EU může znovu zavést vnitřní hranice do dvou let

04.12 2015|Politika
EU může znovu zavést vnitřní hranice do dvou let

EU zvažuje návrh na opětovné zavedení vnitřních hranic v schengenském prostoru na dobu dvou let. Informace unikly z úředního dokladu londýnské organizace Statewatch. Podle současných pravidel nesmí členové schengenského prostoru nikoho na svých hranicích zadržet déle než šest měsíců.

Znovuzavedení vnitřních hranic EU

Evropské členské státy budou o rozšíření kontrolních vnitřních hranic na dobu až dvou let diskutovat během dneška. Ministři vnitra EU budou na svém zasedání diskutovat o dlouhodobých kontrolách v schengenském prostoru, který je přínosem pro většinu z 28 členských zemí. Země jako Německo, Rakousko a Švédsko v posledních několika měsících znovu zavedly kontroly na hranicích, aby dočasně získali kontrolu na proudem žadatelů o azyl, z nichž většina vstoupila do EU přes Řecko.

Předsednictví Rady podalo doporučení, ve kterém žádá o znovuzavedení hraničních kontrol v jednom nebo více členských státech. Podle Schengenského hraničního kodexu je to možné. V článku schnegenského hraničního kodexu číslo 26 se píše: "Rada může jako poslední možnost a jako opatření k ochraně společných zájmů v postoru bez kontrol opětovně zavést kontroly. O znovuzavedení hraničních kontrol musí rozhodnout jeden nebo více členských států."

Nejde u zrušení Schengenu

Diplomatický zdroj EU uvedl, že dlouhodobější znovuzavedení hraničních kontrol lze provést pouze na základě procesu, který by trval několik měsíců. "To je důvod, proč o tom musíme mluvit už teď," řekl zdroj a dodal, že ministři budou o problematice hlasovat v pátek. "Není to zrušení Schengenu. Jde jen o iniciativu, která má zajistit, aby státy neopustily schengenský prostor, dokud se situace z Řeckem nezlepší," řekl jiný diplomat.

Schengen zahrnuje 28 členů. Patří tam Belgie, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko , Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a mimo EU (členové ESVO): Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko

Zdroj: Skatewatch, Ekathimerini

EU může znovu zavést vnitřní hranice do dvou let. EU zvažuje návrh na opětovné zavedení vnitřních hranic v schengenském prostoru na dobu dvou let.
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 304 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Vánoce 2017

Tipy na vánoční dárky
.