Fotogalerie: Jak vysychá Aralské jezero

10.01 2015|Zajímavosti
Fotogalerie: Jak vysychá Aralské jezero

Aralské jezero bývalo prosperující oázou na Hedvábné stezce a čtvrtým největším jezerem světa. Za poslední roky z něj ovšem zůstala jen slaná a toxická poušť. Fotografie, které pořídila NASA družící TErra ukazují, jak Aralské jezero vyschlo za posledních 15 let.

Ekologové z celého světa jsou stále v naději, že podaří zabránit jedné z nejhorších ekologických katastrof způsobených člověkem. Černý obrys na fotografiích ukazuje původní rozlohu Aralského jezera.

Aralské jezero 2001


Ekologická zkáza Aralského jezera začala v roce 1954, kdy se Sovětský svaz rozhodl aplikovat poznatky marxistické vědy na zemědělství. Úmyslem bylo pěstovat v Kazachstánu a především Uzbekistánu bavlnu, která se tehdy dala velmi výhodně prodávat na světových trzích. Jenže k jejímu pěstování byla třeba voda, hodně vody. A tak Sovětský svaz začal budovat umělé zavlažovací kanály a ojedinělé zemědělské plochy v pouštních oblastech Aralu.

Aby toho nebylo málo, Aralské jezero si oblíbila i Rudá armáda, konkrétně její oddělení pro výzkum biologických zbraní. A tak se zde zcela volně testovaly jedy, viry a bakterie, které pustošily vše, co nezničilo sucho nebo sůl. Když program skončil, zapečetili vojáci zbytky jedů do speciálních prostor.

Aralské jezero 2002


Aralské jezero, které naplňovaly řeky Amudarja a Syrdarja z pohoří Pamír a Ťan-šan, začalo vysychat a reagovat na znečištění hnojivem. Plocha jezera se během celého období zmenšila o dvě třetiny a objem vody klesl na desetinu.

Aralské jezero 2003


Díky nízkému obsahu vody se zvyšovala koncentrace soli. Dnešní voda v Aralském jezeře je 8x slanější než ta v oceánu. Takto razantní změny způsobily, že se voda v jezeře stala doslova jedovatou, což vedlo k vymírání zdejší fauny a flóry. Jezero nyní obklopuje solná poušť, která je zkázou pro přilehlé bavlníkové plantáže, na které silný vítr roznáší sůl. Jedovatý prach z Aralu se najde dokonce až v přes pět tisíc kilometrů vzdáleném Východočínském moři!

Aralské jezero 2004


Původně jednotné jezero se v roce 1987 se jezero rozpadlo na dvě oddělená jezera Severní (Malé) a Jižní (Velké) Aralské jezero. Po osmi letech byly obě jezera spojeny kanálem, který měl zajišťovat výměnu vody. Provoz kanálu byl ovšem finančně náročný a po čase ztroskotal.

Aralské jezero 2005


V roce 2003 došlo ze strany Kazachsánu k pokusu o záchranu Severního jezera. Jižní jezero je předem odesané. Podle odhadů by mohly obě jižní částí (východní i západní) vyschnout do dvaceti let. Pozitivní zprávou je, že v roce 2005 se díky penězům převážně z Evropské unie podařilo dokončit projekt, který má pomocí ekologicky přirozených metod stabilizovat severní jezero. Přestože tomu málokdo věřil, opravdu od té doby hladina jezera stoupla o dva metry a navíc poklesla slanost vody na relativně snesitelnou míru.

Aralské jezero 2006


V roce 2006 je Aralské jezero rozděleno na tři části: Severní Aralské jezero, Východní mělká část a Západní hluboká část.

Aralské jezero 2007


Podle informací časopisu Scientific American trpí lidé žijící ve vyschlé deltě řeky Amudarji častějšími dýchacími potížemi, očními chorobami, problémy s játry a ledvinami, chudokrevností, ale také rakovinou hrtanu a jícnu.

Aralské jezero 2008


V roce 2009 došlo k úplnému vyschnutí východní části, protože do ní nepřitéká dostatek vody a převažuje výrazně výpar nad přítokem.

Aralské jezero 2009


Ekologové záchranu Aralského jezera ještě stále nevzdali. Existuje mnoho plánu jak jej zachránit. Zachovaly se dokonce i ty z dob někdejšího Sovětského svazu. Jeden z nich dokonce počítal s možností odklonit toky řek Volhy, Obu a Irtyše z Ruska a plnit vyschlou aralskou pánev jejich vodou. Odhady ceny takového projektu šplhají k padesáti miliardám dolarů a téměř nikdo rozumný už o podobné variantě neuvažuje.

Aralské jezero 2010


Pokud má Aralské jezero nějakou naději, pak jsou to přirozené a odkloněné přítoky. Bohužel, i kdyby Uzbekistán na toto řešení přistoupil a na úkor svých bavlníkových platnáží nechal Amudarju znovu odklonit do Aralského jezera, trvalo by podle optimistických propočtů pětasedmdesát let, než by se jezero znovu naplnilo!

Aralské jezero 2011


Uzbekistán se však svého hlavního vývozního artiklu nevzdá bez kompenzací za ztráty, které by mu to přineslo.

Aralské jezero 2012


Aralské jezero 2013


Aralské jezero 2014


Léto 2014 znamenalo pro Aralské jezero (dříve nazývané moře) další kapitolu v jeho smutných dějinách. Východní část zcela vyschla a zbyla po ní jen poušť.Aralské jezero se stalo hřbitovem lodí

Autor: Jad

Aralské jezero. Foto: Jak vysychá Aralské jezero. Jezero, které naplňovaly řeky Amudarja a Syrdarja z pohoří Pamír a Ťan-šan, začalo vysychat a reagovat na znečištění hnojivem. Nyní Aralské jezero..
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ