Řecko zůstane v schengenském prostoru, přijalo pomoc EU

04.12 2015|Politika
Řecko zůstane v schengenském prostoru, přijalo pomoc EU

Řecko podlehlo tlaku EU a ve čtvrtek přijalo kvůli hrozbě vyloučení z schnegenského prostou pomoc na ochranu svých hranic.

Řecko bude v migrační krizi s EU spolupracovat

Řecko, které nechalo přes své hranice od začátku roku projít více než 700 tisíc lidí souhlasilo, že přijme pomoc od EU a nechá kontrolovat své severní hranice, kde uvízly tisíce migrantů přicházejících z Makedonie a bude pouštět jen lidi z Afghánistánu, Iráku a Sýrie. Ve čtvrtek v Řecku proběhla řada nepokojů poté, co zemřel marocký muž, který se dotkl vlakového kabelu vysokého napětí, když se snažil dostat z Makedonie do Řecka.

Řecko rovněž přijalo pomoc od ostatních členů EU na posílení řecké stráže, která bude hlídat ostrovy v Egejském moři. Rovněž dostane stany, generátory, první pomoc, vodní čerpadla a zásoby, které budou pomáhat migrantům a uprchlíkům.

Ministři vnitra EU se dnes sešli v Bruselu, aby řešili Řecko, na které byl vyvíjen stále silnější tlak, aby spolupracovalo s EU nebo bude na dobu dvou let vyloučeno ze schengenského prostoru. Řecký ministr migrace Yiannis Mouzalas ve čtvrtek řekl, že Atény nepožádaly o pomoc dříve, protože nejdříve musely zhodnotit své potřeby. "Nevěděli jsme přesně, co potřebujeme a co je pro nás důležitější," proto jsme čekali," řekl Mouzalas řeckému deníku Kathimerini.

Přátelé Schengenu

I přes stále rostoucí trhlinu ohledně migrace v rámci EU, východoevropští vůdci, kteří se sešli v Praze ve čtvrtek, odmítli myšlenku na zmenšování 26-ti členného schnegenského prostoru. Předsedové Českého republiky, Maďarska, Polska a Slovenska označili skryté pokusy o omezení volného pohybu uvnitř EU za nepřijatelné. Zahájili iniciativu s názvem "Přátelé schnegenu", jejíž cílem je udržet zónu neporušenou a pozvali ostatní, aby se připojili.

"Skupina bude jednat s ostatními členy a pokusí se je získat pro myšlenku zachování schengenského prostoru, aniž by se rozdrobil na mini-schnegeny a zároveň bude jednat o zajištění vnějších hranic," řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem minulý týden varoval, že Rakousko, Belgie, Německo, Nizozemsko a Švédsko by mohli být nuceni vytvořit v případě, že se nepodaří vyřešit krizi, mini-schengen. "Některé země se chtějí proti špatné migrační politice bránit znovuzavedením hraničních kontrol," řekl maďarský předseda vlády Viktor Orbán. Čtyři členové EU nabídli pomoc při posilování vnějších hranic v Řecku.

Zdroj: euobserver

Řecko zůstane v schengenském prostoru, přijalo pomoc EU. Řecko podlehlo tlaku EU a ve čtvrtek přijalo kvůli hrozbě vyloučení z schnegenského prostou
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 303 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ