Odchod Británie z EU je šokem pro celou Evropu

24.06 2016|Politika
Odchod Británie z EU je šokem pro celou Evropu

Británie odhlasovala v historickém referendu, že chce po 43 letech opustit Evropskou unii. Pro odchod Británie z EU hlasovalo 52 % obyvatel z Anglie a Walesu. Naopak setrvat v EU chtěl Londýn, Skotsko a Severní Irsko. Vůdce UKIP Nigel Farage tento den nazývá "Dnem nezávislosti" ve Velké Británii, ostatní jej ovšem nazývají "katastrofou". Britská libra klesla na nejnižší úroveň vůči dolaru od roku 1985.

Referenda o Brexitu se zúčastnilo 71,8 % voličů s více než 30 miliony hlasů, což byla nejvyšší volební účast ve Velké Británii od roku 1992. Wales a většina Anglie mimo Londýn hlasovali pro odchod Británie z Evropské unie. Severní Irsko, Skotsko a Londýn naopak chtěli zůstat.

Nevyšel předpoklad, že při vysoké účasti zvítězí v referendu zastánci setrvání. Podle očekávání volili pro odchod lidé z venkova a menších měst, ale ve větších městech bylo méně zastánců setrvání, než se čekalo. Stínový kancléř John McDonnell řekl, že Bank of England bude muset podpořit libru, která během několika okamžiků ztratila 3 % a vůči euru klesla o 6,5 %.

Den nezávislosti

Vůdce UKIP Nigel Farage, který v posledních 20 letech propagoval Brexit řekl, že to je vítězství pro obyčejné lidi - pro slušné lidi. Farage i opoziční labouristé, kteří zastávali názor, že by Británie neměla odcházet, již dali najevo, že by britský premiér David Cameron měl odstoupit.

Konzervativci, včetna Borise Johnsona a Michaela Goveho naopak Camerona vyzvali, aby setrval při jakémkoliv výsledku. Bývalý ministr pro Evropu Keith Vaz řekl BBC, že EU by měla svolat mimořádný summit a vypořádat se s následky hlasování, které popsal jako katastrofální jak pro Británii, tak pro zbytek Evropy i světa. Německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier označil výsledek referenda jako "smutný den pro Evropu a Velkou Británii".

Odchod Británie z EU

Referendum o Brexitu zdůraznilo sociální a kulturní rozdíly mezi Londýnem a provinční Anglií. Británie by byla první zemí, která by EU opustila od jejího vzniku, ale hlasování o odchodu nebude znamenat, že Británie přestane být členem unie okamžitě. Uvedený proces by měl trvat minimálně dva roky, což znamená, že odchod Británie by neměl být uzavřen ani do roku 2020, kdy se uskuteční další plánované volby.

Premiér bude muset rozhodnout, kdy uplatní článek 50 Lisabonské smlouvy, která dává Velké Británii možnost dva roky jednat o jeho stažení. Jakmile bude článek 50 spuštěn, země se už do EU nemůže vrátit bez souhlasu všech členských států. Cameron dříve řekl, že by článek 50 uplatnil co nejdříve po hlasování, ale Boris Johnson a Michael Gove, kteří vedli kampaň pro Brexit uvedli, že by se na něj nemělo spěchat.

Zároveň dodali, že chtějí, aby k některým změnám došlo dříve, než Velká Británie skutečně opustí EU. Jednalo by se o omezování výkonu rozhodčích v EU a o omezení volného pohybu pracovníků. Vláda bude také muset vyjednat své budoucí obchodní vztahy s EU a upevnit obchodní dohody se zeměmi, které nejsou členy EU.

Autor: Li

Odchod Británie z EU je šokem pro celou Evropu. Brexit je odhlasován. Velká Británie odchází z Evropské unie. Dnešní hlasování o odchodu Británie z EU dopadlo podle
Zajímavosti a novinky

Téma: Brexit
 306 
  Komentáře ( 6 )
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ
Alex|24.06 2016 10:18
No, tak to jsme zvědav, kam to teď dojde
Odpovědět
 5 
Vasily|24.06 2016 10:22
Tak zase povinen Putin :-)
Odpovědět
 5 
Dan|24.06 2016 10:24
Dobře udělali, teď to bude řetězová reakce
Odpovědět
 4 
Vasily|24.06 2016 10:28
Ale aspon zacali poslouchat co mluvi lidi
Odpovědět
 3 
Elea|24.06 2016 10:36
Odpovědět
 4 
Lida|26.06 2016 05:50
Nevzdělaní, ignorantní lidi hlasovali YES. Mládež a vzdělávání volili NO. To je podle oficiálních statistik. Bude to katastrofa pro Anglii, zvláště jestli Skotsko a Irsko se oddělí, bude to malá nestabilní země. Není to náhoda, že velké země jako USA a Rusko jsou úspěšné. A zatímco Evropa se hašteří ISIS se směje
Odpovědět
 1 
  Přidej svůj názor
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ