Komise EU je znepokojena maďarskými migračními zákony

13.10 2015|Politika
Komise EU je znepokojena maďarskými migračními zákony

Komise EU vyjádřila v dopise, který zaslala minulý týden Maďarsku, znepokojení nad novými změnami v maďarských právních předpisech týkajících se migrace. Požaduje po Maďarasku vysvětlení.

Tento dopis byl publikován v maďarských médiích a nyní jej publikovala nezisková organizace Statewatch, jejímž cílem je transparentnost. Dopis byl poslán 7. října a byl podepsán generálním ředitelem Komise pro migraci a spravedlnost.

EU pochybuje o maďarských migračních zákonech

Dopis zpochybňuje nedávnou maďarskou právní úpravu, jejímž cílem se zdá být zrychlené posílání lidí hledajících útočiště zpět do Srbska se zákazem vstupu do EU na rok. "Žádosti o mezinárodní ochranu podané na hranici jsou systematicky prohlašovány za nepřístupné na základě toho, že žadatelé procházeli přes Srbsko," píše se v dopise.

EU žádá maďarské orgány o vysvětlení, jak jsou nové zákony v souladu s právními předpisy EU. Počet registrovaných v tranzitní zóně podél srbských hranic dosahuje údajně pouze 100 lidí, přičemž rozhodnutí o zamítnutí žádosti bývá provedeno do hodiny.

Komise chce vyšetřovat maďarské zákony

Komise se obává, že žadatelé o azyl nemají šanci na pohovor s úřady, nikdo nevyslyší jejich příběh a oni nemají prostředky na to, aby se bránili. Evropská exekutiva se také obává zpráv o tom, že lidem nejsou podávány správné informace bezplatně a mají obtížný přístup k bezplatné právní pomoci. To rovněž zpochybňuje okolnosti zadržení žadatelů o azyl, kteří neřekli, proč jsou zadrženi a nemohou se proti zadržení odvolat. Komise vyjadřuje vážné znepokojení nad tím, jak mohou žadatelé o azyl plně uplatnit své právo napadnout zamítnutí jejich žádosti, když nemají dostat informací, právní pomoc a vše probíhá v krátké lhůtě.

V dopisu rovněž žádá o údaje o tom, kolik žádostí o udělení mezinárodní ochrany bylo zamítnuto, kolik bylo podáno žalob proti zamítnutí a kolik z nich se týká dětí a ostatních zranitelných žadatelů o azyl. Maďarské orgány mají dva týdny na odpověď. Očekává se, že Komise zahájí oficiální vyšetřování toho, zda je maďarská právní úprava v souladu s právem EU. Komise je také znepokojena nedostatkem zvláštního postupu nebo záruk pro děti a využitím vojenských sil při správě hranic.

Maďarská vláda vylepšila svou legislativu v červenci a v září nastavila ochranu prostřednictvím hraničního plotu podél srbské hranice. Na hranicích nasadila policii i armádu a zrychlila azylové řízení. Více než 320 000 lidí prchajících před válkou překročilo v tomto roce maďarské hranice a zamířili do Německa nebo Rakouska. I když Maďarsko postavilo v srpnu plot, stovky uprchlíků se přes něj dostávají dále do Evropy.

Zdroj: EU Observer

Komise EU je znepokojena maďarskými migračními zákony. Maďarsko podle EU údajně porušuje migrační zákony. Migranti přicházející do
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 302 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ