Astronomové vyfotografovali "čelisti bestie"

03.02 2015|Zajímavosti
Astronomové vyfotografovali "čelisti bestie"

Neuvěřitelné snímky zachytili odborníci z Evropské jižní observatoře (ESO) pomocí sady VLT dalekohledů v chilské poušti Atacama.

Kometární globule CG4

Podivně vyhlížející "stvoření" na fotografii je plynové mračno známé jako kometární globule. Kometární globule na snímcích z Evropské jižní observatoře vypadá jako výhrůžně rozevřená tlama gigantické kosmické obludy.
Hrůzostrašná globule CG4 je ve skutečnosti slabá mlhovina

Ačkoliv na tomto záběru se zdá být mohutná a jasná, ve skutečnosti jde o jemnou mlhovinu, která je stěží v dosahu amatérských pozorovatelů. Také její skutečná fyzikální povaha zůstává pro vědce záhadou. Globule jsou často místem zrození hvězd a hodně jich vykazuje ve svých hlavách množství velmi mladých hvězd. CG4 se nachází ve vzdálenosti asi 1300 světelných let od Země v souhvězdí Lodní zádi. Je to docela hustý oblak plynu a prachu, který můžeme vidět ve světle blízkých hvězd. Obrázky zachycují jen malou část CG4, tzv. "hlavu".

Autor: Jil, ESO

Astronomové vyfotografovali čelisti bestie Neuvěřitelné snímky zachytili odborníci z Evropské jižní observatoře (ESO) pomocí sady VLT dalekohledů v chilské poušti Atacama.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ