Rusko a USA jsou v přímém konfliktu

13.10 2016|Politika
Rusko a USA jsou v přímém konfliktu

Není to nová studená válka. Není to ani hluboký chlad. Je to konflikt se vším všudy. Vztahy USA a Ruska se uprostřed přívalu obvinění, neshod a konfrontace v konkurenčních vojenských operacích prudce zhoršily. "Je to konflikt, o tom už není pochyb," řekl Matthew Rojansky, ředitel Kennana Institute ve Wilson Center o americko-ruské konfrontaci.

Lavrov popírá ruský vliv na amerických volbách

USA obvinily minulý týden v pátek Rusko z hackerských útoků a maření prezidentských voleb v USA. V úterý tiskový mluvčí Bílého domu Josh Earnst prohlásil, že Barack Obama má celou řadu možností, jak na útoky odpovědět. Dodal ale také, že se veřejnost o odvetě nemusí nikdy dovědět. Ve Spojených státech panují obavy z toho, že hackerské útoky mohou narušit průběh listopadových prezidentských voleb.

Obvinění Ruska z hackerských útoků na prezidentské volby přišlo poté, co byly přerušeny mírové rozhovory ohledně příměří v Sýrii, protože američtí představitelé navrhli, aby bylo Rusko vyšetřováno pro válečné zločiny v obleženém městě Aleppo.

Moskva vměšování se do amerických prezidentských voleb odmítla. V rozhovoru pro CNN ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že je to neopodstatněné obvinění. "Je to samozřejmě lichotivé, že se nám dostává tento druh pozornosti. Jsme přece jen malá regionální mocnost, jak nás před časem prezident Obama nazval. Ale nevidím jedinou skutečnosti ani důkaz o tom, že by Rusko mělo v něčem takovém prsty," řekl Lavrov.

Demokratická prezidentská kandidáta Hillary Clinton pokládá hackerský útok za důkaz toho, že Rusko zvýhodňuje jejího soupeře Donalda Trumpa. Prezident Putin však prohlásil, že není v zájmu Ruska, aby USA vládl Trump. Podle ruské diplomacie jde o politickou objednávku rozdmýchávající protiruskou hysterii.

Moskva odstoupila od paktu o jaderné bezpečnosti

Mezitím Moskva odstoupila od paktu o jaderné bezpečnosti s odvoláním na americkou agresi a přestěhovala raketové systémy Iskander do Kalingradské oblasti. Mluvčí ministerstva podle agentury TASS uvedl, že nejde o nic neobvyklého; Iskandery se v minulosti do této části Ruska přesouvaly a dál budou přesouvat v rámci bojové přípravy.

Mluvčí Igor Konašenkov rovněž uvedl, že ministerstvo nedělalo s přesunem žádné tajnosti a využilo ho k upřesnění parametrů amerického vojenského satelitu. Jeden Iskander byl podle něj záměrně „ještě před naložením k přepravě vystaven prolétajícímu výzvědnému satelitu USA s cílem upřesnit parametry činnosti tohoto kosmického aparátu“. „Nemuseli jsme čekat dlouho. Američtí partneři nám v 'záchvatu odhalení' všechno potvrdili,“ prohlásil generálmajor Konašenkov.

Konflikt mezi Ruskem a USA zesiluje

Tření mezi Moskvou a Washingtonem je podle posouzení mnoha odborníků na nejvyšší úrovni od pádu Berlínské zdi, kdy tehdejší Sovětský svaz vedl Michail Gorbačov. "Myslím, že svět dospěl do velmi nebezpečného bodu," varoval Gorbačov. "Rozbroje musí přestat. Je třeba obnovit dialog," komentoval Gorbačov rozhodnutí USA odvolat mírové rozhovory o Sýrii.

"Ve skutečnosti to není studená válka. Je to mnohem nebezpečnější a nepředvídatelnější situace," řekl Igor Zevelev, bývalý ředitel ruské Macarthurovy nadace. Je nepravděpodobné, že napětí bude v dohledné době ustupovat. Je spíše pravděpodobné, že bude eskalovat, když se teď komunikační kanál mezi Moskvou a USA značně zmenšil.

Nejmenovaný západní diplomat v minulosti uvedl, že konfrontace mezi Západem a Ruskem bude následovat typický vzor pomalé eskalace a pak, když bude potřeba, dojde k vzájemnému porozumění na obou stranách. "Ruská akce v Sýrii, rozhodnutí přesunout nukleární rakety na práh NATO a kybernetické útoky jsou kroky, kterými se Rusko samo dostává do extrému. Je to jiné. Tito noví Rusové nemají strategickou rovnováhu, kterou jsme znali. Je to neobvyklé a nebezpečné." řekl nejmenovaný západní diplomat. Nedávné incidenty podle něj zahrnují také obtěžování amerických diplomatů v Moskvě a ruské tvrzení, že jejich zahraniční úředníci jsou obtěžování v USA.

"Kvalita našich vztahů je jistě v nejnižším bodě od studené války," řekl ruský velvyslanec v USA Sergej Kislyak. "Riziko špatného odhadu se zvyšuje, zejména poté, co byly jednotky NATO nasazeny v blízkosti ruských hranic," upozornil Kislyak. "Normální komunikační kanály mezi USA a Ruskem jsou zmrazeny. Vidíme Spojené státy, které dělají celou řadu nepřátelských kroků proti Rusku, včetně sankcí a hovorů o izolaci Ruska a takhle to s Ruskem rozhodně fungovat nebude," dodal Kislyak.

Lavrov řekl novinářům, že Moskva vytáhla z paktu a jaderné bezpečnosti plutonium 3. října kvůli agresivním anti-Ruským tendencím a na základě americké politiky proti Rusku. "Nasazení jednotek NATO a raket v blízkosti našich hranic pokládáme za agresivní krok, který má přímý vliv na naše národní zájmy a může mít také vliv na naší národní bezpečnost," řekl Lavrov.

Na americké straně pro změnu Lavrovův protějšek John Kerry vyzvedl výzvu k vyšetřování válečných zločinů při ruských akcích v Sýrii a řekl, že USA se budou mstít za zasahování do prezidentských voleb 2016. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov odmítl obvinění jako nesmyslné.

Gorbačov vyzval k návratu k hlavním prioritám mezi Ruskem a USA. "Jedná se o jaderné ozbrojení, boj proti terorismu a předcházení ekologickým katastrofám," řekl. "Ve srovnání s těmito prioritami by mělo všechno ostatní ustoupit do pozadí," dodal.

Přesto je změna v dohledné době nepravděpodobná. Putin upevnil svou kontrolu nad parlamentem a podle všeho má být znovu zvolen v průběhu příštích 18 měsíců.

Zdroj: CNN

Rusko a USA obnovují studenou válku. Tentokrát se však jedná o přímý konflikt mezi USA a Ruskem. To co vztahy mezi USA a Ruskem přinesou je nepředvídatelné
Zajímavosti a novinky

 2 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ