EU může pokutovat země, které odmítnou uprchlíky

03.05 2016|Politika
EU může pokutovat země, které odmítnou uprchlíky

Evropská komise se rozhodla uložit pokuty zemím, které odmítají přijmout uprchlíky podle revidovaných azylových právních předpisů EU, jež mají být předloženy ve středu 4. května. Podle Financial Times Komise navrhne sankci ve výši 250 000 eur za uprchlíka.

Komise vnucuje účast na přerozdělovacím systému

Návrh Komise má zajistit dodržování hlavní zásady současného systému, podle kterého se v zemi, kde uprchlíci poprvé vstoupí do EU, musí vyřídit jejich žádost o azyl. Komise dále navrhuje, že uprchlíci, kteří vstupují přes země na vnějších hranicích EU, by měli být rozděleni po celé Evropské unii. Komise se snaží povzbudit neochotné země, zejména ve střední a východní Evropě, k účastni na přerozdělovacím systému.

Slovensko a Maďarsko již začalo soudní spor, ve kterém napadají dřívější rozhodnutí EU přerozdělit migranty na základě povinné kvóty. Úředníci Komise ale tvrdí, že výsledek soudního rozhodnutí nebude mít vliv na jejich plány přepracovat azylový systém známý jako Dublinské nařízení. Země EU se loni dohodly na přerozdělení 160 000 žadatelů o azyl v celé Evropě, ale dosud byla rozdělena jen malá část.

Politici z centrální Evropy se proti dřívější verzi návrhu hlasitě ozvali. Český ministr pro evropské záležitosti Tomáš Prouza napsal na svém účtu na Twitteru: "Stálé kvóty ještě jednou? Jak dlouho se bude Komise EU snažit jezdit na mrtvém koni místo činnosti, která skutečně pomůže?" Diplomaté z východních států EU se brání, že nejsou lidé bez srdce a jsou ochotní pomoci uprchlíkům v jiných ohledech, ale věří, že přerozdělovací systém povede jen k většímu počtu přistěhovalců, kteří budou do EU proudit.

Turecko zaostává

Spolu s revidováním Dublinského nařízení se očekává, že Komise poskytne bezvízový styk pro lidi z Turecka a Kosova, a to i v případě, že Ankara nebude schopna splnit všech 72 kritérií, které EU stanovila jako podmínky.

Zdroje naznačují, že Turecko zaostává v mnoha požadavcích. Například vydávání biometrických pasů a udělování bezvízového cestování do tureckých zemí včetně Kypru, který Turecko neuznává. Mezi další nevyřešené otázky patří ochrana údajů, boj proti korupci, efektivní spolupráce s Europolem, donucování na státní úrovni a protiteroristické zákony tak, aby nemohly být použity proti novinářům nebo opozici. Komise navrhne bezvízový styk s Tureckem s podmínkou, že tato kritéria budou splněny do konce června.

Autor: Liv, Financial Times, EU Observer

EU může pokutovat země, které odmítnou uprchlíky. Evropská komise se rozhodla uložit pokuty zemím, které odmítají přijmout uprchlíky podle revidovaných azylových právních předpisů EU
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 301 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ