Kniha, kterou byste si měli přečíst do 30

07.11 2015|Knihy
Kniha, kterou byste si měli přečíst do 30

Pokud jste ve věku mezi 20 a 30, možná byste měli sáhnout po knize klinické psycholožky Meg Jay - The Defining Decade: Your Twenties Matter – Rozhodující dekáda: proč záleží na letech mezi dvacítkou a třicítkou.

Meg Jay naznačuje, že se učíme ze svých chyb, přičemž poukazuje na své vlastní chyby v průběhu života i na chyby svých klientů. Kniha má ukázat dnešní mládeži, jaké důsledky může očekávat v případě, že se mezi 20. a 30. rokem života nepostaví k životu maximálně zodpovědně a bude odkládat "dospělácký" život na později.

Výše zmíněné období přináší obvykle největší dopady na celý zbytek života. Jedním z důvodů, je podle autorky funkce lidského mozku, jehož funkce vrcholí právě do 30 let. „Do třiceti let je období velkých rizik i příležitostí. Po třicítce už mozek nikdy nenabídne tak velké množství nervových spojení jak před touto hranicí. Nikdy už nebudeme schopni učit se tak rychle a jednoduše nové věci. Proto je nečinnost v tomto období velmi nebezpečná."

Nenechte se rozptylovat od svých cílů

Citace z knihy: „Pokud si necháte vše na potom, tedy na období po 30. roce života, octne se na vašich bedrech obrovská zátěž: potřebujete dosáhnout nějakého úspěchu, oženit se, provdat se, vybrat si místo k životu, vydělat peníze, koupit dům, užít si života, založit vlastní firmu, ušetřit peníze, porodit jedno, dvě nebo tři děti – a to všechno je potřeba udělat ve velmi krátkém čase,“ píše Meg Jay.

Jak to aplikovat v životě?

Je třeba přestat žít na principu Scarlett O´Hara: „Budu o tom přemýšlet až zítra." „Přemýšlejte o tom ještě dnes,“ doporučuje Jay.

Citace z knihy: „Práce ve věku mezi 20 a 30 lety má velmi velký vliv na profesní rozvoj v dlouhodobém horizontu. Ti, kteří začali svou kariéru poměrně pozdě mohou riskovat, že nedokáží překlenout propast, která je odděluje od těch, kteří začali brzy. Mezi 30. a 40. rokem života mnozí z nás litují, že promeškali příležitosti v dřívějším období.“

Jak to aplikovat v životě?

"Brigády, stáže a práce na částečný úvazek během studií by mohly riziko částečně minimalizovat. Získáte zkušenosti a najdete konkrétní obor či oblast, na kterou byste se rádi specializovali. Jakmile zjistíte, která oblast je pro vás ta pravá, soustřeďte na ni všechny své síly a staňte se odborníkem ve svém oboru."

Zapamatujte si hodnotu každého kontaktu

Citace z knihy: „Na Stanfordské univerzitě byla vypracována slavná studie s názvem „Síla slabých vazeb“, která byla zaměřena na jedinečnou hodnotu a význam neznámých lidí v našich životech. "Slabé vazby – to jsou lidé, se kterými jsme v kontaktu, ale ne příliš blízko. Jsou to bývalí zaměstnavatelé, učitelé a další lidé, kteří nepatří mezi naše blízké přátelé. Tato skupina lidí pro nás představuje přístup k něčemu novému, ke zkušenostem, které nemáme. Informace a příležitosti jsou předávány slabými vazbami rychleji než mezi přáteli. Slabé vazby sice nejsou vidět, ale nikdo neví, kdy mohou zapůsobit."

Jak to aplikovat ve svém životě?

Uvědomte si, že sociální sítě jsou vlastně vaše výloha pro ty, s nimiž máte slabé vazby. A vaše opravdu soukromé věci by měly zůstat jen v kruhu vašich blízkých přátel. Dalším důležitým bodem jsou kolegové a zaměstnavatel. Slabé vazby jsou pojítkem k vaší budoucnosti. Proto bez ohledu na to, jak to na vašem pracovišti vře, se snažte chovat dobře. Samozřejmě vás nikdo nenutí, abyste kolegy a zaměstnavatele milovali jako svou rodinu, ale jisté přátelské dekorum bude ve vaší budoucí kariéře jen k dobru.

Nepodceňujte emoce

Citace z knihy: "Časopisy pro mladé lidi ve věku mezi 20 a 30 lety jsou doslova posedlé touhou vyhnout se vážnému závazku. Ale ve své ordinaci slyšívám zcela odlišné příběhy. Lidem v tomto věku se nedaří najít stejně starý protějšek, který by chtěl založit rodinu nebo alespoň najít věrného a milujícího partnera. Mí klienti, kteří zastávají vysoké pozice, cítí velkou potřebu mluvit o této tématice a zároveň chtějí doufat v lepší zítřky."

Jak to aplikovat v životě:

Když si musíte zvolit mezi rodinou a kariérou, pokuste se najít rovnováhu. Seberalizace je pro každého z nás jistě důležitá, ale ne vždy nám umožňuje pochopit hodnotu vztahů, ve kterých jsem."

Citace z knihy:Na jednom našem projektu se podílelo 100 žen ve věku mezi 20 až 70 lety. Každá žena byla požádána, aby popsala nejtěžší událost v životě. Ženy často mluvily o těžkých vztazích s šéfy nebo o neopětovaných láskách. Byly tam i příběhy o vážných nemocech. Ale nejsmutnější a nejdelší debaty byly věnovány neúspěšným manželstvím.“

Jak to aplikovat ve svém životě?

„Milujte a oceňujte svého partnera, pokud máte to štěstí, že prožíváte úspěšné manželství,“ říká Meg Jay. Brzké sňatky podle statistik nedopadají dobře, ale před třicítkou věku novomanželů se pokles budoucí rozvodovosti zastavuje. Meg Jayová varuje, že třicátníci a čtyřicátníci můžou mít větší problémy se vzájemným sžíváním se a tolerancí.

Rodina: Učiňte správné rozhodnutí

Citace z knihy: Výběr partnera pro život je důležitá, ale zároveň děsivá věc. Od vašeho rozhodnutí se bude odvíjet celý váš život a pravděpodobně i život vašich dětí a dalších generací. Nezapomínejte na důležitou skutečnost, že váš vztah by vám měl přinášet radost nejen teď, ale i v daleké budoucnosti.

Jak to aplikovat ve svém životě?

Vyberte si manžela (muži manželku), který bude nejen dobrý milenec a přítel, ale také potenciálně dobrý otec pro vaše děti. Ptejte se: „Bude zodpovědný?“ „Můžete mu v věřit v budoucnosti?“

Kniha Meg Jay nenabízí odpovědi na zásadní otázky života. Vychází ovšem ze zkušenosti svých klientů a snaží se mladým lidem ukázat, jaká rizika jim hrozí v případě, že budou opravdový vstup do reálného života neustále odkládat.

Autor: OlD

Kniha, kterou byste si měli přečíst do 30. Pokud jste ve věku mezi 20 a 30, možná byste měli sáhnout po knize klinické psycholožky Meg Jay - The Defining Decade: Your Twenties Matter
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ