Řecku hrozí vyloučení ze schengenského prostoru

02.12 2015|Politika
Řecku hrozí vyloučení ze schengenského prostoru

Pokud Řecko nezlepší kontrolu na svými hranicemi a přijímáním migrantů, hrozí mu vyloučení z schengenského prostoru. Podle Financial Times přišla hrozba od několika úředníků EU, včetně lucemburského ministra zahraničí, jehož země má rotující předsednictví v EU.

Ministři vnitra EU se ve čtvrtek sejdou v Bruselu. Očekává se, že požádají Řecko o další opatření pro kontrolu toku uprchlíků do Evropy, zlepšení registrace a posílení spolupráce s EU. Evropská komise je rovněž nespokojena s humanitární situací v Řecku, a to zejména na ostrovech, na které přicházejí migranti z Turecka.

Umírající děti

Podle belgického plátku Le Soir, napsal komisař pro zdraví Vytenis Andriukaitis dopis předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudovi Junckerovi, v němž popisuje otřesné podmínky na ostrově Lesbos, kde děti umírají na podchlazení a potřebují neodkladnou péči. Komise a některé členské státy vyčítají Řecku, že kdyby provádělo rozhodnutí EU nebo využívalo všech nástrojů EU, mohlo by situaci zvládnout.

Řecké úřady zaostávají při vytváření hotspotů pro příjem, kontrolu a registraci migrantů. Řekové neplní slib, že zorganizují přemístění uprchlíků do dalších zemí a nespolupracují s hraniční agenturou EU Frontex. "Němci jsou vzteky bez sebe, a to je důvod, proč lidé mluví o tom, že Řecku hrozí vyloučení z schengenského prostoru," řekl diplomat EU.

Začátkem tohoto roku Řecko dostalo 30 milionů eur, aby lépe čelilo uprchlické krizi. Komise také čekala od srpna, že Řecko co nejdříve požádá o aktivaci mechanismu civilní ochrany EU, která by znamenala podporu z jiných členských států.

Myšlenka pozastavení členství Řecka v schengenském prostoru se vznáší i v Evropské lidové straně. Maďarský premiér Viktor Orbán řekl už v září, že země EU by měly být schopny v případě potřeby zvládnou řecké hranice. "V případě, že Řekové nejsou schopni hájit své vlastní hranice, měli by nechat ostatní země EU, aby je bránili za něj," řekl na summitu EU.

Tlak

Slovenský premiér Robert Fico minulý týden také žádal o vyhození Řecka z schengenského prostoru. "Nemůžeme se prostě smířit s členskou zemí, která se otevřeně vzdala ochrany hranic schengenského prostoru," řekl Fico na parlamentním slyšení.

Mezitím do Řecka v pondělí dorazilo dalších 4710 migrantů. Podle samostatné zprávy UNHCR, zhruba čtvrtina ze 730 000 migrantů, kteří letos připluli do Řecka po moři, byly děti. "Asi třetina uprchlíků a migrantů, kteří se letos utopili v Egejském moři, byli děti, zatímco počet žádostí o azyl dětí v Evropské unii se oproti loňskému roku zdvojnásobil," řekla UNHCR.

Podle řecké Kathimerini, se agentura OSN snaží vyhovět do konce roku 20 000 žadatelů o azyl, kteří mají podle programu EU nárok na přesídlení. Plán byl schválen na summitu balkánské trasy, kterou Komise uspořádala v říjnu. Tlak se také zvyšuje na řeckých hranicích s Makedonií, kde jiní migranti než Syřané, Iráčané a Afghánci, nesmí překročit hranice.

Autor: euobserver

Řecku hrozí vyloučení ze schengenského prostoru. Pokud Řecko nezlepší kontrolu na svými hranicemi a přijímáním migrantů, hrozí mu vyloučení z schengenského prostoru
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 302 
  Komentáře ( 3 )
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ
vaclav|03.03 2016 21:33
Alespon řecko nemusí schánět turisty- pokud migranti dají za pas 68 tisíc -jistě štědře zaplatí řecké hostitele ne?
Odpovědět
 2 
Lukáš|04.03 2016 15:01
a přežijou i krizi)
Odpovědět
 0 
Kail|09.03 2016 08:26
Řecko bude druhý Libanon ....
Odpovědět
 0 

Vánoce 2017

Tipy na vánoční dárky
.