Trump: Clintonová začne v Sýrii třetí světovou válku

26.10 2016|Politika
Trump: Clintonová začne v Sýrii třetí světovou válku

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump prohlásil, že jeho soupeřka Hillary Clintonová plánuje v rámci zahraniční politiky vyvolat třetí světovou válku. Podle Trumpa by se USA měla zaměřit spíše na poražení islámského státu než na odstranění syrského prezidenta.

Bezletová zóna v Sýrii

Hillary Clintonová nedávno navrhla bezletovou zónu nad Sýrii. Vrchní šéf americké armády řekl, že by to mohlo znamenat konflikt s ruskými stíhačkami v regionu. Clintonová obvinila Trumpa z toho, že hraje na obavy Američanů. "Skončíme ve třetí světové válce, pokud budeme poslouchat Hillary Clintonovou," trval na svém Trump. "Nebojujeme v Sýrii, v Sýrii bojuje Sýrie, Rusko a Írán."

"Rusko je jaderná země. Taková země, kde na rozdíl od jiných zemí atomovky skutečně fungují," varoval Trump. Trump dále zpochybnil dlouhodobou snahu USA odstranit syrského prezidenta Bašára Asada."Měli bychom se zaměřit na odstranění islámského státu, ne na Sýrii.

Upozornil také na to, že Clintonová po té, co ostře kritizovala ruského prezidenta Vladimíra Putina, s ním nemůže ani vést žádný dialog. "Jak se chce vrátit k debatě s tímto mužem, poté, co mu řekla? Pokud bude zvolena, k debatě by mělo dojít 8. listopadu." Clintonová kritiku odmítla s tím, že experti na národní bezpečnost odsuzují Donalda Trumpa jako nezpůsobilého šéfa. "On jen papouškuje Putinovy diskuze a hraje Američanům na nervy.

Zabijte hodně Syřanů

Varování Trumpa před konfrontací s Ruskem se odrážejí od slov nejvyššího vojenského důstojníka amerických ozbrojených sil. Předseda Sboru náčelníků Marine Gen Joseph Dunford řekl zákonodárcům, že bezletová zóna v Sýrii by mohla znamenat válku s Ruskem. "Absolutní kontrola vzdušného prostoru v Sýrii by vyžadovala, abychom šli do války proti Sýrii a Rusku," řekl Gen Dunford. "To je dost zásadní rozhodnutí, které rozhodně neuděláme."

V konečné prezidentské debatě v Nevadě, která proběhla 20. října, Clintonová nastínila svou budoucí politiku. "Bezletová zóna může zachránit životy a uspíšit konec konfliktu v Sýrii," řekla na jevišti. Ale v roce 2013 při svém projevu na Wall Street Clintonová řekla, že zřízení bezletové zóny by mohlo zabít mnoho Syřanů. Přepis rozhovoru zveřejnil Wikileaks.

Civilní ztráty na životech by vyplynuly z nutnosti USA uzavřít syrské protivzdušné obrany, které jsou umístěny v zalidněných oblastech. Politika Clintonové nejen, že nesouhlasí s prezidentem Barackem Obamou, ale bude i významnou eskalací americké angažovanost v syrském konfliktu. Trumpova kritika přichází dva týdny před volbami, zrovna v době, kdy se jeho kampaň potýká s řadou obvinění ze sexuálního napadení.

Co bude dál?

Oba kandidáti stráví zbývajících 13 dní kampaně křižováním různých zemí USA, ve snaze přesvědčit nerozhodné voliče. Očekává se mnoho vystoupení v bitevních státech, jako je Ohio, Severní Karolína, Florida a Pennsylvania. Voliči půjdou k volebním urnám v úterý 8. listopadu, kde rozhodnou, kdo se stane 45. prezidentem USA. Nový americký prezident zahájí svou funkci 20. ledna 2017.

Zdroj: BBC

Donald Trump varuje - politika Clintonové začne třetí světovou válku v Sýrii. Clintonová se chce v Sýrii zřídit bezletové zóny. Mohlo by to znamenat válku s Ruskem
Zajímavosti a novinky

 2 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ