Trump prezidentem: Putin se raduje, Hollande se děsí

09.11 2016|Politika
Trump prezidentem: Putin se raduje, Hollande se děsí

Donald Trump se stane 45. prezidentem USA poté, co zvítězil nad svou demokratickou konkurentkou Hillary Clintonovou. Republikánský kandidát překonal předvolební dotazování v nerozhodných státech a vyhrál na klíčových bojištích ve Floridě, Ohiu a Pensylvanii.

Trump vyhrál ve 28 amerických státech s 289 volebními hlasy, zatímco Clinotonová pouze v 18 státech a Columbii, s 218 hlasy. Po zprávě o jeho vítězství prudce klesly globální trhy, které se později mírně zotavily.

Státní činitelé celého světa se vyjadřují k novému prezidentovi

Německý ministr zahraničí uvedl, že výhra Trumpa světovou situaci ještě zhorší a americká zahraniční politika se stane méně předvídatelnou. Německá kancléřka Angela Merkelová gratulovala Trumpovi. Mimo EU nemá Německo se žádnou zemí takový vztah jako s USA, uvedla. Trumpovi nabídla úzkou spolupráci.

Ruský prezident Vladimír Putin řekl, že doufá, že by se vazby mezi USA a Ruskem mohly zlepšit. Putin naznačil ochotu Mosky plně obnovit vztahy se starým nepřítelem studené války, se kterým je momentálně na kordy kvůli konfliktu v Sýrii. "Jak jsem již několikrát řekl, není naše vina, že vztahy Ruska a USA jsou v tomto stavu. Rusko je připraveno a chce obnovit vztahy s USA. Víme, že to bude těžké, ale jsme připraveni," řekl Putin.

"Jsme přesvědčeni, že Trumpovo předsednictví nabízí více příležitostí ke globálnímu růstu a snížení geopolitické konfrontace prostřednictvím pragmatického a na výsledky orientovaného přístupu," řekl Kirill Dmitrijev, vedoucí ruského státního majetkového fondu. "Méně konfrontační zahraniční politika USA bude odemykat velké příležitosti ke společnému obchodu a investicím, což povede ke stabilnějšímu a bezpečnějšímu světu, který se může zaměřit na růst a prosperitu svých občanů," dodal Dmitrijev.

Evropská unie prohlásila, že úzká spolupráce s USA byl jediný způsob, jak se vypořádat s výzvami po celém světě.

Na Kubě, se kterou vláda Baracka Obamy po více než půlstoletí obnovila v loňském roce diplomatické styky, vznikly obavy z obnovy nepřátelství se Spojenými státy.

Izraelský premiér Benjamon Netanjahu se ze zvolení Trumpa zaradoval. Trump je podle něj opravdovým přítelem izraelského státu a Netanjahu se těší na spolupráci s ním.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že by nový americký prezident měl dodržovat dohodu o íránském jaderném programu. „Očekáváme, že to po Spojených státech bude vyžadovat také mezinárodní společenství,“ prohlásil podle agentury Irna.

Vítězstvím Donalda Trumpa začíná podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda období nejistoty. Francie bude při jednáních se Spojenými státy o mezinárodních otázkách obezřetná a upřímná. V srpnu Hollande odsoudil „výstřednosti“ amerického miliardáře, z nichž se podle něj člověku „dělá špatně“.

Britská premiéra Theresa Mayová poblahopřála Donaldu Trumpovi a vzkázala, že Velká Británie a USA zůstanou i nadále silnými a blízkými partnery v obchodě, bezpečnosti i obraně.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg poblahopřál Trumpovi a připomněl, že americká vůdčí role v NATO je stejně důležitá jako vždy. Připomněl výzvy měnícího se bezpečnostního prostředí ve světě, hybridní konflikty, kybernetické útoky i teroristickou hrozbu. „Čeká nás další práce,“ podotkl Stoltenberg.

Jižní Korea očekává, že Trump bude pokračovat v tlaku na KLDR kvůli jejímu jadernému programu.

Čína je připravena spolupracovat s novým americkým prezidentem, aby byl zajištěn stabilní a spolehlivý rozvoj bilaterálních vztahů, uvedla čínská diplomacie.

Současný prezident Barack Obama blahopřál miliardáři Donaldu Trumpovi k jeho vítězství hned ráno. Zároveň jej pozval na návštěvu do Bílého domu na čtvrtek 10. listopadu v rámci procesu hladkého přechodu k moci.

Trump a jeho vize

Trump Americe slíbil, že zatočí s korupcí. Prohlásil, že bude prezidentem všech Američanů a požádal o spolupráci i ty, které ho odmítli podporovat s tím, že budou hledat společnou řeč. Ačkoliv slíbil, že se pomstí své soupeřce Hillary Clintonové a zřídí speciální vyšetřovací tým, který by prošetřil uniklé emaily, po jeho prvním volebním projevu nebyly po pomstě ani památky. Dokonce Clintonovou pochválil za její tvrdou kampaň a službu Americe.

Trump projevil smělé plány v oblasti ekonomiky. Zdvojnásobíme růst a budeme mít nejsilnější ekonomiku světa. Budeme spolupracovat se všemi státy ve světě, které budou chtít. Chceme pracovat na své budoucnosti. Musíme znovu získat osud naší země,“ dodal Trump a na závěr poděkoval všem včetně své rodiny a volebního týmu za podporu.

Zdroj: BBC, CNN

Prezidentské volby v USA vyhrál Donald Trump, který porazil Hillary Clintonovou. 45. prezident USA Donald Trump pronesl svůj první projev.
Zajímavosti a novinky

 2 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ