21 knih, které doporučuje Mark Zuckerberg

05.01 2016|Knihy
21 knih, které doporučuje Mark Zuckerberg

V roce 2015 se Mark Zuckerberg zavázal, že přečte jednu knihu týdně. Čtení podle něj přináší duševní spokojenost a knihy nám mohou pomoci plně prozkoumat jakékoliv téma lépe než většina médií. Ifenomén pro vás připravil seznam knih, které se Markovi líbily nejvíce.

1. Idea Factory - Jon Gertner

Současní obyvatelé Silicon Valley nemusí souhlasit, ale John Gertner ve své knize Idea Factory uvádí, že hlavní inovace ve Spojených státech se zrodily v letech 1920-1980 za zdmi Bellových laboratoří (francouzsko-americká společnost v oblasti telekomunikací, elektronických a počítačových systémů). Gertner ve své knize vypráví historii zrodu geniálních vynálezů 20. století, včetně faxu, prvního televizního vysílače pracujícího na velké vzdálenosti i prvního kroku k mobilním technologiím.

2. World Order - Henry Kissinger

Poté, co se Markovi Zuckerbergovi narodila dcera, začal hodně přemýšlet o tom, jak učinit svět lepším a bezpečnějším. V knize World Order - Světový pořádek, autor vysvětluje hlavní body o tom, jak na sebe různé země vzájemně působí, o jejich státnických strategiích či o některých chybách, kterých se země v historii dopustily. Kniha je ideálním čtením v dnešní neklidné době, kterou provází neustálé globální konflikty, které jsou na první pohled neřešitelné.

3. Proč státy selhávají - Daron Acemoglu a James Robinson

Tato kniha je výsledkem 15-letého výzkum MIT ekonoma Darona Acemoglu a politologa z Harvardu Jamese Robinsona. První vydání vyšlo v roce 2012. Autoři se v knize zabývají řadou otázek. Například - Proč jsou některé země bohaté a jiné chudé, proč je rozděluje bohatství a chudoba, zdraví a nemoci, hojnost jídla a hladovění? Může za to kultura, náboženská víra, podnebí, geografické uspořádání? Nebo snad neznalost náležitých opatření a hospodářských strategií? Co měli společného Stalin, král Shyaam, neolitická revoluce a mayské městské státy? Může být současný čínský růst trvalý? Proč dnes už Benátky nejsou průkopníky nových obchodních cest a ekonomických institucí a jejich obyvatelé místo toho dělají pizzy a foukají barevné sklo pro turisty? Proč je například Egypt o tolik chudší než USA? Co mu překáží v cestě k větší prosperitě? Nedá se s tamní chudobou nic dělat, nebo ji lze vymýtit?

Zájem Marka Zuckerberga v oblasti charity roste přímo úměrně s jeho rostoucím kontem. Tato kniha mu pomohla pochopit příčiny globální chudoby.

4. Racionální optimista - Matt Ridley

Kniha Racionální optimista, která vyšla v roce 2010 je možná nejpopulárnější a zároveň nejspornější dílo od mistra sci-fi žánrů Matta Ridleyho. Nejnovější kniha předního britského popularizátora vědy líčí cestu k prosperitě, kterou lidstvo ušlo ve zlepšování svého údělu od doby kamenné po dnešek. Autor odpovídá na tradiční otázku: Co bylo základním faktorem, který lidskému druhu umožnil rozvoj?

Odpověď nalézá v obchodu – směna výrobků, služeb a myšlenek prostřednictvím specializace a dělby práce podněcovala k inovacím, které jsou motorem vzestupu. Díky jejich nekonečnému proudu jsou nyní lidé nejen bohatší, ale i zdravější, šťastnější, svobodnější a rovnější než kdykoli dříve. Ridley je přesvědčen, že lidstvo zůstane na cestě prosperity, dokud se budou „pářit myšlenky“. Svůj optimismus čerpaný z podstaty člověka a celé historie lidstva autor staví do kontrastu s dnešním převládajícím pesimismem a s iracionální popularitou moderních proroctví zkázy světa, z nichž se nikdy žádné nenaplnilo.

5. Portfolios of the poor

Výzkumníci Darrell Collins, Jonathan Murdock Stewart a Orlando Ratven Razenford strávili 10 let zkoumáním života chudých v regionech, jako Bangladéš, Indie a Jižní Afrika. Došli k závěru, že extrémní chudobě se daří tam, kde lidé nevědí, jak hospodařit s penězi a zároveň málo vydělávají, a tam, kde je omezený přístup k finančním institucím, v nichž mohou ukládat své peníze. "Šílel jsem, když jsem si představil, kolik lidí na celém světě - téměř 3 miliardy, žijí za 2,5 USD denně. A více než jedna miliarda lidí žije za méně než 1 USD denně. Doufám, že přečtení této knihy vám pomůže pochopit, jak můžeme tyto lidi podpořit," vzkazuje Zuckerberg.

6. The three-body problem - Liu Cixin

Kniha byla poprvé publikována v roce 2008 a získala několik ocenění za nejlepší příběh a nejlepší sci-fi dílo. Děj se odehrává v době kulturní revoluce za vlády Mao Ce-tunga a vypráví příběh o tom, jak čínská vláda zaslala tajné zprávy do vesmíru, aby převzal Zemi. Podle Marka Zuckerberga je kniha dobrým pomocníkem, jak uniknout z tvrdé reality.

7. Genom - Matt Ridley

Ridley je jediný autor, který se v seznamu Marka Zuckerberga objevil dvakrát. Jeho kniha Genom byla publikována v roce 1990 a vysvětluje dva jevy - vývoj genů a vývoj technologií v oblasti genetiky. "Tato kniha vypráví příběh lidstva z pohledu genů, ne sociologie. To doplňuje mnoho dalších příběhů, které jsem v letošním roce četl," prozradil Mark.

8. Muqaddimah - Ibn Khaldn

Muqaddimah, v překladu Úvod, je nejdůležitější souhrn islámské historie premoderního světa. Knihu napsal ve 14. století arabský učenec Ibn Khaldn. V tomto díle položil základy několika oblastem, včetně filozofie dějin, sociologie, etnografie a ekonomiky. Je to v podstatě pokus o hledání univerzálních prvků lidského pokroku.

9. Sapiens - Yuval Noah Harari

Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají.

Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.

10. The Varieties of religious experience - William James

William James je jeden z nejslavnějších amerických filozofů 19. a 20. století. V této knize James vysvětluje náboženství z hlediska vědomí a zaměřuje se na způsob, jakým lidé používají náboženství k vysvětlení podstaty věcí, aby sami sebe přesvědčili, že jednají se svým životem správně.

11. The New Jim Crow - Michelle Alexander

Profesor práva na Ohio State University a obhájce lidských práv Michelle Alexander ve své knize tvrdí, že válka proti drogám vytvořila kulturu, ve které jsou věznice přeplněné mladými černochy. Jakmile jsou propuštěni z vězení, zachází se s nimi jako s občany druhé kategorie. "Dlouhou dobu jsem se chtěl dozvědět něco víc o reformě trestního práva a spravedlnosti. A tuto knihu mohu jenom doporučit," říká Mark Zuckerberg.

12. The End of Power - Moises Naim

Tento zvučný titul napsal bývalý výkonný ředitel Světové banky a v současnosti vedoucí pracovník Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. Jedná se o historické zkoumání pohybu vládnoucí síly od amerického úřadu vlády, armády až k velkým korporacím v rukou jednotlivců.

13. Kreativita - Ed Catmull

Kreativita je příběh společnosti Pixar, napsaný jedním ze zakladatelů jednoho z gigantů počítačové animace. Catmull vypráví o plné podnikatelské a manažerské moudrosti. Tvrdí, že největší chyba vůdce je potlačovat kreativitu svých zaměstnanců.

14. The Better Angels of Our Nature - Steven Pinker

Podle Marka vypadá 800 stránková kniha harvardského psychologa děsivě, ale je lehce čitelná a rozhodně stojí zato. Pinker se v ní zabývá násilím v různých formách a poukazuje na to, jak 24-hodinové zpravodajství a sociální média zvyšují úroveň agrese a násilí ve světě. Bill Gates se domnívá, že je tato kniha jednou z nejdůležitějších knih, které kdy četl.

15. On Immunity: An Inoculation - Eula Biss

Zuckerberg říká, že vzhledem k anti-očkovací kampani, která se rozběhla v USA a Evropě, je moudré se podívat na studii Euly Biss, která se zabývá tím, proč je opravdu nutné se očkovat. "Je to jasné jako denní světlo: Očkování funguje a je velmi důležité pro zdraví každého jedince v naší společnosti," řekl Mark a dodal, že důrazně doporučuje tuto knihu. "V knize se vysvětluje, proč mnozí lidé zpochybňují bezpečnost očkování, zda je to opodstatněné a zda je to bezpečné, vysvětluje Mark.

16. The Players of Games - Iain Banks

Kniha je brilantním příběhem o hráčích, kteří jsou vyzváni, aby hráli hru svého života v jiné části galaxie. Autor fantazíruje o tom, jak bude vypadat civilizace v případě využití super-moderních technologií, které jsou navrženy tak, aby sloužily lidem a překonaly lidské schopnosti. Tato kniha je i jednou z nejoblíbenějších knih Elona Muska.

17. Gang Leader for a Day - Sudhir Venkatesh

Profesor sociologie na Kolumbijské univerzitě Sudhir Venkatesh se v 90. letech v rámci jednoho velmi radikálního experimentu infiltroval do jednoho gangu v Chicagu. Podle Zuckerberga je jeho příběh velmi inspirující pro komunikaci a porozumění mezi lidmi, a to i navzdory hospodářským a kulturním bariérám. "Čím více budeme vzájemně sdílet své myšlenky, tím víc sympatií a respektu si můžeme navzájem prokazovat," říká ke knize Mark Zuckerberg.

18. Struktura vědeckých revolucí - Thomas Kuhn

T. S. Kuhn byl jedním z nejvlivnějších myslitelů druhé poloviny 20. století. Jeho Struktura vědeckých revolucí, v níž vypustil do světa slovo paradigma, se sama stala paradigmatickým dílem, vzorem pro další práci o autoritě, dějinách a filosofii vědy. Vyvolala nadšené i odmítavé reakce.

19. Orwell's Revenge: The 1984 Palimpsest - Peter Huber

Člen Manhattanského institutu pro politická studia Peter Huber publikoval v roce 1994 neoficiální pokračování románu George Orwella 1984. Román popisuje svět, ve kterém se lidem otevřely nové způsoby komuniace, díky novým technologiím.

20. Energy - Václav Smil

Kniha začíná vysvětlením, co je to energie a postupně se přesouvá k věcem složitějším, jako třeba hledání efektivního paliva šetrného k životnímu prostředí. Kanadský profesor českého původu Václav Smil patří k nejoblíbenějším autorům Billa Gatese.

21. Dealing with China - Henry M. Paulson Jr

Během několika posledních let propadl Mark Zuckerberg čínské kultuře. Naučil se mandarinštinu a opakovaně prohlásil, že jeho dlouhodobým cílem je přesvědčit čínskou vládu, aby svým občanům povolila používat Facebook. Knihu Jednání s Čínou napsal bývalý ministr financí USA. Zkoumá v ní, jak roste vliv Číny vůči zbytku světa.

Autor: Jad

20 knih, které doporučuje Mark Zuckerberg. V roce 2015 se Mark Zuckerberg zavázal, že přečte jednu knihu týdně. Ifenomen má pro vás seznam nejoblíbenějších knih Marka Zuckerberga
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ