10 knih o lásce, která mění svět

17.03 2019|Knihy
10 knih o lásce, která mění svět

Dalo by se říct, že většinu velkých činů udělali velcí lidé pro lásku nebo kvůli ní. Někdy se vlivem lásky svět obrátil vzhůru nohama k nepoznání a někdy se změnil osud jednotlivců. V Afghánistánu, slunné Itálii, Německu či Argentině - po celém světe si obyčejní muži a ženy náhle uvědomili, že nemohou žít bez konkrétní osoby a rozhodli se pro svou lásku obětovat vše možné i nemožné. Ifenomén pro vás shromáždil 10 knih, které vás přesvědčí o tom, že láska je největší hnací sílou.

1. Khaled Hosseini - Tisíce planoucích sluncí

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou.

Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.

2. Paolo Giordano - Osamělost prvočísel

Rozhodnutí uděláme během pár vteřin a jejich důsledky pak neseme po zbytek života. Pravdivost tohoto tvrzení doslova na vlastní kůži otestovali protagonisté románu: Alice a Mattia se v dětství rozhodli špatně

Přitom nešlo o nic závažného, ona se jen nechtěla stát závodnicí v lyžování a on nehodlal vzít na oslavu ke spolužákovi svou mentálně postiženou sestru. Dalo by se to pochopit, byli ještě malí, ale tíha následků je neušetřila, naopak dopadla na ně celou svou vahou. Během dospívání hledají svoje místo na světě ještě obtížněji než většina jejich vrstevníků, ale když se setkají, zdá se, že by je mohli najít jeden vedle druhého.

3. Erich Maria Remarque - Černý obelisk

Kniha popisuje část života lidí žijících v jednom malém německém městě mezi válkami. Vypráví o mladíkovi jménem Ludvík, který prožil první světovou válku a v meziválečném období prodává náhrobky ve firmě Kroll a synové. Firma vlastní černý obelisk kolem kterého se vlastně tak trochu všechno točí...

4. Gabriel José García Márquez - Láska za časů cholery

Déle než 51 let čekal Florentino Ariza na novou příležitost, aby mohl Fermině Dazové vyznat nekonečnou lásku, na chvíli, až její 80-letý manžel, slovutný lékař, zemře. Tehdy přichází chvíle pro kdysi opuštěného milence.

Než se oba staří lidé spolu vypraví po řece Magdaleně, aby nedotčeni zlobou světa vpluli do elysia své lásky, stáčí se autorův pohled do jejich minulosti plné všedních věcí i nepravděpodobné krásy. Geniální vypravěč sestupuje do nížin triviální literatury a líčí své postavy v rozmanitých podobách lásky, lásky romantické i domestikované, lásky „osamělých lovců“ i lásky manželské. Na sentimentální příběh z lidové četby navěšuje vlastní vzpomínky a sny.

5. Lauren Oliver - Delirium

Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný. Schází devadesát pět dní, jenže Leně se stane něco nemyslitelného: Zamiluje se.

6. Andrew Davidson - Srdce netvora

Román vypráví příběh muže, který byl po autonehodě převezen do nemocnice s rozsáhlými popáleninami. Z bohatého pornoherce, jenž svůj úspěch postavil na dokonalém vzhledu, se najednou stává netvor. Uvědomuje si, že život, který před nehodou vedl, je nenávratně pryč a veškeré léčebné procedury podstupuje s jediným úmyslem: až se uzdraví, spáchá sebevraždu. Jeho plán však zpochybní pacientka pro duševně choré, Marianne Engelová, která ho začne navštěvovat. Vypráví mu příběh jejich lásky, který se měl odehrát ve 14 stol. a postuně přidává i milostné příběhy svých přátel z různých koutů svět. Hrdina postupně zjistí, že se do bláznivé umělkyně zamiloval.

7. Salman Rushdie - Zem pod jejíma nohama

„Tohle je příběh o hluboké, leč nestálé lásce, příběh rozchodů a smíření; o lásce nekonečného zdolávání, vymezené překážkami, které musí překonat a za nimiž leží trýzně ještě větší," píše o vztahu mezi rockerem Ormusem Kamou a zpěvačkou Vínou Apsarou, tvořícím hlavní dějovou linii románu Salmana Rushdieho, jeho vypravěč a spoluaktér Raj.

Příběh lásky Ormuse a Víny a jejich cesty na rock'n'rollový Olymp, široce rozklenutý v prostoru i čase, vede čtenáře postupně z Indie přes Anglii až do Ameriky a z konce třicátých let až po závěr deváté dekády, ale otevírá dveře i do bludiště jiných světů, jimiž je Ormusovi dáno projít na jeho nelehké pouti za vytouženou láskou, kterou nalézá, aby ji vždy znovu ztratil.

Rushdieho jiskřivá a bezpočtem narážek, citací a parafrází hýřící variace na mýtus o Orfeovi a Eurydice konfrontuje klasické hrdiny s idoly postmoderního věku, přičemž neustálým stíráním předělu mezi imaginárním a skutečným klade hned celou řadu znepokojivých otázek: jaké budoucnost čeká stále silněji se otřásající svět? Lze ještě spoléhat na jasnou mez mezi realitou a fikcí? A jak vůbec chápat samotný mýtus a jeho výpověď o střetnutí lásky, umění a smrti?

Zem pod jejíma nohama je výstižným portrétem našeho překotně se měnícího světa a svéráznou kronikou globálního fenoménu rockové hudby, fascinujícím pohledem za hranice skutečnosti, který opakovaně znejisťuje věci, jež jsme si navykli chápat jako samozřejmé, v neposlední řadě však také příběhem o schopnosti lásky překonat žal a bolest, příběhem, který si tak jako jeho hrdinka dokáže najít „přímou cestu k zahanbenému a málo sebevědomému srdci světa."

8. Michael Ondaatje - Anglický pacient

Román Anglický pacient z roku 1992 se může současnému čtenářovi kvůli prostředí a načasování zdát málo přitažlivý, avšak jakmile se do něj zakousne, už nebude chtít přestat. Druhá světová válka a rozbombardované Toskánsko jsou jen odrazovým můstkem ke strhujícím příběhům čtyř postav pocházejících z úplně odlišných prostředí, které se náhodou setkají těsně před koncem války.

9. J. Lynn - Počkám na tebe

Devatenáctiletá Avery Morganstenová nastupuje na malou univerzitu v Západní Virginii, tisíce kilometrů od domova. Domnívá se, že vzdálenost jí pomůže uniknout před tím, co se jí stalo na halloweenském večírku před pěti lety, kdy se její život navždy změnil. Nyní jen musí chodit včas na vyučování, nosit na levém zápěstí náramek, nepřitahovat k sobě zbytečnou pozornost a možná si najít pár přátel, protože to by byla příjemná změna. Rozhodně ale nepotřebovala a neměla v úmyslu přitáhnout pozornost jediného kluka, jenž by mohl otřást nejistou budoucností, kterou si pro sebe naplánovala.

10. Julie Garwood - Láska a čest

Romanticko-historický příběh lásky plné vášně, napětí i dobové středověké atmosféry jedenáctého století líčí oblíbená autorka s šarmem a vtipem, stejně jako s neobyčejnou schopností vyprávět o stále se opakující touze a snu každé ženy – najít toho pravého. Krásná lady Madelyne žije na dvoře svého bratra, krutého a bezohledného barona Louddona. Na Louddonovo panství však vtrhne s vojskem baron Duncan z Wextonu, řečený Vlk, aby pomstil zločin, kterého se Louddon dopustil.

Duncan z Wextonu o Madelyne ví a chce si ji odvézt jako válečnou kořist. Když ale hrdou krásku spatří, zaručí se, že ji bude ctít a chránit, i kdyby pro ni měl položit život. Odveze ji do svého hradu a jako čestný muž dostojí svému slovu. Nakonec však oba přemůže vášnivý cit a Madelyne se Duncanovi celou svou duší vzdá. Od této chvíle stojí pevně po jeho boku – po boku svého pána – mocného Vlka, který bojuje za její lásku a svou čest.

Autor: Mak

10 knih o lásce, která mění svět. Ifenomén pro vás shromáždil 10 knih, které vás přesvědčí o tom, že láska je největší hnací sílou. Zamilované knihy
Zajímavosti a novinky

 504 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ