Ženská obřízka se v Egyptě provádí ve velkém i přes zákaz

30.10 2015|Aktuálně

Asi 91 % egyptských žen ve věku 15 až 49 si prošly obřízkou. Ačkoliv bylo mrzačení ženských orgánů v roce 2008 zakázáno, rituál je v Egyptě stále hojně rozšířen. V pondělí za něj ovšem padl první trest v historii.

Příběh Somay

Je to téměř 20 let, i přesto se Somayi při vzpomínce na svou obřízku třesou ruce. „Všude byla krev. Bylo mi 12 a stejně jako většina holek jsem si předtím, než jsem se stala ženou, prošla obřadem obřezání,“ řekla africká žena, která si nepřála říct své pravé jméno, proto vystupuje pod přezdívkou Somaya. „Když do mě začali řezat, cítila jsem nesnesitelnou bolest, až jsem nakonec omdlela. Probudila jsem se v kaluži vlastní krve. Doktor řekl, aby mě nechali ležet na zemi, dokud se krvácení nezastaví, jinak bych prý ušpinila postel nebo nábytek,“ řekla.

Nejošklivější a nejstresující zážitek ze Somayna života je v obci Al Sharqia v Egyptě běžnou praxí. Asi 91 % egyptských žen ve věku 15 až 49 let si zažilo stejné trauma. UNICEF oznámila, že od roku 2013 bylo v Egyptě zmrzačeno více než 27 milionů žen, což je více než v kterékoliv jiné zemi na světě. Tento destruktivní postup proti ženským pohlavním orgánům, které jsou částečně nebo zcela odstraněny, se v Egyptě provádí za účelem potlačení ženských sexuálních pocitů.

Ačkoliv je ženská obřízka v Egyptě od roku 2008 zakázána, realita je jiná. I když je tato praxe nezákonná, nikdy nikdo nebyl za tento čin odsouzen, až do teď. Dr. Raslan Fadl byl první lékař, který v Egyptě čelil procesu kvůli provedení ženské obřízky s následkem smrti a byl i odsouzen. „ Je to zdrcující vítězství a s rozsudkem jsme velmi spokojeni,“ řekl Reda al Danbouki, šéf ženského centra pro právo.

I přes toto malé vítězství krutý rituál pokračuje

Rodiny, které provozuji ženskou obřízku tvrdí, že že je to nezbytné z náboženských a morálních důvodů a dávají této tradici přednost před novým zákonem. To je také důvod, proč většina případů mrzačení ženských pohlavních orgánů není nahlášena. Místní státní zástupci se obávají, že se většina případů se k soudu nikdy ani nedostane, protože ženská obřízka je považována za soukromou záležitost.

Ačkoliv vyšel nový zákon, aktivisté jej stejně kritizují, protože za jeho porušení jsou dávány směšné tresty. Klasickým případem je odnětí svobody na dobu 3 měsíců až dvou let, případně pokuta 136 až 680 USD.

Proč děsivá praxe pokračuje?

Přesné důvody mrzačení ženských orgánů jsou sporné. Věří se ale, že tradice začala v dobách faraonů. První historická zmínka o mužské a ženské obřízce se objevila ve spisech řeckého geografa Straba, který navštívil Egypt kolem roku 25 před našim letopočtem. „Jeden z nejzvláštnějších zvyků, které v Egyptě panují, je obřezání mužských a ženských pohlavních orgánů u každého narozeného dítěte,“ píše Strabo ve své encyklopedii.Historie ženské obřízky v Africe

Mnozí Egypťané věří, že ženská obřízka má své kořeny v náboženství, a že je povinností rodičů i muslimů obřezat své dcery. Mnoho rodin v Egyptě říká, že to dělají z morálních důvodů, že ženská obřízka je znakem ženské cudnosti, a tak egyptské ženy, generace po generaci, procházejí stejným drastickým rituálem, který jim ničí život.

„Část z toho je mýtus,“ řekla Vivian Fouad, prominentní bojovnice proti ženské obřízce. Mnozí Egypťané stále mylně věří, že pokud nebudou dívky obřezány, vyrostou z nich sexem posedlá stvoření. Mnozí z nich také věří, že obřízka je dobrá ze zdravotních důvodů. Opak je ovšem pravdou, mrzačení ženských orgánů provází dlouhodobé infekce, neplodnost a potíže při porodu. „Existují bezprostřední negativní dopady, a to včetně nadměrného krvácení, potíží při močení a někdy dokonce i smrti,“ řekl Dr. Iman Anwar, gynekolog v Egyptě.

Obřízka ovlivní celou rodinu

Nejen ženy kvůli obřízce trpí. Poškozeny jsou celé rodiny. Obřízka má vliv na intimní vztah mezi mužem a ženou. Stejný problém postihl i rodinu Somayi, jejíž obřízka vedla až k rozvodu. „Můj manžel se mě nemohl ani dotknout. Bylo to fyzicky bolestivé. Nakonec se se mnou rozvedl, když už jsem byla těhotná. Doufám, že si každý z lékařů, který to čte uvědomí, že ženská obřízka zničí životy mnoha generací,“ řekla Somaya.

Autor: Ali, GP

Ženská obřízka se v Egyptě provádí ve velkém i přes zákaz. Tradice ženské obřízky v Africe zničila životy milionů žen. Nejhorší na tom je, že se v této tradici pokračuje
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ