8 odvážných konceptů budoucích letadel

18.01 2016|Technika
8 odvážných konceptů budoucích letadel

Vědecký pokrok nikdy nestojí na místě. Před více než 40 lety jsme si nemohli ani představit, že by mohlo existovat něco takového, jako dotykový smartphone nebo tablet. Stejně tak je to v oblasti dopravy. Následující fotografie vám ukáží, jak by mohly vypadat civilní dopravní letadla za několik desítek let.

1. Progress Eagle

Letadlo Progress Eagle je prací španělského umělce Oscara Vinalsa. Toto gigantické letadlo se třemi palubami může nést až 800 cestujících.

Progress Eagle


Hlavním rysem tohoto futuristického letadla je sázka na udržitelnost. Podle návrhů bude energie potřebná pro provoz motorů generována solárními panely na střeše a křídlech.

Progress Eagle 2


I přes skutečnost, že koncept vypadá opravdu velmi fantasticky, autor se domnívá, že takový model bychom mohli na světě vidět už v roce 2030.

Progress Eagle 3


2. LAPCAT A2

V současné době trvá let z Bruselu do Sydney asi 20 hodin. Zakladatel britské firmy na reaktivní motory Alan Bond se domnívá, že je to příliš dlouho. Jeho loď LAPCAT A2 bude moci přepravit 300 cestujících z Evropy do Austrálie za pouhé 4,5 hodiny. Alespoň to tak tvůrce tvrdí.

LAPCAT A2


Vysoká rychlost letadla (6000 Km/h) bude vznikat díky hybridnímu pohonnému systému, tzv. SABRE, který je kombinací proudových a raketových motorů. V proudových motorech bude fungovat kapalný vodík, který bude ochlazen na -150 stupňů oxidačním činidlem a v raketovém motoru bude fungovat kapalný kyslík.

LAPCAT A2 2


Další rysem této nové lodi bude aerodynamický tvar, který bude snižovat odpor vzduchu a zároveň bude létat dvakrát výše než moderní Boeingy.

LAPCAT A2 3


3. Supersonic Green Machine

Koncept nadzvukového letadla, které je schopné vyvinout rychlost až 1,6 mach, byl vyvinut společností Lockeheed Martin. Hlavních výhodou těchto letadel by měla být jejich variabilita motorů, díky které bude možné v případě potřeby změnit režim provozu. Například během vzletu a přistání budou použity konvenční proudové motory ke snížení hluku a úspoře paliva.

Supersonic Green Machine


Kromě toho se předpokládá, že na rozdíl od Concordu, by bylo Supersonic Green Machine šetrné k životnímu prostředí. Tvůrci mluví o snižování emisí oxidu dusíku o tři čtvrtiny. A samozřejmě nemůžeme ignorovat bizarní tvar ocasu letadla. Nejedná se o designové vylepšení, nýbrž o technickou záležitost, díky které se letadlo může lépe vypořádat s tzv. aerodynamických třeskem.

Supersonic Green Machine 2


4. Box Wing Jet

Další model firmy Lockheed Martin. Box Wing Jet s novou uzavřenou konstrukcí křídel používá lehké materiály. Předpokládá se, že tento typ křídel by měl výrazně zvýšit poměr zdvihu k síle odporu, což je důležitým parametrem pro téměř všechny létající stroje.

Box Wing Jet


Kromě netradiční struktury křídel výrobci plánují instalaci účinnějších proudových motorů, které budou zajišťovat tah nejen kvůli spalování paliva, ale také v důsledku zvětšených ventilátorů v přední části letadla.

Box Wing Jet 2


5. PAK TA

Koncepce ruského vojensko-dopravního letadla byla předložena na zasedání vojensko-průmyslové komise v březnu 2015. Předpokládá se, že nový letoun PAK TA bude schopen létat rychlostí do 2000 km/h na vzdálenosti přes 7000 km a současně přepravovat až 200 tun nákladu. Nákladové prostory této futuristické lodě budou mít několik úrovní a budou navrženy tak, aby se automaticky regulovalo přetížení.

PAK TA


6. Business Jet Skyline

Business Jet Skyline je koncept nadzvukového letounu určený pro mezikontinentální trasy business třídy. Letoun má proměnlivou geometrii křídel, aby mělo letadlo na výběr z několika možností aerodynamiky při nadzvukových a podzvukových rychlostech.

Business Jet Skyline


Letoun má panoramatická okna a průhlednou spodní část kokpitu, coč má zajistit vynikající viditelnost pro posádku. Zasklení z průhledných polymerních materiálu dokáže pod vlivem elektrické energie měnit světelnou propustnost.

Business Jet Skyline 2


7. NASA N3-X

Koncepce, kterou vymyslela samotná NASA. Letadlo je navrženo podle schematu létajícího křídla. Jedná se o speciální hybridní konstrukci, jejiž křídla a trup tvoří jednotný celek. Hlavním rysem tohoto modelu je technologie TeDP (turboelectric distributed propulsion).

NASA N3-X


Na konci obou křídel modelu N3-X se nachází turbíny, které produkují energii pro 15 supravodivých elektrických motorů, jež zajišťují pohyb vrtule. N3-X má rozpětí více než 40 metrů a může nést až 300 cestujících najednou.

NASA N3-X 2


8. Shabtai Hirshberg - přátelský Eco Design letadel pro rok 2030

Absolvent Fakulty automobilového designu na Vysoké škole v Detroitu Shabtai Hirshberg vytvořil nový design komerčních letadel budoucnosti.

Shabtai Hirshberg


Letadlo je sestaveno tak, že jeho tvar umožňuje snížení spotřeby o 30 %, díky čemuž je možné zkrátit dobu letu a zajistit cestujícím pohodlnější prostředí.

Shabtai Hirshberg 2Autor: Jad

8 odvážných konceptů budoucích letadel. Následující fotografie vám ukáží, jak by mohly vypadat civilní dopravní letadla za několik desítek let. Letadla budoucnosti
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Lukáš|18.01 2016 14:03
Já bych vsadil na drony pro lidi
Odpovědět
 2