USA zaútočily na Jemen

13.10 2016|Aktuálně

V noci na čtvrtek zaútočilo americké námořnictvo na tři pobřežní radary v Jemenu, které kontrolují šíité. Pentagon tvrdí, že je to odplata za ostřelování amerického torpédoborce USS Mason, který proplouval kolem jemenského pobřeží. Palbu podle Pentagonu vedli vzbouření šíitští Húsíové.

Spojené státy zahájily v noci na čtvrtek svou první stávku na území kontrolované Húsíi v Jemenu. Pentagon oznámil, že se okolo čtvrté hodiny ráno místního času podařilo zasáhnout a zničit tři radarové základny kontrolované íránským hnutí Húsiů v Jemenu. USA zaútočily torpédoborcem USS Nitze, který používá střely s plochou dráhou Tomahawk. Akci schválil prezident Barack Obama.

„Brzo ráno místního času zasáhla americká armáda tři radarové stanice na pobřeží Rudého moře v oblasti kontrolované Húsíi,“ řekl mluvčí Pentagonu Peter Cook s tím, že stanice byly zničeny. Podle Cooka se radarové základny nacházely v odlehlých oblastech, takže nehrozilo, že při útoku byly zasaženy civilní oběti.

„Tyto omezené sebeobranné útoky se uskutečnily za účelem ochrany našich osob, našich lodí a našeho práva na svobodnou plavbu na důležité námořní trase,” dodal Cook s tím, že USA jsou připraveny pokračovat v odvetné akci, pokud dojde k další palbě na lodě v úžině Báb al-Mandáb.

Útok na americký torpédoborec USS Mason

USA zaútočily na Jemen krátce poté, co byl ve středu podruhé během týdne ostřelován torpédoborec třídy Arleigh Burke USS Mason. Už v neděli na něj byly vypáleny dvě rakety a loď musela podniknout úhybné manévry a vypálit dvě antirakety SM-3 a jednu střelu Seasparrow. Podle amerických zjištění byla palba vedena z míst okupovaných šíity a americká loď byla zřejmě detekována s pomocí radarových stanic, které obsadili Húsíové.

První útok Húsijů proběhl 1. října, kdy zaútočili raketami na rychlý katamarán Spojených arabských emirátů HSV-2 Swift, který proplouval průlivem Báb al-Mandáb. Saudský katamarán okamžitě po útoku vzplál a skončil těžce poškozenž. Ihned poté USA vyslaly do oblasti USS Mason.

Útoky na americký torpédoborec zřejmě souvisí s náletem letadel koalice vedené Saúdskou Arábií na pohřeb otce vysokého představitele šíitů, při kterém bylo zabito 140 lidí. Spojené státy kvůli tomuto náletu oznámily, že zváží další vojenskou podporu režimu v Rijádu.Útok při pohřbu

Saúdskou Arábií vedená koalice vinu odmítla. Oznámila, že žádný nálet nepodnikla. Nabídla, že se zapojí k americkému vyšetřování náletu. „Tým vyšetřovatelů je připraven využít znalecký posudek americké strany,” uvádí se v jejím prohlášení.

„Bezpečnostní spolupráce se Saúdskou Arábií není bianco šekem. Ve světle tohoto a dalších nedávných incidentů v Jemenu jsme zahájili okamžité přehodnocení naší již nyní výrazně snížené podpory koalice vedené Saúdskou Arábií,” citovaly v neděli tiskové agentury mluvčího bezpečnostní rady Neda Priceho.

Jemen sužuje občanská válka

Jemen se momentálně potýká s občanskou válkou. Šíité a zastánci předchozího prezidenta Alího Sáliha povstali proti současnému prezidentovi Abdu Mansúrovi Hádímu. V roce 2014 dobyly jejich milice hlavní město Saná a dále postupovaly.

Když se přiblížily k Adenu a prezident musel utéci do Saúdské Arábie, Rijád s podporou dalších arabských zemí, mezi nimiž jsou i Spojené arabské emiráty, zahájil útoky na vzbouřence. Při náletech opakovaně letadla této koalice zasáhla nemocnice a zdravotnická zařízení. Podle OSN již v bojích zahynulo přes 10 tisíc lidí, většinou civilistů.

Zdroj: The Guardian

USA zaútočily na Jemen. USA zaútočily na Jemen poté, co byl proveden útok na jejich lodě. USA použily k útoku v Jemenu torpedoborec USS Mason...Válka v Jemenu
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ