7 faktů, které byste měli vědět o Mount Everest

03.04 2019|Zajímavosti
7 faktů, které byste měli vědět o Mount Everest

Dne 29. května 1953 dokončili Edmund Hillary a Tenzing Norgay první potvrzený výstup na Mount Everest, který se nachází 8844 metrů nad mořem. Ačkoliv oba horolezci strávili na vrcholku jen 15 minut, podařilo se jim vyfotit několik fotografií a sníst pár mátových koláčků, které byly ranou verzí dnešních energetických tyčinek. Od té doby se na Mount Everestu odehrálo mnoho zajímavých příběhů a zjistilo se o něm mnoho zajímavých faktů. Ifenomén má pro vás 7 z nich.

1. O Mount Everestu nikdo nevěděl až do 19. století

V roce 1802 Britové zahájili velký trigonometrický průzkum, aby zmapovali indický subkontinent. Těžké vybavení, členitý terén, monzuny, malárie a štíři jim práci nesmírně ztěžovali. Nicméně, Britové získali úžasně přesná data. Brzy se ukázalo, že nejvyšší hora světa se nachází v Himalájích, nikoliv v Andách, jak se dříve věřilo. Do roku 1852 se nazýval Everest Peak XV. V roce 1856 pak Britové konečně zaměřili jeho výšku na 8 839 metrů, což je jen o 5 metrů méně než změřily moderní přístroje.

Mount Everest


2. Hillary a Tenzing nemuseli být na Mount Everest první

George Mallory, britský učitel se zúčastnil prvních třech zdokumentovaných pokusu zdolat Mount Everest od roku 1921 do roku 1924. Před poslední z těchto expedic napsal: "Je to skoro nemyslitelné, že jsem se nedostal na vrchol. Nemohu sebe vidět jako poraženého." Dne 4. června 1924 se společně se svým kolegou otočili asi 900 metrů před vrcholem a vrátili se zpět. Mallory a Andrew Irvine se pak pokusili dosáhnout slávy ještě jednou. 8. června opustili kemp číslo 6 a naposledy byli viděni odpoledne, jak se vydali vzhůru ve svých tvídových kabátech, okovaných botách a jiném primitivním oblečení. Někteří lidé se domnívají, že před tím, než Mallory a Irvine na cestě dolů zemřeli, dosáhli vrcholu. Záhadu mohla vyřešit kamera, ta se ovšem v kapsách Malloryho, jehož tělo bylo konečně objeveno v roce 1999, nenašla. Tělo Irvina se dosud nenašlo.

Základní tábor Mount Everest


3. Tenzing už jednou na vrcholu málem byl

Po Malloryho smrti se na vrchol Mount Everestu vydalo dalších 10 expedic. Ani jedna však neuspěla. Tenzing Norgay se zúčastnil šesti z nich jako portýr, a později jako plný člen týmu, díky čemuž získal cenné zkušenosti. V roce 1952 došel s jedním švýcarským horolezcem asi 243 metrů před vrchol. Následující rok překonal svůj rekord a společně s Hillarym dosáhl vrcholu. Od té doby vylezlo na vrchol Mount Everest dalších 4000 horolezců, včetně Hillaryho syna a jednoho ze synů Tenzinga.

Základní tábor Mount Everest


4. Po cestě na vrchol je mnoho mrtvol

Při pokusu vylézt na Mount Everest zemřelo asi 240 lidí. Laviny, skalní sesuvy, bouře, pády, výšková nemoc, mráz, vyčerpání a jejich kombinace se pro těchto 240 lidí ukázaly jako fatální, zejména pak v zóně smrti, která se nachází ve výšce 7 924 metrů. Vzhledem k tomu, že cesta dolů je vyčerpávající a nebezpečná, mnoho mrtvol zůstane tam. Jsou dobře zachovalé ve sněhu a zřejmě slouží jako ukazatelé stezky pro další horolezce, kteří jdou kolem. K asi nejsmrtelnějšímu dni na Mount Everest došlo v květnu 1996, kdy zahynulo 8 lidí při bouři. Ani tato událost, kterou proslavil ve své knize "Peklo blízko nebe" Jon Krakauer, nezabránila přílivu lidí ochotných utratit desítky tisíc dolarů za šanci zkrotit nejvyšší horu Země. Dopravní zácpy jsou hlášeny dokonce v horních táborech. V roce 2013 došlo v jednom z horním táboru k bitce mezi třemi evropskými horolezci, do které se zapojilo více než 100 šerpů, kvůli hrubému a nebezpečnému chování při pokusu o výstup. Mezitím umírají další lidé. Každý rok zemře na Mount Everest v průměru kolem 10 lidí.

Základní tábor Mount Everest 3


5. Z vrcholu Mount Everest se stává hřbitov a smetiště

Již v roce 1963 napsal jeden horolezec v National Geographis, že část Mount Everestu se stala nejvýše položeným smetištěm na povrchu Země. Tamní životní prostředí kazí prázdné kyslíkové láhve, lidské výkaly, potravinářské obaly, zničení horolezecké vybavení, potrhané stany a další odpad. Při jediném čištění na jaře roku 2011 bylo z Mount Everestu odstraněno více než 8 tun odpadků a mnoho tun tam stále zůstává. Aby se tomu zabránilo, nepalská vláda nyní od horolezců požaduje, aby přinesli zpět veškeré své vybavení, jinak jim propadne kauce ve výši 4000 USD. Nedávno byly také v blízkosti hory nainstalovány odpadkové koše a spalovna odpadu.

Mount Everest 2


6. Jen málo zvířat se vydá na vrchol Everestu

Národní park Sagarmatha, do kterého spadá i Mount Everest a okolní vrcholky, podporuje celou řadu savců, kteří žijí v nižší polohách, od sněžných leopardů, pand červených až po himálajského tahra. Na území parku pobývá až 150 druhů ptáků. Nicméně, žádný z těchto volně žijících živočichů se nenachází v místech, která jsou výše než 6000 metrů. Výjimkou jsou jen himalájští skalní pavouci, kteří byli pozorování ve výšce 6 705 metrů, kde se živí hmyzem, který vynesl vítr, dále pak žlutozobá vrána, která následovala horolezce až do 8 077 metrů a husy, které migrují přes Mount Everest na své cestě z tibetské plošiny do indických močálů.

Mount Everest z Kalapathar


7. Everest je nejvyšší bod od hladiny moře, ale jiné hory jsou vyšší

Mauna Kea, sopka na Havaji, má vrchol 4205 metrů na hladinou moře. Vzhledem k tomu, že její úpatí začíná na dně oceánu, je ve skutečnosti vysoká více než 10 058 metrů, díky čemuž by alespoň podle tohoto měření byla nejvyšší horou světa. Stejně tak není Mount Everest ani nejvzdálenější od středu Země. Vzhledem k tomu, že Země není dokonalá koule a je u rovníku vyboulená, náleží tato pocta hoře Chimborazo v Ekvádoru. Chimborazo leží nedaleko rovníku a díky zploštění Země je tak jeho vrchol místem nejvzdálenějším od středu Země.

Autor: Jad

7 faktů, které byste měli vědět o Mount Everestu. Od té doby se na Mount Everestu odehrálo mnoho zajímavých příběhů a zjistilo se o něm mnoho zajímavých faktů. Ifenomen má pro vás 7 z nich.
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ