Rok 2015: Čas na nové operace USA v Iráku a Afghánistánu

17.01 2015|Politika
Rok 2015: Čas na nové operace USA v Iráku a Afghánistánu

Hlavní americké války jsou technicky u konce. Stále však existuje mnoho míst na zemi, kde se USA bude angažovat v letošním roce.

Mise známá jako operace Trvalá svoboda (OEF), která byla spuštěna po útocích 11. září 2001 na newyorkská dvojčata v Afghánistánu, minulý měsíc oficálně skončila. Oslava nejdelší americké války byla poněkud tlumená. Možná to bylo i proto, že další útok je za rohem. OEF byl okamžitě nahrazen OFS (Operation Freedom's Sentinel ), jinak zvaný jako nová mise USA v Afghánistánu. Americké síly OFS budou fungovat jako součást nové operace NATO Operation Resolute Support, která v letošním roce poskytne 12 tisíc vojáků.


Operation Freedom´s Sentinel

Mezitím, v Iráku a Sýrii, probíhá operace Operation Inherent Resolve, která začala od té doby, kdy USA začaly nálety proti islámskému státu (IS) na začátku loňského roku. Tisíce amerických sil jsou také na místě výcviku iráckých a kurdských vojsk Pešmerga. Jak se tedy angažma USA v Afghánistánu a Iráku vlastně změnilo do hlavní války, která nedávno oficiálně skončila? Zde je rychlý rozpis toho, co se právě děje.


Operation Inherent Resolve

Afghánistán

Válka v Afghánistánu stála podle hardvardských statistik USA více než 2200 životů a téměř 700 miliard USA, nemluvě o dodatečných nákladech na péči zraněných veteránů a další sociální a ekonomické náklady války. Jen v polovině roku 2011 bylo v Afghánistánu nasazeno více než 100 000 amerických vojáků. V loňském roce USA nasadila 38 000 vojáků z OEF.

Americká armáda je v rámci Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil ISAD dobře známá pro své bojové operace. V rámci OFS, nových operací USA, budou jakékoliv přímé boje nanejvýš omezeny. Až 10 800 amerických vojáků bude podporovat provoz NATO dalším vzděláváním, poradenstvím a pomocí afghánským bezpečnostním silám. Řekl to minulý měsíc odcházející ministr obrany Chuck Hagel. (Nová mise NATO nahradí předchozí bojovou misi ISAF)

Hlavním posláním USA je boj proti terorismu, speciálně proti Al-Káidě. Násilí Talibanu v poslední stoupá, což znepokojuje Afgánce i mezinárodní síly. Prezident Barack Obama povolil americkým jednotkám zasahovat ve vzácných případech. "Při rozhovoru s afghánskou vládou jsme se dohodli, že budeme spojenci a americká vojenská přítomnost v Afghánistánu bude omezena," řekl Obama 28. prosince. NATO má plány rozšířit svou 12 tisícovou flotilu na 13 500. Pro tuto chvíli ji USA poskytuje většinu vojáků.

Irák

Američany vedená válka v Iráku, operace Iraqi Freedom, v roce 2010 přejmenována na New Dawn, trvala od roku 2003 téměř do roku 2011. Zemřelo v ní 4500 amerických vojáků a o šest více iráckých vojáků. Operace stála USA více než 80 bilionů. Při vrcholné sezóně nasadila USA téměř 170 tisíc vojenského personálu.

USA se znovu výrazně angažovaly v Iráku 8. 8. 2014, kdy začaly nálety proti IS v Iráku a Sýrii. I když operaci nebyl dán název, trvá již pět měsíců. Nyní USA poskytuje i vzdělávání. Američtí vojáci (asi 2100 mužů) pracují s iráckými a kurdskými sílami v severním Iráku. Poskytují jim strategické poradenství a taktický výcvik. Počet vojáků se do ledna pravděpodobně zvýší ma 3400. Američtí vojáci budou trénovat odhadem 12 iráckých brigád.

USA vynaložily v prvních měsících bojů miliardy dolarů. Pentagon říká, že provoz současné operace stojí asi 8 milionů USD denně. Stejně jako v Afghánistánu, není americký personál určen k boji. Jejich práce s místními armádami a zaměřením extrémistů by ovšem mohla boje zapříčinit. Jak bylo uvedeno v roce 2013, USA nasadila více než 2,5 milionů členů armády jednou nebo vícekrát do Iráku nebo Afghánistánu. V letošním roce by se počet mohl zvýšit.

Autor: Jil, GP

Rok 2015: Čas na nové operace USA v Iráku a Afghánistánu. Hlavní americké války jsou technicky u konce. Stále však existuje mnoho míst na zemi, kde se USA bude angažovat v letošním roce.
Zajímavosti a novinky

 304 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Vánoce 2017

Tipy na vánoční dárky
.