Čína vyzývá Británii, aby zůstala v Evropské unii

23.10 2015|Politika
Čína vyzývá Británii, aby zůstala v Evropské unii

Čínský vůdce Xi Jinping vyzval Velkou Británii, aby neopouštěla Evropskou unii a pomohla Číně vylepšit spolupráci s Evropou v rámci čínského projektu nové Hedvábné stezky.

Čína si přeje jednotu EU

Britský premiér David Cameron dnes prohlásil: "Čína doufá, že Evropa zůstane jednotná a prosperující, a doufá, že Británie bude moci jako důležitý člen EU hrát ještě pozitivnější a konstruktivnější úlohu při prohlubování rozvoje vazeb mezi Čínou a EU.

Výzva Číny přichází ve chvíli, kdy Británie plánuje uspořádat referendum (2017), které má rozhodnout o jejím setrvání nebo vystoupení z EU. Kromě chystaného referenda se také Británie potýká s rozporuplnou náladou kvůli vývoji spojeném s příchodem stovek tisíc syrských uprchlíků. Po událostech posledních měsíců chce v EU zůstat pouze 52 % Britů. Pro srovnání, v červnu jich bylo 61 %. Naproti tomu počet obyvatel, kteří jsou pro odchod, se zvýšil z 27 % na 39 %.

Čína hledá spojence při zajišťování Hedvábné stezky

Setkání Camerona a Xi trvalo čtyři a půl hodiny a proběhlo v závěru čtyřdenní státní návštěvy. Oba muži v pátek pili pivo v hospodě poblíž Cameronova Chequers Country House a jedli ryby a hranolky. Cameron a Xi se mimo jiné dohodli na posílení spolupráce s Británii v rámci reforem a inovací, právního státu a boje proti korupci. Cameron prohlásil, že Británie i Čína jsou civilizované země, které by měly navzájem respektovat své názory. Oba zástupci zemí se společně shodli, že mezinárodní společenství se musí spojit a účinněji řešit zlo v podobě ISIL.

Prezident i premiér se shodli na pokroku při dohodě v Minsku. Xi dříve poznamenal, že od Británie očekává podporu pro Čínu, aby mohla vstoupit do Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Zmínil, že chce, aby Spojené království urychlilo čínsko-evropskou spolupráci ohledně Hospodářského pásu Hedvábná stezka, jehož cílem je obnovit starodávnou obchodní cestu a spojit Evropu s Asii. Čínský prezident také vyslovil přání, že by se mezinárodní společenství měly vyvarovat mentalitě studené války, čímž narážel na nové klima ve vztazích mezi Západem a Ruskem.

Autor: EU Observer

Čína vyzývá Británii, aby zůstala v Evropské unii. Čínský vůdce Xi Jinping chce jednotnou Evropu a Británii v Evropské unii. Čína očekává spolupráci ohledně Hedvábné stezky
Zajímavosti a novinky

 301 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Vánoce 2017

Tipy na vánoční dárky
.