10 nejlepších knih, které vám nedovolí usnout

22.10 2015|Knihy
10 nejlepších knih, které vám nedovolí usnout

Existují knihy, které vás zaujmou natolik, že nedokážete přestat číst, dokud je nedočtete. Ifenomen pro vás připravil seznam 10 nejnovějších knih, se kterými zaručeně nebudete moci usnout.

1. George Martin - Píseň ledu a ohně - Games of Thrones

Tento román nevyžaduje samostatnou prezentaci. Všichni jsme sledovali televizní seriál Hra trůnů nebo jsme o něm alespoň slyšeli. Události v knize se odehrávají na kontinentě Westeros, kde se bojuje o trůn. Úvodní část epického fantasy eposu se odehrává ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy...

Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází!

2. Gilian Flynn - Zmizelá

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Psychothriller, který se stal kultem i fenoménem…Po přečtení knihy se začnete ptát sami sebe, do jaké míry znáte svou drahou polovičku?

3. Mariam Petrosyan - Dům, ve kterém...

Děsivý román arménské spisovatelky vypráví příběh z internátní školy pro postižené děti, který se odehrává ve strašlivém domě, který má i s jeho obyvateli prapodivné psychické síly. Obyvatelé vesnice by byli nejradši, kdyby dům neexistoval, ale nikdo se to neopovažuje vyslovit nahlas...

4. Kazuo Ishiguro - Neopouštěj mě

Neopouštěj mě je proti-utopická kniha, jejíž děj se odehrává na konci dvacátého století v britské soukromé škole. Děti se tam učí hrát si ve školních hrách. Postupem času ovšem zjistí, že jejich osud je dar a byly stvořeny, aby spasily nevyléčitelně nemocné. Románem se jako červená nit táhne otázka, co to znamená být člověkem, a nutí čtenáře k zamyšlení nad věcmi, které jsme zvyklí brát jako samozřejmost: kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme?

5. Markus Zusak - Zlodějka knih

Příběh z ledna 1939 je vyprávěn Smrtí a odehrává se v nacistickém Německu. Popisuje vztah mladé dívky se svými pěstouny, ostatními obyvateli jejich okolí a mladého židovského muže, který se skrývá ve svém domě během stupňování druhé světové války. Kniha, publikovaná nejprve v roce 2005, získala řadu ocenění jako nejlepší kniha roku 2005 a byla uvedena na seznamu New York Times Best Seller více než 230 týdnů.

6. Ian McEwan - Pokání

Je to svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každý okamžikem do útoku? Ian McEwan tuto myšlenku dovedl k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba pomoci. S fantastickou úporností pubenscenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla po zbytek života činit pokání. Dle knihy vznikl i stejnojmenný film.

7. Carlos Ruiz Zafón - Stín větru

Vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.

8. David Mitchell - Atlas mraků

Zářivý a vzrušující román o spiknutí začínající v polovině 19. století a končící v post-apokalyptické budoucnosti. 6 příběhů, v nichž je místo pro zradu, vraždy, lásku i oddanost. Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan, ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace – to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy.

9. Neil Gaiman - Američtí bohové

Američtí bohové jsou jedním z nejslavnějších děl autora. Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo.

V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Ester – ti všichni vědí o něm víc, než on sám.

Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky...

10. Khaled Hosseini - Lovec draků

Lovec draků je román o přátelství a věrnosti dvou chlapců - Amira a Hassana. Jeden je členem místní aristokracie, druhý opovrhované menšiny. Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007

Autor: Jad

10 nejlepších knih, s nimiž nebudete chtít usnout. Seznam nejlepších knih posledních si nesmíte nechat ujít. 10 nejlepších knih nebudete chtít odložit
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ