nesmrtelná díky tajnému prameni. Jednou, když jsou Tuckovi odhaleni, opustí město a 17 letá Jessie nechá Winnie magickou vodu života, díky níž se může stát nesmrtelnou, pokud bude chtít. O několik desetiletí se Tuckovi vracejí tam, kde žila Winnie a najdou její hrob. Zjistí, že žila dlouhý život, byla vdaná, měla děti a pak zemřela.

Tato kniho je důležitým mezníkem v dětské literatuře, protože když ji děti dostávají, obyčejně kolem 10 let, začínají se vyrovnávat s nevyhnutelností smrti.

3. Králíček Sameťáček - Margery Williams

Králíček Sameťáček je nestárnoucím příběhem o přátelství, lásce, smíření a upřímnosti. Když svět ztrácí půdu pod nohama, klasická pohádka Margery Williams nám připomene, na čem opravdu záleží.

4. Most do země Terabithia - Katherine Paterson

Co je to za zemi? Kouzelné království za potokem, které si pro sebe jako tajemství vymysleli desetiletý Jess a jeho spolužačka Leslie. Kromě nich do té země nikdo nechodil. Všechno v ní bylo jiné, obývali ji jen duchové háje a Jess a Leslie se v ní stali moudrými a spravedlivými vládci. Od Leslie vyslechne Jess v Terabithii poprvé spoustu nevšedních příběhů – a přestože svoji královnu nečekaně ztratí a bude ji oplakávat, pozná zároveň, že musí putovat dál za ně za oba s tou křehkou krásou terabithijské fantazie...

5. Love You Forever - Robert Munsch

Kniha Roberta Munsche vypráví klasický příběh matky, která vychovává svého syna do dospělosti. V průběhu celého příběhu mu v různých částech života při různých příležitostech zpívá: Budu tě navždy milovat, budu tě mít vždy ráda, dokud žiji budeš moje dítě."

Na konci románu syn drží svou umírající matku a zpívá ji stejnou písničku jako ona jemu po celý život. Je to velmi jednoduchý a dojemný přiběh. Munsch našel inspiraci poté, co jeho žena porodila mrtvé dítě.

6. Smutná kniha - Michael Rosen

Michael Rosen je plodný a oceňovaný dětský autor ze Spojeného království. V roce 1999 zemřel jeho 18-letý syn na meningitidu a o pět let později vydal Smutnou knihu, která vypráví o jeho zkušenostech se zármutkem.

7. Vráska v čase - Madeleine L´Engle

Otec Meg Murry je vědec, který zmizel při práci na vládním projektu s názvem Tesseract. Tesseract je vráskou v čase i prostoru. Otec Meg odcestoval na jinou planetu bojovat s určitým subjektem - černým mrakem, který zahlcuje celý vesmír. Na konci knihy se bratr Meg octne pod kontrolou ještě jiného subjektu a aby Meg získala svého bratra zpět, musí ukázat, že ho miluje více než kdokoliv jiný.

Poslední část knihy je jedno velká srdcervoucí scéna, zejména pak pro dospělé. Mnoho lidí se již ocitlo v situaci, kdy si přáli, aby mohli vyjádřit svou lásku tím správným způsobem lidem, které ztratili. Kniha je oslavována jako jedním z nejlepších sci-fi románů pro děti. V roce 1963 vyhrála medaili Newberry, která oceňuje nejlepší díla v dětské literatuře.

8. Chuť ostružin - Dorris Buchanan Smith

Příběh této americké knihy začíná vyprávěním desetiletého vyprávěče o tom, jak se svým nejlepším přítelem Jamiem sbírají ostružiny. Jamieho, který je tak torchu divokým dítětem, píchne včela a upadne do anafylaktického šoku. Vyprávěč si myslí, že to jeho kamarád jen předstírá, aby mu došel pro zmrzlinu. Jamie však umírá.

Tato kniha byla v roce 1973 považována za průkopnickou kvůli jejímu vyobrazení smrti v dětských knihách. Kniha se zabývá tím, jak se děti dokáží vypořádat s nečekanou smrtí. Příběh byl oceněn jako milník v dětské literatuře.

Autor: Liv

8 dětských knih, které rozbrečí všechny dospělé. Dojemné dětské knihy, které si rádi přečtou i dospělí. Knihy o správných hodnotách, plné fantasie
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Kristína|26.04 2017 19:35
Trochu velké zklamaní, když po takové ochutnávce člověk najednou zjistí, že na českém trhu z celého seznamu jsou dostupné "až" 2 knihy. Nevím jaký smysl pak má dělat takové články. Protože není borec ten, kdo přeloží článek, ale ten kdo si na něm dá záležet a pro čitatele napíše článek, který ho doopravdy obohatí. Vím, že jsou i přeložené knihy, podle kterých by se dal napsat článek. Ale ten by už měl opravdickou hodnotu pro českého čtenáře. Ale to by chtělo asi chuť to dělat kvalitně a neodfláknout to. Takhle je to jenom zbytečné zklamání.
Odpovědět
 3