Henry Kissinger: Jak zabránit jaderné katastrofě na Blízkém východě

21.10 2015|Politika
Henry Kissinger: Jak zabránit jaderné katastrofě na Blízkém východě

Situace na Blízkém východě je dnes napjatá k prasknutí. Henry Kissinger, jeden z nejlepších analytiků v otázkách zahraniční politiky, publikoval v časopise Wall Street Journal článek s názvem - Jak zabránit kolapsu na Blízkém východě.

Dnes tento článek analyzovala média po celém světě

Klíčovou myšlenkou je, že jaderné zbraně na Blízkém východě povedou k nevyhnutelné katastrofě. Henry Kissinger věří, že svět se již na tuto vratkou cestou vydal. Podle Kissingera provádí Obama a Evropa spoustu bezmyšlenkovitých kroků, které vedly k rozbití rovnováhy na Blízkém východě. Zde je několik hlavních bodů, které se v současné době dějí:

1. S příchodem Ruska do Sýrie se geopolitická struktura, která existuje čtyři desítky let, zhroutila.

2. Čtyři arabské státy přestaly fungovat - Libyi, Sýrie, Irák a Jemen. Všechny jsou v nebezpečí, že budou zajaty islámským státem, který se snaží nastolit globální chalifát a právo šaría.

3. Spojené státy a Západ měli přemýšlet o strategii. Teď už je pozdě.

4. Dostat Írán do půdodního stavu by byl zázrak. Dnešní Írán vede k Armagedonu. Izrael, stejně jako většina zemí na světě, se zapletla do boje, což je důvod, proč Rusko provedlo bezprecedentní vojenskou intervenci v Sýrii. Putin obhajuje především Rusko.

5. ISIL pokračuje v kontrole geograficky vymezeného území a bude pokračovat v udržování napětí na Blízkém východě. Zničení ISIL je naléhavější než svržení Bašára Asada.

6. Americký vláda konečně připustila účast Ruska v těchto událostech. Vladimír Putin navrhl vytvořit novou alianci Ruska a Západu podle modelu Aliance za druhé světové války.

Hrozba jaderné války

Putinova kritika amerických úředníků nebyla marná, protože zahraniční politika Obamovy vlády vedla k tomu, že řada států středního Východu se snažila získat jaderné zbraně. A to se děje v prostředí, kde byla zničena geopolitická struktura Blízkého východu. Byla zničena Libye, Sýrie, Irák, Jemen a tyto země mohou snadno ovládnout teroristé z ISIS.

Aliance s Ruskem může přinést vzhledem k nedostatku politické vůle na Západě pozitivní výsledky. Politici ve Washingtonu by měli uznat geopolitické zájmy Ruska v těchto těkavých regionech. Proto se Rusko rozhodlo ISIL nejen zničit, ale také zajistit přístup své vojenské námořní flotily v syrském městě Taurus, proto nyní vede politický dialog s Íránem. Rusko si tím vysloužilo velké respekt v regionu. Spojené státy by se měly připravit na dlouhou cestu. Je třeba oslabit ISIS a reagovat na humanitární krizi v tomto regionu. Zároveň je třeba uznat legitimní zájmy Ruska a být opatrní při vypracování přímé vojenské konfrontace s Moskvou.

Podle amerického novináře Lawrence Pintaka není Washington vždy schopen správně distribuovat směr nebezpečných názorových proudů historie. V USA je velký počet inteligentních politiků a novinářů, kteří si dokáží udělat svůj vlastní názor. Problémem je, že oficiální závěry o situaci se liší.

Zdroj: WSJ

Henry Kissinger: Jak zabránit jaderné katastrofě na Blízkém východě. Situace na Blízkém východě je kritická. Henry Kissinger chce zabránit jaderné válce. ISIS
Zajímavosti a novinky

 303 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Vánoce 2017

Tipy na vánoční dárky
.