USA pobouřilo zahájení obchodování rubl - juan na Moskevské burze

02.02 2015|Aktuálně

Moskevská burza zahájila obchodování futures (obchodování k určitému budoucímu datu)na měnový pár čínský juan – rubl. Oznámil to tiskový odbor burzy.

Spolupráce Číny a Ruska

„K zahájení nového futures obchodování došlo kvůli výraznému nárůstu objemu obchodů s juanem na Moskevské burze, zvýšení podílu devizových operací juan – rubl na ruském devizovém trhu a vznik základní poptávky po finančním zajištění zahraničních kontraktů mezi Ruskem a Čínou,“ píše se v oznámení burzy. Nejvyšší představitelé Ruska a Číny se v květnu loňského roku dohodli, že vzájemné obchody se budou účtovat v národních měnách. Již tehdy experti poukazovali na to, že pokud nebude rubl s junem obchodován na devizovém trhu, tak se jejich vzájemný kurs bude tvořit skrze pár dolar – euro.

Šéfové centrálních bank Ruska a Číny v říjnu podepsali dohodu o devizových swapech se swapovým limitem v hodnotě 150 miliard juanů. Koncem roku potom Čína zahájila obchodní swapy a forwardové obchody s rublem. V roce 2014 celkový objem obchodů s juanem na Moskevské burze vzrostl více než osminásobně a dosáhl hodnoty 395 miliard rublů (48 miliard juanů). Rekordní denní objem obchodů byl dosažen v loňském říjnu, a to v hodnotě 541 milionů juanů.

Výzva pro USA

„Noví hráči jsou výzvou pro vůdčí roli USA v rámci mezinárodního finančního systému,“ řekl americký ministr financí Jack Lew v reakci na rozšíření obchodování juanu jako rezervní měny.
Jack Lew vyzval zákonodárce, aby přijali balíček reforem doporučených Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Tyto reformy by umožnily obnovit účinné působení fondu na rozvojových trzích. Ministři financí členských zemí fondu již před časem schválili tyto nezbytné reformy, ale americký Kongres je vetoval. Lew řekl, že ale i američtí spojenci zpochybňují fungování MMF v současné podobě. „Náš mezinárodní vliv je v ohrožení,“ oznámil Lew.

Zdroj: Pravda

USA pobouřilo zahájení obchodování rubl - juan na Moskevské burze. Moskevská burza zahájila obchodování futures (obchodování k určitému budoucímu datu)na měnový pár čínský juan – rubl.
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ