Chce vám váš šéf koupit elektrické křeslo? Nebojte se!

20.01 2015|Technika
Chce vám váš šéf koupit elektrické křeslo? Nebojte se!

Pokud vám chce váš šéf koupit elektrické křešlo, nemusí to nutně znamenat, že vás nenávidí. Naopak, možná mu na vás záleží a stará se o vaše zdraví.

Jak si zachovat zdraví v kanceláři?

Vševědoucí statistiky ukazují, že většina kancelářských pracovníků tráví denně 9 hodin a více v sedě. Jedna z vizionářek Silicon Valley, Nilofer Merchant, se k tomu vyjadřila docela jasně: "Naš den je jen sezení a kouření." Tyto činnosti mají poměrně negativní vliv na zdraví, což vede k problémům pohybového aparátu a následně se zvyšuje i riziko kardiovaskulárních onemocnění a obezity. Tento problém nyní řeší projekt Darma.Jak funguje Darma

Projekt Darma získal své jméno po zakladateli zen buddhismu Bodhidharmovi. Darma je "elektronické křeslo", přesněji řečeno elektronická podložka na sedadlo. Darma měří rozložení tlaku, který působí na vaši páteř, srdeční frekvenci, dechovou frekvenci, a na základě těchto údajů vám speciální software poskytne poradenství o správném držení těla, řekne vám, kdy se máte protáhnout nebo kdy máte začít s dechovým cvičením, abyste se zbavili stresu.

Hlavní částí Darmy jsou optické senzory, které vyvinul absolvent Singapurské národní univerzity a zakladatel projektu Junhao Hu. Fungování senzorů je založeno na změně optických vlastností vlákna v ohybech v různých místech. Senzory maji velmi vysokou citlivost, která jim umožní zaregistrovat i pohyby tak malého rozsahu, jako je například kmitání povrchu lidského těla v průběhu kontrakce srdce a dýchání. Darma ani nemusí být v kontaktu s celým tělem. Stačí, když na ní budete jen sedět. Senzory jsou schopny měřit data i přes oděv, takže se v kanceláři rozhodně nemusíte svlékat.

Vývojařský tým je ohledně budoucnosti projektu velmi optimistický

Na rozdíl od různých fitness trackerů a podobných systému, se Darma nemusí nabíjet každý den. Baterie vydrží po dobu jednoho měsíce. Vývoj Darmy byl brán opravdu vážně. Podílela se na něm i bývalá ředitelka biomedicínských útvarů NASA Joan Vernikos. Darma je prvním krokem k "chytrému oblečení".

Autor: Jil

Chce vám váš šéf koupit elektrické křeslo? Nebojte se! Pokud vám chce váš šéf koupit elektrické křešlo, nemusí to nutně znamenat, že vás nenávidí. Naopak, možná mu na vás záleží a stará se o vaše zdraví.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ