Brexit by mohl způsobit podle MMF vážné škody Británii i EU

12.04 2016|Politika
Brexit by mohl způsobit podle MMF vážné škody Británii i EU

Odchod Velké Británie z Evropské unie by mohl způsobit závažné regionální i globální škody. MMF před Brexitem varoval ve svém úterním aktuálním výhledu a kritizoval už i samotné plánované referendum o vystoupení Velké Británie z EU.

Problémy v Británii i EU

Takzvaný Brexit by mohl podle MMF narušit zavedené obchodní vztahy a způsobit velké problémy Velké Británii i zbytku Evropy. MMF už se nelíbilo ani samotné referendum o Brexitu, které podle něj vyvolalo mezi investory značnou nejistotu a hlasování pro odchod Británie z EU by pak nejistotu jenom zvýšilo. MMF rovněž snížil odhad růstu Velké Británie. Růst Velké Británie by měl letos činit pouze 1,9 %, místo v lednu předpovídaných 2,2 %. Odhad na rok 2017 ale nerevidoval, činí stále 2,2 procenta.

Volatilita na finančních trzích

V případě, že referendum rozhodne ve prospěch odchodu Británie z EU, MMF očekává, že se budou prodlužovat výstupní jednání o uspořádání, což může vyvolat silnou volatilitu na finančních trzích. Odchod Velké Británie z EU by také narušil vzájemný obchod a finanční toky a výhody plynoucí z hospodářské spolupráce.

MMF dále uvedl, že domácí poptávka, podpořena nižšími cenami energií a plovoucím trhem s nemovitostmi, by mohla vliv referenda kompenzovat. Kancléř George Osborne řekl, že MMF ještě přitvrdil v argumentech, proč by Británie měla zůstat v EU. "MMF nám poskytl nejjasnější nezávislé varování o špatných věcech, které by mohly přijít, pokud opustíme EU". Mezitím premiér David Cameron prohlásil na tweeteru: "MMF má pravdu. Opuštění EU bude znamenat rizika hlavně pro Velkou Británii. Jsme silnější, bezpečnější a máme se lépe v Evropské unii."

Zdroj: Ali, BBC

Brexit by mohl způsobit podle MMF vážné škody Británii i EU. Odchod Velké Británie z Evropské unie by mohl způsobit závažné regionální i globální škody. MMF před Brexitem varoval
Zajímavosti a novinky

Téma: Brexit
 305 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Vánoce 2017

Tipy na vánoční dárky
.